Ozdoby do kuchni – pomysły na dekoracje
- Użyteczne i ozdobne elementy wyposażenia
- Dekoracje na ścianę kuchenną
- Aranżacja okna w kuchni
- Dekoracje stołu
W kuchni spędzamy bardzo dużo czasu i to ona jest miejscem, w którym tętni domowe życie. Nic zatem dziwnego, że dbamy o jej wygląd. Kilka dobrze dobranych elementów może całkiem zmienić charakter pomieszczenia. Sprawdź nasze porady i odmień oblicze swojej kuchni!
Użyteczne i ozdobne elementy wyposażenia
To od potrzeb i gustu domowników zależy liczba oraz rodzaj pomysłowych gadżetów kuchennych. W szufladach i szafkach mogą znaleźć się m.in. wyciskarka do cytrusów, krajalnica ułatwiająca obróbkę produktów, minutnik w zabawnym kształcie czy foremki do lodu. Nawet bateria kuchenna, dzięki fantazyjnej wylewce czy ozdobnym gałkom, może zaskakiwać dekoracyjną formą. Czarny kran z brokatowymi drobinkami lub połyskliwy, w kolorach nawiązujących do kruszców – złotym czy srebrnym – stworzą w kuchni klimat glamour.
Lubisz kuchenną ceramikę? Dzbanki, czajniki, kubki i filiżanki nie tylko spełnią swoje funkcje, ale i dodadzą charakteru całemu wnętrzu. Czy można wymarzyć sobie lepsze rozpoczęcie dnia niż kawa w ulubionym kubku?
Nieodłączną częścią kuchni są mali pomocnicy – sprzęty AGD. Już jeden oryginalny i designerski dodatek do kuchni wystarczy, aby nadać kierunek całej aranżacji. Urządzenie powinno być nie tylko efektowne, ale i spełniać szereg różnych funkcji, tak jak robi to np. robot kuchenny MUM marki Bosch, z licznymi użytecznymi nakładkami. W kuchni w stylu retro sprawdzi się AGD stylizowane na dawne m.in. pastelowy (miętowy), zaokrąglony toster z serii Styline.
Dekoracje na ścianę kuchenną
Dom to nie tylko ściany. Jednak to właśnie pusta płaszczyzna może obudzić pokłady wnętrzarskiej kreatywności. Jak zagospodarować kuchenną ścianę?
W domowej kuchni nie może zabraknąć sprawdzonych przepisów. Posiadanie książek kucharskich wymaga stworzenia im odpowiedniego miejsca np. regału lub półek, na których poustawiasz pięknie wydane albumy lub samodzielnie wykonane przepiśniki. Zabrudzeniu książek zapobiegnie specjalny stojak, dzięki któremu będziesz wygodnie śledzić kolejne etapy przygotowywania posiłku, a strony nie będą się nagle same przewracać.
Chcesz poczuć się w swojej kuchni jak w modnej knajpce? Właściwą dla kawiarni atmosferę stworzy pomalowanie fragmentu ściany farbą tablicową ze zmienianym codziennie menu dla domowników. W tak urządzonej kuchni świetnie odnajdą się też wycięte z drewna litery lub hasła typu „... but first coffee”. W tym przypadku pomocny okaże się układ pomieszczenia, który pozwala na wstawienie długiego blatu i wysokich stołków barowych (hokerów).
Ciekawym uzupełnieniem wyposażenia kuchni są też panele szklane (lacobele), umieszczane między blatem a szafkami, które często ozdabia się nadrukiem sitodrukowym. Do wnętrz o nowoczesnym charakterze najbardziej pasują jednokolorowe lub te z abstrakcyjnym motywem (figury geometryczne, „płynące” linie itp.). Oczywistym wyborem dla kuchni są panele z grafikami pokazującymi owoce, warzywa, zioła czy przyprawy. Panele, oprócz funkcji dekoracyjnej, pełnią też rolę zabezpieczenia ściany przed pryskającym podczas gotowania tłuszczem – szkło bardzo łatwo się czyści.
