Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Mozaika na ścianie w łazience i kuchni

Mozaika na ścianie w łazience i kuchni
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Mozaika to znany od dawna wzór płytek ściennych, który wspaniale zdobi łazienki i kuchnie. Jej atutami są niebanalna faktura i nietuzinkowy wygląd, dzięki którym nadaje domowym wnętrzom niepowtarzalny charakter. Mozaiki wykonuje się z różnych materiałów: szkła, ceramiki, drewna oraz kamieni. Podpowiadamy, w jaki sposób wybrać odpowiednie tworzywo i jak pielęgnować mozaikę na ścianie.

Co to jest i skąd pochodzi mozaika?

Już starożytni Grecy ozdabiali ściany, posadzki czy sklepienia świątyń za pomocą mozaiki. Mozaikowe dekoracje powstawały przy udziale fragmentów kamieni (także szlachetnych), a nawet drogocennych kruszców, takich jak złoto, które układano w skomplikowane wzory i ornamenty. Za pomocą miniaturowych kostek przedstawiano często skomplikowane sceny z życia greckich bóstw i życia codziennego w dawnych czasach. Równie popularne były mozaiki, na których można było podziwiać motywy roślinne i owocowe.

Od starożytności repertuar materiałów, z których wykonuje się mozaiki bardzo się poszerzył. Na popularności zyskały mozaiki drewniane, szklane i ceramiczne. Obecnie na rynku dostępne są nie tylko kwadratowe elementy. Teraz na amatorów mozaikowych dekoracji czekają płytki heksagonalne, w formie rybich łusek, rombów, marokańskiej koniczyny, a nawet klasycznej jodełki.

Mozaika na ścianie w łazience i kuchni - zdjęcie 1

Mozaika w kuchni

Dużą zaletą mozaiki jest plastyczność, która wynika z jej budowy. Mozaika to nic innego jak niewielkie elementy umieszczone na miękkiej siatce. Pojedyncze „plastry” można swobodnie układać na łukowatych powierzchniach, we wnękach, w przestrzeniach między półkami, na krawędzi kuchennego blatu, na parapetach itd.

Powierzchnia między blatem, a dołem szafek kuchennych to bez wątpienia miejsce pod specjalnym nadzorem. Jest ono narażone nie tylko na zachlapywanie wodą, ale i gorącym tłuszczem. Ścianę nad blatem warto zabezpieczyć dekoracją, która nie tylko przyciąga wzrok, ale i dość łatwo się czyści. Najnowsze trendy aranżacji kuchni jednogłośnie wskazują na mozaikę. Można wykorzystać ją na dwa sposoby: jako wypełnienie przestrzeni nad blatem lub kuchenką albo jako dekor, który ozdobi wybrane miejsce, np. nad stołem.

Złota mozaika w kuchni

Mówi się, że nie wszystko złoto, co się świeci, jednak złota mozaika z pewnością rozświetli wnętrze każdej nowoczesnej kuchni. Ten praktyczny i dekoracyjny element wystroju możemy śmiało nazwać biżuterią dla domu. W połączeniu z punktowym oświetleniem pod szafkami złota mozaika w kuchni doświetli pomieszczenie za pomocą subtelnego migotania i optycznie je powiększy. Złoto kojarzy się również ze szlachetnością. Nie bój się zestawić mozaiki w tym kolorze z ceramicznymi czy gresowymi płytkami – nada im niepowtarzalnego sznytu. Ściana wykończona metalizującą mozaiką stworzy idealną całość z zabudową szafkową w kolorze granatu, butelkowej zieleni lub klasycznej czerni.

Przeczytaj: Czarna kuchnia – pomysły, aranżacje.

Płytki mozaika do kuchni

Mozaika na ścianie w łazience i kuchni - zdjęcie 2

Masz kuchnię, której przyda się szybkie odświeżenie? Zastanawiasz się, jak ułożyć mozaikę na ścianie? Odpowiedź jest prosta: mozaikę montujemy w taki sam sposób jak tradycyjne płytki, jednak sam proces układania trwa dużo krócej. Dlaczego? Niewielkie kostki są mocowane na siatce lub papierze. Wystarczy pokryć powierzchnię klejem, a później powoli i dokładnie przyłożyć do niego mozaikę. Każdy plaster cechuje się miękkością, dlatego łatwo dopasować go do miejsc o nieregularnych kształtach. Pojedynczy kawałek posiada też wolne miejsce na uzupełnienie całości fugą w wybranym kolorze. Pamiętaj, by rozprowadzić ją za pomocą szpachelki, a kiedy już się zwiąże, umyj fragment ściany wodą. Mozaiki są bardzo popularnym rozwiązaniem dekoracyjnym, dlatego znajdziesz je w każdym sklepie budowlanym.

