Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Mech na ścianie w Twoim domu – inspiracje

Mech na ścianie w Twoim domu – inspiracje
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Obecność roślinności w otoczeniu sprawi, że odzyskasz równowagę i siły witalne. Sposobem na wprowadzenie zielonych leśnych klimaty do Twojego domu może być mech chrobotek. W artykule podpowiadamy, w jaki sposób dodać go do aranżacji. Dzięki naszym wskazówkom stworzysz też własny obraz z mchu. Wykorzystaj je i otaczaj się zielenią na co dzień!

Mech chrobotek na ścianie – czyli jak zaprosić las do domu?

Roślinny trend wnętrzarski króluje już od kilku sezonów. Szczególnie mieszkańcy miast szukają kontaktu z naturą – nie tylko w przestrzeni publicznej, ale również podczas odpoczynku w domu. Oprócz motywów roślinnych czy żywych kwiatów coraz częściej w aranżacjach wnętrzarskich wykorzystuje się naturalne zielone ściany. Mogą być one wykonane z:

  • roślin pnących, takich jak np. bluszcz pospolity,
  • paproci i rozchodników,
  • różnego rodzaju mchu.

I to właśnie mech na ścianie będzie tematem tego artykułu. Jak się okazuje, podobnie jak tradycyjne rośliny, ma on korzystny wpływ na nasz układ nerwowy i odpornościowy.

Mech na ścianie w nowoczesnych aranżacjach to nie ten sam gatunek mchu, który możesz spotkać w polskich lasach. W mieszkaniach stosuje się najczęściej mech chrobotek zbierany w lasach Skandynawii. Następnie roślina poddawana jest oczyszczeniu i konserwacji w roztworze glicerynowym.

Głęboka zieleń ściany z mchu pasuje do wielu aranżacji: od eleganckich poprzez nowoczesne - szczególnie loftowe i skandynawskie.

Zainspiruj się: Mieszkanie w stylu loftowym

Jak zrobić obraz z mchu oraz jaki mech wybrać?

Mech na ścianie w Twoim domu – inspiracje - 1

Chcesz wprowadzić zieleń do swojego wnętrza, ale nie masz czasu na jej czasochłonną pielęgnację? Dobrym rozwiązaniem dla Ciebie będzie obraz z mchu powieszony na ścianach w salonie lub sypialni. W przeciwieństwie do ogrodu wertykalnego nie wymaga on nawadniania. Taką dekorację możesz zakupić lub wykonać samodzielnie. Marzysz o takiej ozdobie DIY? Przed przystąpieniem do pracy, przygotuj odpowiednie materiały:

  • drewnianą ramkę z tylną ścianką, o minimalnej głębokości 3 cm,
  • siatkę hodowlaną,
  • sekator lub szczypce do cięcia metalu,
  • taker ze zszywkami,
  • mech pochodzący z certyfikowanego źródła.

Wskazówka: Tego typu obraz możesz wykonać z mchu gąbczastego lub płaskiego. Jednak najpopularniejszym i do tego łatwo dostępnym gatunkiem jest chrobotek reniferowy.

Aby wykonać obraz z mchu na siatce, oddziel ramę od jej tylnej części. Kolejny krok to przycięcie siatki do powierzchni ramy tak, by z każdej strony pozostało 15–20 mm dodatkowego materiału. Do środka ramy włóż siatkę, przymocuj ją takerem, odetnij odstające fragmenty i załóż tylną ściankę. Na koniec w wolne przestrzenie wkomponuj wybrany mech.

Równie dobrze możesz przykleić roślinę do ściany ramy za pomocą kleju na gorąco. Innym pomysłem jest zastosowanie sztucznego mechu – ten materiał wygląda estetycznie i pasuje do nowoczesnych wnętrz.

Przeczytaj: Sztuczne kwiaty we wnętrzach – hit czy kit?

Poniżej przedstawiamy charakterystykę najpopularniejszych gatunków, które możesz zastosować do stworzenia swojego unikatowego obrazu z mchu. Przeczytaj i podejmij decyzję!

