Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Jak wybrać wzory płytek do wnętrza?

Jak wybrać wzory płytek do wnętrza?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Płytki od lat królują we wnętrzach, bo to wygodny sposób na wykończenie ścian i podłóg. Co więcej, dają ogromne możliwości aranżacyjne: płytki heksagonalne, duże, małe, a nawet inspirowane sztuką początków XX wieku. Sprawdź, jakie płytki wybrać do kuchni i łazienki.

Płytki duże czy małe?

Duże płytki są na topie. Inwestorzy chętnie wybierają je do różnych gabarytowo pomieszczeń. Pamiętaj jednak, że sprawdzą się przede wszystkim w małych przestrzeniach – ułożone na ścianie lub podłodze optycznie je powiększą. Duże płytki mają automatycznie mniej fug i łączeń, dzięki czemu wprowadzają harmonię, tak pożądaną w minimalistycznych aranżacjach.

Analogicznie w większych pomieszczeniach możesz eksperymentować z małymi płytkami, czyli wszelkiego rodzaju mozaikami. Łącz je i układaj dowolnie (według zasady mix and match), uzyskując różne, zaskakuję efekty.

Wskazówka: Jeśli chcesz ukryć niedociągnięcia na ścianach, np. wypryski, nierówności, zastosuj małe płytki.

Przeczytaj: Mozaika na ścianie w łazience i kuchni

Jakie płytki do kuchni?

Kuchnia to newralgiczne miejsce, dlatego tu płytki musisz wybierać nie tylko pod kątem estetyki i aranżacji, ale też funkcjonalności. W tym pomieszczeniu sprawdzą się:

·       Płytki bez faktury – łatwiej wyczyścisz je z plam tłuszczu, które pojawiają się w trakcie gotowania.

·       Płytki podłogowe o ścieralności minimum 3 klasy i trwałości 5 w skali Mosha.

Mimo praktycznego aspektu trendy też są ważne. Już od kilku lat w aranżacjach wnętrz króluje wzór białych płytek-cegiełek. Te wzory pięknie prezentują się w kuchniach skandynawskich, minimalistycznych, ale też w tych bardziej tradycyjnych, gdzie w centralnym miejscu stoi piec kaflowy.

Skoro o trendach mowa, zwróć też uwagę na modne płytki lustrzane, które optycznie powiększą przestrzeń, rozjaśnią ciemne wnętrza i dodadzą szyku. Dostępne są nie tylko srebrne modele, ale też w innych szlachetnych kolorach: złota, miedzi i różu.

Wiesz już, jakie płytki do kuchni wybrać. Czas zastanowić się, gdzie je umieścić. Najczęściej znajdują się nad blatem roboczym jako praktyczniejsza alternatywa do farby –   z łatwością usuniesz z nich zabrudzenia pojawiające się podczas gotowania.

Jak wybrać wzory płytek do wnętrza - 1

Jakie płytki do łazienki?

Wybierając płytki do łazienki, weź pod uwagę specyfikę tego miejsca i postaw na modele:

·       odporne na zwiększoną wilgotność (antypoślizgowe, ale też z ochronną powłoką),

·       łatwe w pielęgnacji (np. płytki znajdujące się w okolicy kabiny prysznicowej lub wanny narażone są na częste zabrudzenia osadami z mydła, płynów, szamponów),

·       trwałe i dobrej jakości (pamiętaj, że wymiana płytek jest kosztowna i pracochłonna).

Przeczytaj również: Jakie płytki łazienkowe są łatwe w utrzymaniu czystości?

Marzy Ci się popularna w ostatnim czasie aranżacja łazienki z czarnymi płytkami, ale nie będziesz miał czasu na ich częste czyszczenie? Rozważ wszystkie „za” i „przeciw”.  Na ciemnych płytkach znajdujących się w okolicy umywalki od razu będą widoczne zacieki, które należy czyścić regularnie. Natomiast, jeśli zdecydujesz się na czarne płytki podłogowe szkliwione, to szybciej pojawią się na nich rysy i przetarcia związane z użytkowaniem.

Niepodważalną zaletą czarnych płytek jest jednak fakt, że dodadzą oryginalnego charakteru aranżacji minimalistycznej, glamour i nowoczesnej.