Nad blatem możesz umieścić też odporną na uszkodzenia mechaniczne cegłę, pasującą, w swoim naturalnym kolorze, do kuchni rustykalnej i industrialnej. Pomalowana na biało wpasuje się we wnętrze w stylu skandynawskim oraz retro. Jeśli możesz pochwalić się bogatą kolekcja kubków, to zawieś je na wieszaczkach, a dopełnisz wrażenia ciepła i przytulności.
W jaki inny sposób można udekorować kuchenną ścianę? Pomaluj jedną z nich na odważniejszy, kontrastujący z resztą wyposażenia kolor. Interesującym akcentem będą też płytki ułożone w szachownicę lub mozaika, szczególnie w zestawieniu z meblami o klasycznej formie. Aby przełamać nudną gładkość ścian, zastosuj dekoracyjny tynk strukturalny, który nada jej pożądaną fakturę np. marmuru, granitu czy piaskowca.
Aranżacja okna w kuchni
W zależności od potrzeb i ulokowania mieszkania względem stron świata, możesz zasłonić okno na kilka sposobów. Chcesz wykreować atmosferę sielskiej wsi? Wybierz białe firanki, które przepuszczają duże ilości światła i delikatnie je rozpraszają, co ma duże znaczenie w małych kuchniach. Przy tym firanki nie przesłaniają zanadto widoku za oknem.
Zasłony to tradycyjna oprawa okienna, którą można szybko dopasować do zmieniającej się aranżacji za pomocą stylowych upięć i różnego typu chwostów (prym wiodą styl rustykalny i prowansalski). Z kolei nowoczesne rolety, np. z systemem dzień-noc, rano wpuszczą światło, a wieczorem ochronią przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów. To idealne rozwiązanie dla mieszkańców parteru.
Drewniany parapet kuchenny (pamiętaj o tym, żeby go zaimpregnować i polakierować) to ważny element północnego podejścia do urządzania wnętrz – Skandynawowie znani są z tego, że otaczają się naturalnymi materiałami. Warto wybrać rośliny, które dobrze znoszą podwyższoną wilgotność i nie są podatne na osady. Będą to m.in. pokryte woskiem: skrzydłokwiat, sansewieria gwinejska i peperomia. Kwiaty doniczkowe na drewnianym parapecie staną się namiastką prywatnego ogrodu.
Dekoracje stołu
Piękno tkwi w szczegółach. W centrum stołu może znaleźć się niewielki wazonik z ciętymi kwiatami. Przy ich wyborze kieruj się sezonowością, np. początek lata to idealny czas na cieszenie się eleganckimi różami i urokliwymi peoniami. Alternatywą dla dużego wazonu będzie kilka mniejszych wazoników, w których umieścisz po jednym kwiatku lub stworzysz mini-kompozycje. Dosyp do wody dwie łyżki cukru – przedłużysz tym samym żywotność roślin.
Podobna zasada dotyczy innej ozdoby do kuchni – świeczników. Wybierz jeden większy lub całą drużynę dopasowaną do małych podgrzewaczy. Wiele różnych źródeł światła, charakterystycznych dla skandynawskiego stylu, doda kuchni blasku.
Obrus czy bieżnik możesz zastąpić zestawem podkładek. W eleganckiej kuchni sprawdzą się czarne, srebrne lub złote, a w urządzonej w nurcie „eko” – wiklinowe. Taka dekoracja w kuchni może być śmiało łączona z koszykami na owoce lub chleb, które wprowadzą do mieszkania odrobinę natury. Nie zapomnij położyć na stole talerzy w nieszablonowym kształcie lub w interesującym kolorze.
W kuchni vintage honorowe miejsce na stole zajmie cukiernica z rżniętego szkła. Ceramiczne słoje z drewnianym wieczkiem swoim designem przeniosą Cię do surowej Skandynawii, a magnetyczne pojemniki na przyprawy ze stali szlachetnej dodadzą kuchni ekskluzywności.
Możliwości modyfikacji wystroju kuchni za pomocą dodatków są praktycznie nieograniczone. Ciesz się tym i zmieniaj oblicze swojej kuchni tak często, jak masz na to ochotę – nie tylko co sezon.