Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Łazienka z drewnem – pomysły i aranżacje

Łazienka z drewnem – pomysły i aranżacje
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Jakie drewno do łazienki?
  2. Z czym łączyć drewno w łazience?
  3. Drewno na podłodze
  4. Drewno na ścianie
  5. Drewniane meble i dodatki

Drewno. Materiał, który mimo zmieniających się mód oraz technologii obróbki, od tysięcy lat towarzyszy ludzkości w tworzeniu i aranżacji powierzchni mieszkalnych. Obecnie, dzięki różnym sposobom na ekspozycję czy połączenie z innymi materiałami, pozwala osiągnąć skrajnie różne efekty – od śródziemnomorskiej prostoty i umiłowania natury po nowoczesność i szyk godny penthouse’ów. Ten naturalny materiał ma też zastosowanie w miejscu pozornie dla niego nieprzyjaznym, gdzie zagraża mu między innymi wilgoć i wysokie temperatury, czyli w Twojej wymarzonej łazience! Dowiedz się, co zrobić, żeby łazienka z drewnem cieszyła zmysły przez długie lata.

Jakie drewno do łazienki?

Dzięki drewnu w postaci mebli czy wykończenia podłóg bez trudu przełamiesz chłód kojarzący się z płytkami i ceramiką łazienkową. To wszystko dlatego, że drewno ma zdecydowanie mniejszą przewodność i pojemność cieplną – tym samym daje o wiele większy komfort cieplny w momencie kontaktu z nagim ciałem (np. bosymi stopami), a także nie pozwala zbyt szybko wychładzać się całemu pomieszczeniu. Nic dziwnego więc, że wiele osób marzy o drewnie w łazience. Na co jednak zwrócić uwagę, decydując się na takie rozwiązanie?

Zdecydowanie najważniejszy jest gatunek drzewa, z jakiego został pozyskany materiał. Na przykład skandynawska sosna bezsęczna czy osika palona genialnie nadają się na materiały użyte w saunie, jednak w łazience musisz zdecydować się na inne, sprawdzone rozwiązania. Powyżej wymienione gatunki pięknie wyglądają, a do tego pod wpływem wysokiej temperatury wydzielają miły zapach. Nie są jednak zbyt odporne na wilgoć, dlatego co jakiś czas w saunie trzeba zmieniać jej obicie. Przede wszystkim drewno musi być odporne na zawilgocenie, mieć niską kurczliwość oraz wysoką odporność na biodegradację – dlatego też pula do wyboru jest znacznie ograniczona. Z rodzimych gatunków specjaliści najczęściej polecają modrzew i dąb, które bardzo dobrze sprawdzają się na podłodze, a także orzech będący idealnym materiałem do dodatków. Miłośnicy egzotyki mają szerszy wachlarz do wyboru – m.in. cedr, badi, wenge, jatoba, merbau, doussie, tek i iroko. Szczególnie często wymienia się te dwa ostatnie gatunki. Warto podkreślić, że drewno egzotyczne posiada związki żywiczne i substancje oleiste, które sprawiają, że jest ono bardziej odporne na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Dodatkowo egzotyczne gatunki drewna są nieco twardsze niż dobrze nam znany dąb.

Z czym łączyć drewno w łazience?

Drewno w łazienkach daje bardzo szerokie możliwości aranżacyjne. Po pierwsze możesz wybierać spośród wielu gatunków, z których każdy ma swoją unikatową fakturę, kolorystykę i usłojenie. Najbardziej naturalnym uzupełnieniem elementów drewnianych są aranżacje z betonu, cegły i kamienia.

Widać to szczególnie na przykładzie stylów skandynawskiego i rustykalnego, w których dominuje natura oraz wykorzystanie drewna jako budulca ściśle się z nią kojarzącego. Jeśli w Twojej kuchni (sprawdź nasze pomysły na kuchnię w stylu rustykalnym) i salonie rządzi białe lub bardzo jasne drewno, uzupełnione o modne ceglane motywy, łazienka biało-drewniana będzie znakomicie korespondować ze stylem całego domu. Tym samym, bez względu na to, gdzie mieszkasz – w centrum wielkiego miasta czy na obrzeżach – codziennie będziesz mógł brać kąpiel w wymarzonym domku na wsi.

Bardzo efektownym rozwiązaniem jest wkomponowanie stojącej umywalki na solidnym, grubym blacie z drewna. Jeśli dodatkowo wokół umywalki zdecydujesz się na wykończenie ściany surową cegłą – stworzysz piękne miejsce w Twojej łazience. Pamiętaj jednak, że w takim przypadku musisz zadbać nie tylko o odpowiednią konserwację oraz codzienną pielęgnację drewnianego blatu (bieżące wycieranie rozlanej wody czy mydła oraz innych kosmetyków), ale także profesjonalne zabezpieczenie cegły dedykowanymi impregnatami. To materiał, który (wbrew pozorom) jest delikatny, ale dobrze zabezpieczony będzie cieszył oko przez wiele lat w niezmienionej formie.