Lubisz oszczędny i nowoczesny styl skandynawski? Dla takich aranżacji strzałem w dziesiątkę będą popularne w ostatnim czasie płytki drewnopodobne. Oprócz tego, że są atrakcyjne wizualnie, łatwo utrzymać je w czystości: kurz i brud są na nich mniej widoczne, a do czyszczenia wystarczy woda z detergentem.

Płytki drewnopodobne dobrze komponują się z łazienkami z białą armaturą, gdzie motywem przewodnim jest kamień, beton lub marmur.

Wskazówka: Na rynku dostępne są płytki drewnopodobne przycinane w kształt jodełki, które doskonale sprawdzą się we wnętrzach w stylu boho lub retro.

Płytki heksagonalne – chwilowa moda czy ponadczasowy trend?

Odpowiemy na to pytanie przewrotnie. Płytki heksagonalne we współczesnych wnętrzach to moda, która już od dłuższego czasu… nie wychodzi z mody. Najczęściej stosowane są w kuchniach lub łazienkach, zarówno w formie ściennej, jak i podłogowej:

·       na fragmencie ściany przy kuchennym blacie,

·       przy wannie lub prysznicu,

Jak wybrać wzory płytek do wnętrza - 2

·       na podłodze, np. w formie nieregularnego „dywanu”. 

Choć płytki heksagonalne kojarzą się z nowoczesnym wystrojem, to pasować będą do każdego wnętrza, niezależnie od jego aranżacji. Dobra kompozycja zależeć będzie głównie od właściwie dobranej kolorystyki i rodzaju płytek. Oto kilka pomysłów na zastosowanie płytek heksagonalnych:

·       w formie szachownicy,

·       zestawienie różnych kolorów ziemi,

·       zestawienie odcieni pastelowych, 

·       z fugami o kontrastowych kolorach, jeśli chcemy wyodrębnić nieregularny fragment płytek,

·       małe płytki heksagonalne w stonowanych kolorach.

Wskazówka: Jeśli planujesz umieścić tego typu płytki na podłodze, przemyśl, jak je połączyć z pozostałymi wykończeniami. Pamiętaj, że z reguły zachowuje się całą formę heksagonu, czyli przycina się np. panele.

Wzory układania płytek

Wybór płytek sześciokątnych lub kwadratowych nie kończy się tylko na decyzji o ich rozmiarze, fakturze i kolorze. Ważne są też wzory, jakie zostaną ułożone z płytek – one także nadadzą charakter Twojej przestrzeni.

Wskazówka: Jeśli nie jesteś pewien wzoru, który wybrałeś, sprawdź go na sucho! Jeszcze przed przyklejeniem rozpakuj kartony i rozłóż płytki na podłodze. To szybki i tani sposób na weryfikację Twojej wizji. 


Zanim wybierzesz coś dla siebie, zapoznaj się z najpopularniejszymi wzorami układania płytek:

1. Płytki kwadratowe – wzór karo

W tym przypadku siatka fug ułożona jest pod kątem 45° w odniesieniu do ścian.

Tu się sprawdzą: wnętrza w stylu skandynawskim, w pomieszczeniach o nieregularnych kształtach, np. w wąskich korytarzach. 

2. Płytki prostokątne – wzory cegiełka i jodełka

Wzór w cegiełkę, czyli najprościej tłumacząc ułożenie naprzemienne, jak w murze. To bardzo prosty sposób, tylko trzeba pamiętać o dobrym ustawieniu do pierwszych kafelków w dwóch rzędach. Często stosowane są białe lub czarne płytki imitujące cegły.

Tu się sprawdzą: ściana w kuchni nad blatem, w pomieszczeniach z piecem kaflowym, w łazience.

3. Wzór jodełki klasycznej stosuje się przy płytkach prostokątnych, które należy ułożyć pod kątem 90°, krótszy bok do dłuższego.

Jak wybrać wzory płytek do wnętrza - 3

Tu się sprawdzą: kuchnia, łazienka, korytarz. Współgrają z drewnianą podłogą ułożoną w jodełkę.

Już wiesz, jakie płytki wybrać do kuchni, które sprawdzą się w łazience i jak można je ułożyć. Czas na działanie. Z naszymi podpowiedziami stworzysz wnętrze praktyczne i oryginalne. Przy wyborze i aranżacji płytek możesz puścić wodze fantazji.