Mozaika w łazience

W łazienkach spotykamy się z nietypowymi, bo wypukłymi lub wklęsłymi, powierzchniami: brodzikami, umywalkami, obudową wanny lub półkami we wnękach. Jeśli zależy nam na ochronie przed rozchlapywaną wodą, a jednocześnie chcemy wprowadzić do łazienki element, który ją wyróżni, postawmy na mozaikę. Możemy zamontować ją właśnie w „strefie mokrej”, narażonej na kontakt z wodą, czyli obok umywalki, toalety lub w kabinie prysznicowej. Mozaika może pojawić się na całej ścianie, a nawet zostać wyprowadzona na sąsiadujący z nią fragment podłogi lub wystąpić w roli delikatnego, ozdobnego akcentu, np. na ramie lustra.

Mozaika na ścianie w łazience i kuchni - zdjęcie 3

Zastanawiasz się, jak urządzić łazienkę z prysznicem? Poznaj sprawdzone pomysły!

Biała łazienka z mozaiką

Kolorowa mozaika sprawdzi się doskonale w łazience urządzonej w klasycznej bieli. Gładkie powierzchnie i neutralne kolory pozostałych elementów pozwolą w pełni rozwinąć się jej barwom. Różnokolorowe kostki mogą stworzyć np. motyw kwiatowy lub orientalny, oddający charakter pomieszczenia – romantyczny, buduarowy, glamour itd. Ta symboliczna kropla intensywnego koloru przełamie spokojną, wyważoną kompozycję jednolitej łazienki. Podczas aranżowania wnętrza trzeba pamiętać o pozostałych elementach wyposażenia, na których mogą pojawić się wybrane, zaczerpnięte z mozaiki kolory. Tym sposobem biała łazienka z mozaiką zyska na spójności.

Mozaika: drewniana, kamienna czy szklana?

Oprócz koloru mozaiki, innym istotnym parametrem jest materiał, z którego jest wykonana. Wykańczając mieszkanie, możemy wybierać między różnymi modelami: z drewna, kamienia czy szkła. Czym się różnią? Jakie są ich największe zalety?

Mozaika drewniana

Mozaikę z drewna europejskiego – jesionu, dębu – oraz egzotycznego – merbau i wenge – wyróżnia duża trwałość, a także odporność na ścieranie. Jeśli chcesz ułożyć drewniane elementy na ścianie lub podłodze, pamiętaj, aby wcześniej polakierować mozaikę lub pokryć ją olejem. 

Mozaika z kamienia

Mozaika z kamienia naturalnego wykorzystuje ozdobność otoczaków, marmuru, łupków czy trawertynu. Odpowiednio przycięte i wypolerowane kamyczki będą dekoracją intensywnie użytkowanych powierzchni.

Mozaika szklana

Mozaika ze szkła zachwyca aranżacyjną uniwersalnością. Z łatwością dopasuje się do każdego pomieszczenia, nawet tego o podwyższonej wilgotności. Błyszczące lub matowe, w dowolnym odcieniu, z zawieszonymi drobinkami brokatu lub wiórkami metalu – bogactwo szklanych kwadracików nie zna granic.

Jak czyścić i dbać o mozaikę?

Mozaika na ścianie w łazience i kuchni - zdjęcie 4

Jak wybrać fugę do mozaiki? Fuga o kolorze zbliżonym do ułożonych elementów sprawi, że uzyskamy efekt tafli, bez wyróżniania poszczególnych płytek. W przypadku mozaiki o drobniutkich fragmentach świetnie sprawdzą się fugi o neutralnych barwach – białe i beżowe. Jeśli chcemy podkreślić wyjątkową urodę kamiennych kostek, również zdecydujmy się na jasną fugę, która współgra z fakturą kamienia. Z kolei kontrastowy, odważny kolor fugi doskonale uwypukli nietypowy kształt płytki w kształcie heksagonu czy koniczyny.

Nie wiesz, w jaki sposób wyczyścić fugi? Zapoznaj się z naszym artykułem.

Chcesz, żeby mozaika cieszyła Twoje oko przez wiele lat? Sposobem na zachowanie jej w dobrym stanie jest właściwa konserwacja. Mozaikę ze szkła lub ceramicznych płytek można przemywać wodą z delikatnym detergentem, używając miękkiej ściereczki. Mozaiki drewniane i kamienne posiadają warstwę impregnatu, którą jednak z biegiem czasu warto odświeżać preparatami przeznaczonymi do ich pielęgnacji.