Drewno jest również idealnym dodatkiem do łazienek w stylu loftowym i industrialnym. Tutaj dominuje zasada - im więcej natury, tym lepiej. Drewniana podłoga oraz drewniane półki pięknie komponują się z ceglanymi ścianami oraz stalowymi aranżacjami. Łazienka z elementami drewna sprawdzi się również w mieszkaniu o nowoczesnym charakterze. Tam, gdzie dominują proste linie, otwarte przestrzenie i oszczędne dodatki, postaw na drewniane półki do łazienki, które delikatnie przełamią nowoczesny charakter pomieszczenia, ocieplając je nieznacznie, ale nie zaburzając dominującego klimatu.

Łazienka z drewnem – pomysły i aranżacje - zdjęcie 1

Drewno na podłodze

Wybierając odpowiednie drewno do łazienki, zwłaszcza na podłogę, warto pamiętać o tym, że nie wszystkie gatunki sprawdzą się w tym miejscu. Dzieje się tak dlatego, że drewno z natury jest materiałem higroskopijnym, czyli takim, który w mniejszym lub większym stopniu (zależnie od gatunku i sposobu impregnacji) chłonie wilgoć z otoczenia i wiąże wodę w swej strukturze. Nie martw się jednak, ilość dostępnych materiałów jest naprawdę znaczna, co pozwala wybrać materiał „do zadań specjalnych”.

Przy urządzaniu łazienki z drewnem, postaw na tzw. gatunki stabilne, czyli takie, które są szczególnie odporne na zmiany wilgotności. Informuje nas o tym współczynnik skurczu i pęcznienia przy zmianie wilgotności o 1% oraz czas wymiany wilgotnościowej. Te szczegółowe informacje można odnaleźć w tabelach podsumowujących charakterystykę różnych rodzajów drewna – bardzo często są one umieszczane na stronach internetowych producentów drewna oraz firm zajmujących się układaniem parkietów. Upraszczając, najlepsze do łazienki są gatunki drewna o niskim stopniu kurczliwości i rozkurczowości (nie „pracują” intensywnie wraz ze zmianą wilgotności w pomieszczeniu) oraz długim czasem wymiany wilgotnościowej (powoli chłoną wilgoć z otoczenia). Patrząc pod tym kątem, najlepiej w łazience sprawdzają się egzotyczne drewna, takie jak tek, merbau czy iroko, dla których całkowity objętościowy współczynnik skurczu na 1% zmiany wilgotności wynosi poniżej 9,5% (dla porównania: dąb 12%, buk 18%).

Drewniana podłoga do łazienki będzie nam służyć znacznie dłużej, jeśli postawimy na gatunki tzw. twarde i tłuste, które bardzo dobrze znoszą kontakt z wodą – nie pęcznieją i nie niszczeją. Tutaj również prym wiedzie wspomniana trójca: tek, merbau, iroko oraz wszelkie inne drewna pochodzące z lasów deszczowych. Z polskich gatunków najlepiej sprawdzi się modrzew.

Jeśli chodzi o parametry przewodzenia ciepła, drewno będzie zawsze ustępować ceramice. Decydując się na podłogę drewnianą w łazience, w której zainstalowane jest ogrzewanie podłogowe, musisz zastosować gatunki drewna o specjalnych właściwościach. W takim przypadku warto zwrócić uwagę na twardość… a także kolor. Drewno ciemne, o podłużnym usłojeniu przewodzi ciepło nawet dwukrotnie lepiej. Polecane jest szczególnie merbau, doussie, tek, iroko. Często też takim podłogom towarzyszą specjalne, aluminiowe konstrukcje pod warstwą drewna, które są odpowiedzialne za równomierne rozprzestrzenianie ciepła na całej powierzchni podłogi.

Warto dodać, że połączenie drewnianej podłogi i ogrzewania podłogowego daje świetne efekty. Po pierwsze jest bardzo miłe dla użytkowników łazienki, ponieważ mogą chodzić po ciepłej, miłej w dotyku podłodze. Po drugie pozwala niemal natychmiast pozbywać się wody z powierzchni drewna – ta po prostu odparowuje.

Łazienka z drewnem – pomysły i aranżacje - zdjęcie 2

Niezależnie od zastosowanego gatunku, drewno w łazience należy odpowiednio pielęgnować, szczególnie jeśli mowa o podłodze, która jest narażona na kontakt z dużymi ilościami wody. Standardowymi sposobami na konserwację podłogi drewnianej w łazience są lakierownie oraz olejowanie. Szczególnie to drugie dobrze zabezpiecza drewno przed działaniem wilgoci, a także podkreśla naturalny wygląd drewna – uwypukla rysunek słoi. Specjalny olej wnika poprzez pory głęboko w strukturę drewna. Co ważne, nie zamyka ich, a to pozwala na naturalne „oddychanie” drewna. Oczywiście olejowanie jest znacznie mniej trwałe niż lakierowanie, jednak bez trudu można je zrobić w domu samemu bez użycia specjalnego sprzętu. Częstotliwość zależy przede wszystkim od intensywności korzystania z danego pomieszczenia (w tym liczby domowników) oraz gatunku drewna. Co kilka lat drewniane podłogi w łazience należy dokładnie wycyklinować i zalakierować. To zabieg niezbędny do ich prawidłowego utrzymania. 

