Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Kuchnia w stylu angielskim

Kuchnia w stylu angielskim
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Styl angielski wielu z nas kojarzy się z konkretnym obrazkami: wiejski dom zagubiony na brytyjskiej wsi, konne przejażdżki i popołudniowa herbatka. Tęsknota za sielskością oraz wolno płynącym czasem spędzanym z bliskimi jest nadal bardzo silna. Na szczęście, znając kilka wnętrzarskich trików, łatwo przenieść odrobinę angielskiej wsi nawet w środek dużego polskiego miasta.

Tradycyjne i naturalne wnętrze

W aranżacjach w stylu angielskim pojawiają się określone kolory. Są to: biel, szarość, wanilia, beż, kość słoniowa, błękit czy delikatny róż. Wystarczy wyobrazić sobie, że do powszechni znanych, jasnych barw dodamy kroplę białej farby i już otrzymujemy pożądaną paletę odcieni. Takiemu doborowi kolorów angielskie wnętrza zawdzięczają swoją świeżość oraz świetlistość, którym jednak daleko do sterylności.

Wykończone z pomocą jasnych kolorów pomieszczenie aż prosi się o drewniane akcenty. Takim estetycznym i użytecznym przedmiotem jest blat kuchenny wykonany z drewna. Surowiec ma niemal same zalety – jest ciepły w dotyku, naturalny i „eko”, ale wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Ochroń drewniany blat przed wnikaniem zabrudzeń i wilgoci, malując go lakierem. Rozważ też olejowanie. W ten sposób zabezpieczysz blat również przed działaniem wysokich temperatur. Chcesz, żeby zachował swój dobry wygląd na dłużej? Zastosuj się do kilku rad: używaj podkładek pod gorące naczynia i desek do krojenia, a także zawsze wycieraj drewno do sucha. Pojawiły się zacieki? Użyj pasty z oliwy i soli.

Kuchnia w stylu angielskim - zdjęcie 1

To jednak jeszcze nie wszystko, w kuchni stylizowanej na angielską napotkasz inne naturalne surowce, np. wiklinę w postaci koszyczków na pieczywo i owoce.

Życie w zgodzie z naturą to ważny wyróżnik tego stylu. We wnętrzach urządzonych na angielską modłę, naturalność nie ogranicza się tylko do używanych materiałów. Popatrzmy chociażby na różę – bohaterkę wielu angielskich wierszy. Można powiedzieć, że dom w angielskim stylu „pachnie” kwiatami – umieszczonymi na: zasłonkach, obrusach, ściereczkach. W tradycyjnym brytyjskim domu motywy florystyczne sąsiadują z kratką i paskami. Tekstylia z lnu i bawełny odświeżysz w pralkach VarioPerfect marki Bosch z technologią Active Oxygen – aktywny tlen wyeliminuje nieprzyjemne, kuchenne zapachy nawet podczas prania w niskiej temperaturze.

 

Więcej o materiałach przeczytasz w tekście Tekstylia domowe – jak dobierać, łączyć i dbać o tkaniny?

Meble w starym stylu

Charakterystyczne dla kuchni w angielskim stylu są jasne meble, które ułożone w jednym ciągu, tworzą spójną zabudowę. Tak zagospodarowana kuchnia przypomina pudełko z przegródkami. W meblach w starym stylu liczą się detale: przeszklenia, frezowanie, ażurki, rzeźbienia i listewki na frontach. Sprzęty posiadają też piękne uchwyty – z metalu lub malowanej ceramiki.

Poruszając się po kuchni w stylu angielskim, nie sposób ominąć dwóch mebli. Mowa o kredensie i szklanej witrynie, dzięki którym z łatwością wyeksponujesz kolekcję porcelany czy ozdobnych talerzy.

Kuchnia w stylu angielskim - zdjęcie 2

Wnętrza w angielskim stylu łączą klasykę z elegancją, są inspirowane naturą i harmonijnie urządzone, a przy tym zapraszają gości już od progu. Nastrój domowej przytulności tworzą m.in. meble, bez których nie wyobrażamy sobie wspólnych posiłków – stół i krzesła, najczęściej wykonywane z drewna. Jeśli w kuchni umieścimy inne drewniane elementy, np. belki stropowe, aranżacja zyska wspólny mianownik.