Mech chrobotek reniferowy

Chrobotek reniferowy to duży rozgałęziony porost, który występuje pod kołem podbiegunowym. Jak sama nazwa wskazuje – jest głównym źródłem pożywienia reniferów w okresie zimowym. Naturalnie ma kolor szary, a jego struktura (w wyglądzie i dotyku) przypomina gąbkę. Ponadto jest bardzo wytrzymały i odporny na uszkodzenia. Chrobotek reniferowy stosowany do tworzenia obrazów pochodzi najczęściej ze Skandynawii lub Islandii, a swój intensywny zielony kolor zawdzięcza procesowi stabilizacji, czyli m.in. barwieniu.

Ozdobny mech gąbczasty

Ten gatunek porasta lasy w całej Europie. Przed dystrybucją przemysłową jest poddawany odpowiednim procesom, dzięki którym otrzymujemy mech w formie poduszek, o intensywnym zielonym kolorze. Ze względu na okazałe wybrzuszenia bardzo często znajduje zastosowanie w tworzeniu efektu 3D kompozycji ściennych.

Mech płaski

W sprzedaży dostępny jest mech dekoracyjny płaski pochodzący z francuskich i szwedzkich lasów. Ma zbite i niskie płaty przypominającą ściółkę lub trawnik, dlatego nazywany jest też mchem trawiastym lub leśnym. Z reguły w sprzedaży występuje w kilku odcieniach zieleni. Stosuje się go do tworzenia obrazów z mchu, wyklejania całych powierzchni ścian lub jako dodatek do stroików.

W jakich pomieszczeniach sprawdzi się mech na ścianie i jak go pielęgnować?

Mech na ścianie w Twoim domu – inspiracje - 2

Zielona ściana ożywi każde wnętrze! Mech dekoracyjny możesz umieścić na jej fragmencie lub całości. Zazwyczaj mech stosuje się na ścianie w salonie, gdyż doskonale komponuje się z elegancką aranżacją tej przestrzeni. Dobrze sprawdzi się również w łazience lub kuchni, czyli miejscach, w których panuje podwyższona wilgotność powietrza.

Wskazówka: Ściana z mchu powinna być zainstalowana z dala od źródeł ciepła (np. kominka) oraz nie może być narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Optymalna wilgotność pomieszczenia dla tego gatunku oscyluje pomiędzy 40 a 60%

Ściana z mchem sprawdzi się też w domowym gabinecie, zieleń korzystnie wpływa na poziom produktywności. Co więcej, dekoracja tego typu jest coraz częściej stosowana w hotelach, biurowcach oraz restauracjach.

Zastanawiasz się, jak dbać o mech na ścianie? Wszystko zależy od gatunku, ale z reguły roślina ta nie wymaga dodatkowej pielęgnacji. Mech nie przyciąga kurzu (ma właściwości antystatyczne), zatem jest doskonały dla alergików.

Wskazówka: Jeśli na mchu pojawią się zanieczyszczenia, usuń je za pomocą miotełki do kurzu lub odkurzacza z odpowiednią końcówką. Nie używaj wody!

To też Cię zainteresuje: Rośliny do domu – wszystko, co musisz wiedzieć

Gdzie sprawdzą się dekoracje i ozdoby z mchu?

Myślisz: „ściana z mchu to nie dla mnie”, ale mimo wszystko ta roślina bardzo podoba Ci się we wnętrzach? Pamiętaj, że nawet jej niewielki fragment w aranżacji domu może sprawić wielkie wrażenie. Jak już wspominaliśmy, kompozycje z mchu często są stosowane w formie obrazów na ścianach. Jeśli wolałbyś jednak bardziej oryginalne rozwiązanie, mamy dla Ciebie coś wyjątkowego. Mowa o zielonym stole. Co to takiego? Kompozycja z jasnozielonego mchu płaskiego i ciemnozielonego mchu poduszkowego umieszczona w zagłębieniu stołu, a następnie przykryta szybą. Taki mebel możesz wykonać samodzielnie lub zamówić u producentów ogrodów wertykalnych.

Mech chrobotek sprawdza się też do przygotowania dekoracji w formie lasu w słoiku lub innych kwiatowych kompozycji.

Sprawdź inne inspiracje: Las w słoiku — pomysł na ożywienie wnętrza

Spraw, by Twoim codziennym domowym krajobrazem znalazła się naturalna zieleń: ogród wertykalny, kwietnik w stylu urban jungle lub ściana z mchem. Tego typu zieleń wprowadzi Cię w stan odprężenia i sprawi, że dom stanie się prawdziwym azylem.