W łazience, w której jest drewno na podłodze (a nie ma ogrzewania podłogowego), szczególnie trzeba zadbać o doskonałą wentylację, ponieważ dłuższe pozostawienie wody (na przykład po wyjściu spod prysznica czy w na zmokniętym dywaniku) może powodować miejscowe zniszczenia. Sprawna wentylacja pozwoli skutecznie odparować nadmiarowi wilgoci, a tym samym zminimalizować takie ryzyko.

Drewno na ścianie

Łazienka z drewnem na ścianie daje bardzo duże możliwości aranżacyjne. Drewno może być ciekawym dodatkiem, np. jako element naścienny za nowoczesnym lustrem, podkreślający jego design. Drewno do łazienki może być także głównym elementem wykończenia – świetnie sprawdzi się jako zabudowa toalety lub wanny. Możesz także puścić wodze fantazji i stworzyć drewnianą ścianę przy wannie, która nada pomieszczeniu sielskiego klimatu.

Łazienka z drewnem – pomysły i aranżacje - zdjęcie 3

Pamiętaj jednak, że drewno przy wannie oraz na jej zabudowie trzeba szczególnie dokładnie zaimpregnować – m.in. dokładnie wypełnić wszelkie spoiny pomiędzy poszczególnymi kawałkami drewna za pomocą elastomerów (naturalnych lub polimerowych tworzyw izolujących, które mają właściwości elastyczne – to ważne, bo drewno zawsze będzie "pracować").

[cytat autor="Dorota Szelągowska" text="Łazienka z elementami drewna to prawdziwe pole do popisu, jeśli chodzi o wystrój wnętrz. Warto jednak pamiętać o tym, by drewno do łazienki umieszczać w miejscach, które nie są narażone na zbyt częsty bezpośredni kontakt z wodą lub takie, z których można łatwo usunąć jej nadmiar. Dzięki temu łazienka w drewnie będzie prezentować się estetycznie przez lata."]

Drewniane meble i dodatki

Jeśli zastanawiasz się, jakie drewno wybrać na blat do łazienki, szczególną uwagę zwróć na blaty z drewna, które odpowiednio zalakierowane i zabezpieczone, będą prawdziwą ozdobą łazienki. Przeniesiesz kawałek prawdziwego lasu, prosto do swojego domowego zacisza. Ciekawą opcją są także szafki, witryny oraz półki wykonane z drewna. Znakomicie kontrastują z otoczeniem – szczególnie, gdy łazienka jest biało-drewniana. Jeśli nie chcesz, by drewno zdominowało przestrzeń, wybierz mniejsze dodatki wykonane z tego materiału, jak donice czy pudełka na kosmetyki.

Zatrzymajmy się na chwilę przy kwiatach. Umieszczając na podłodze drewniane donice z kwiatami, warto pamiętać o szczególnej ostrożności – „przelanie” kwiatka grozi zniszczeniem podłogi. Jeśli natomiast to same donice są wykonane z drewna – trzeba uważać, żeby wilgoć z ziemi nie zniszczyła drewna.

Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na drewnianą zabudowę łazienki, możesz sprytnie ukryć w niej niezbędne sprzęty AGD, takie jak pralka czy suszarka do ubrań. Pralka marki Bosch Serie 8 | ActiveOxygen świetnie wpisuje się w naturalny charakter kojarzący się z drewnem. Zastosowany w tym modelu program ActiveOxygen™ Refresh umożliwia odświeżanie tkanin bez prania, użycia wody i detergentów. Dzięki właściwościom aktywnego tlenu, odzież, również ta, która nie nadaje się do prania w warunkach domowych, jest odświeżana, usuwane są niepożądane zapachy, a wszystko to odbywa się z wielką dbałością nawet o najdelikatniejsze tkaniny.

Łazienka z drewnem – pomysły i aranżacje - zdjęcie 4

Wspomniany model pralki wyposażono również w technologię AcquaStop, która daje Ci dodatkową gwarancję, że nawet w przypadku zatrzymania prania z powodu usterki, nie dojdzie do zalania podłogi z drewna.

Projektując swoją łazienkę marzeń, podejmij wyzwanie i zdecyduj się na wybór drewna. Dzięki jego ponadczasowemu urokowi, naturalnemu charakterowi i subtelnej elegancji, możesz cieszyć się klimatem godnym SPA, który na stałe zagości w Twojej łazience.