AGD i sprzęty kuchenne

Białe fronty szafek to charakterystyczna cecha kuchni w stylu angielskim. Nie warto psuć ogólnego wrażenia urządzeniami AGD, które niepotrzebnie będą przyciągać wzrok. Rozwiązaniem jest wybór sprzętów przeznaczonych do zabudowy. Przykład? Ukryta lodówka nie zdominuje całej kuchni. To oczywiście nie przekreśla jej przydatności - nowoczesne funkcje urządzenia zostaną schowana za frontem szafki. Podzielasz miłość Anglików do gotowania? Chłodziarko-zamrażarka z komorą VitaFresh zachowa świeżość i warzyw do dwóch razy dłużej.

Jeśli jednak zależy Ci na ciekawym designie, zdecyduj się na umieszczenie w kuchni AGD stylizowanego na dawne. Waga kuchenna, ekspres do kawy czy retro kuchenka wpiszą się w angielską stylistykę.

Kuchnia w stylu angielskim zdjęcie 3

Podłogi i ściany

Sukces w aranżacji kuchni w stylu angielskim jest w zasięgu każdego, kto urządza własne wnętrze. Wystarczy trzymać się wcześniej ustalonej palety kolorystycznej. Postaw na jasne kolory ścian i podłóg – ważne, żeby unikać dużych kontrastów barwnych pomiędzy elementami wyposażenia. Pamiętaj o drewnianej podłodze, która wymaga specjalnego traktowania. Jeśli nie musisz, nie chodź po niej w butach na obcasach, a pod nóżkami mebli umieść filcowe podkładki.

Ciekawym wnętrzarskim zabiegiem będzie zakomponowanie przestrzeni nad blatem roboczym za pomocą białej cegły. Ten modny rodzaj wykończenia nie tylko optycznie powiększa pomieszczenie i pozwala na wyodrębnienie strefy roboczej, ale i pasuje do białych mebli.

Dodatki do kuchni

Angielska biała kuchnia przypomina nieco kapsułę czasu – kiedy znajdziemy się w takim pomieszczeniu, otoczy nas wiele przedmiotów, z których każdy ma do opowiedzenia własną historię.

Styl angielski w kuchni możemy powiązać z trzema obszarami ważnymi dla ówczesnych Brytyjczyków. Pierwszym z nich było zdecydowanie przygotowywanie posiłków – w centralnym miejscu angielskiej kuchni znajduje się wyspa, a rozkład sprzętów podkreśla zamiłowanie do gotowania. Bawełniane ściereczki kuchenne to nieodłączni towarzysze kuchennych zmagań. Podobnie rzecz ma się ze wszystkimi drewnianymi akcesoriami kuchennymi, które mogą być przechowywane na obrotowym stojaku. Dzięki temu będą zawsze pod ręką. Pamiętaj, że przygotowywanie potraw też może być stylowe!

 

Poszukaj dodatkowych inspiracji w artykule Ozdoby do kuchni – pomysły na dekoracje

 

Ważną częścią angielskiej kuchni jest wypełniona po brzegi spiżarnia. Sprawdzona rada: samodzielnie robione przetwory podpisuj zawsze nazwą produktu i dokładną datą (dzień, miesiąc, rok). W ten sposób ułatwisz sobie ewentualne porządki w spiżarni i będziesz wiedzieć, których słoiczków możesz jeszcze użyć.

Anglicy słynęli również z kolekcjonowania przedmiotów, nic więc dziwnego, że i kiedyś otaczali się przedmiotami budującymi domową atmosferę. Rozmaite figurki, lampy z materiałowymi abażurami, książki kucharskie i puszki na różne gatunki herbat to tylko niektóre z nich.

Mówisz kuchnia angielska, myślisz – kwiaty i owoce! Ogrodnictwo to ostatnia z domen Brytyjczyków żyjących na przełomie XVIII i XIX w., kiedy to narodził się ten charakterystyczny styl urządzania wnętrz. Kafle z owocowym deseniem, kwieciste zasłonki, kran z kurkami w kształcie kwiatów, zastawa pokryta floralnym wzorem – natura w kuchni w stylu angielskim jest wszechobecna. Jeśli marzysz o angielskiej kuchni, wprowadź do pomieszczenia także prawdziwe rośliny, np. bukiet z ciętych kwiatów czy zioła na szerokim parapecie. Rustykalne grafiki lub tablice botaniczne (z przekrojami roślin na lekko pożółkłych planszach) przywołają atmosferę dawnej angielskiej wsi.

Już znasz najważniejsze tajniki stylu angielskiego w kuchni. Teraz nadszedł najciekawszy moment, czyli działanie. Powodzenia w urządzaniu Twojej kuchni marzeń!