Jak wybielić stary obrus i firanki? Sprawdzone sposoby
Przyroda budzi się do życia, czas więc na powiew świeżości również w Twoim domu. W artykule o wiosennych porządkach przedstawiliśmy triki na uporządkowanie przestrzeni. Kolejny etap to odświeżenie starych obrusów oraz wybielenie firan. Poznaj nasze ekologiczne sposoby!
Jak wybielić stary obrus?
Zbliża się ważna uroczystość, a Twój jedyny elegancki obrus zestarzał się i pożółkł? Nic straconego! Nadaj mu nowe życie, korzystając z naszych skutecznych metod odplamiania białego obrusu. Wybierz sposób idealny dla Ciebie!
Pomysły na wyjątkową aranżację stołu dla wyjątkowych gości znajdziesz w artykule: Stoliczku, nakryj się!
Usuwanie plam szarym mydłem
Jak usunąć wosk z obrusu? Jeśli to tkanina syntetyczna, przetestuj zwykłe szare mydło. Najpierw usuń wszystkie elementy zaschniętego wosku, a następnie zapierz brudny fragment i spłukuj dużą ilością wody. Szare mydło wywabi też plamy z herbaty i wina.
Koniec z trudnymi plamami: Pralki Bosch mają sposób na czekoladę, trawę, piasek, jajka i 16 innych rodzajów zabrudzeń.
Usuwanie zażółceń za pomocą sody oczyszczonej
Stara zasada brzmi: daj mi sodę oczyszczoną, a przestrzeń wokół będzie lśnić. Ten specyfik przyda się też do wybielania materiałów. Aby usunąć zażółcenia z obrusu, mocz go przez całą noc w ciepłej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej i octu, a następnie wypierz. Stosując się do powyższych wskazówek, przywrócisz też dawny kolor i blask Twoim kolorowym obrusom.
Wybielanie za pomocą środków chemicznych
Prostym sposobem na wybielenie starego obrusu jest dodanie do prania torebki sody, proszku do pieczenia lub kwasku cytrynowego. Możesz również użyć skutecznego środka chemicznego, takiego jak ACE lub Vanish. Rozcieńcz 3 łyżki detergentu z odrobiną wody i dodaj tę mieszaninę do odpowiedniego pojemnika. Pamiętaj, by wybrać program z wysoką temperaturą i opcją namaczania tkaniny.
Jak prać obrusy?
Ze względu na to, że obecnie obrusy wykonuje się z wielu materiałów, m.in. bawełny, lnu, jedwabiu, wiskozy czy poliestru, nie ma jednej uniwersalnej zasady dotyczącej ich prania. Pamiętaj więc, by zawsze stosować się do informacji podanych na metce i wybierać program przeznaczony do danego typu tkaniny. Jeśli nie masz takich danych, zawsze wybieraj bezpieczne i delikatne pranie, np. ręczne lub w zimnej wodzie (maksymalnie 30 ℃ i 600 obrotów). Zastanawiasz się, jak prać obrusy plamoodporne, które są obecnie bardzo modne? Aby nie straciły swych właściwości zatrzymywania wody i brudu na powierzchni, pierz je maksymalnie w 40 ℃. Co więcej, nie używaj mocnych detergentów i wybielaczy oraz płynów zmiękczających.
Przeczytaj: Tekstylia domowe – jak dobierać, łączyć i dbać o tkaniny? i ożyw wnętrze swojego mieszkania poduszkami, obrusami oraz oryginalnymi zasłonami.
Jak wybielić firanki? Cztery sprawdzone sposoby
Firany w ostatnim czasie wracają do łask. Projektanci przekonują, że odpowiednio dobrane fasony, ocieplają wnętrza, optycznie powiększają niskie pomieszczenia i pozwalają domownikom zachować prywatność. Aby jednak dobrze spełniały swoją funkcję, musisz zadbać o ich czystość i nieskazitelną biel. Jak wybielić firanki domowym sposobem? Mamy dla Ciebie kilka ekologicznych trików. Niezależnie od tego, jaki środek wybierzesz, pamiętaj, że tego typu delikatne tkaniny najlepiej namoczyć, a następnie wyprać, wybierając odpowiedni program.
Do jakiego salonu pasują firany? Przeczytaj artykuł: Aranżacje okien w salonie i już dziś zastosuj nasze wskazówki w swoich wnętrzach.
Wybielanie firanek w roztworze z soli
Czym wybielić firanki? Na dobry początek zastosuj zwykłą sól kuchenną. Rozpuść ją w wodzie w proporcji 1 szklanka soli na 10 litrów wody. Firanki namaczaj w tym roztworze przez kilka godzin, a następnie wypłucz i wypierz ręcznie lub w pralce, ustawiając program do prania delikatnych tkanin. Pamiętaj, że firany należy prać w specjalnym woreczku, aby uniknąć niespodziewanych mechanicznych uszkodzeń.
Wybielanie firanek w proszku do pieczenia
Kolejny naturalny specyfik, który znajdziesz w swoim domu, to proszek do pieczenia. Jak wybielić firanki stosując ten składnik? Przygotuj 5 litrów wody, rozpuść w niej 1 paczkę proszku do pieczenia, a następnie postępuj analogicznie, jak w przypadku soli kuchennej. Ten sposób działa na firany, które są zażółcone, mocno zabrudzone i zszarzałe.
Wybielanie firanek w sodzie oczyszczonej
Najprostszym domowym sposobem jest wybielanie firanek sodą. Dosyp jedną łyżkę tego specyfiku do proszku i pierz w pralce. Aby uzyskać jeszcze lepszy efekt, najpierw namaczaj je w roztworze przygotowanym na bazie 10 litrów wody i 500 g sody.
Wybielanie firanek w wodzie z szarym mydłem
Czy wiesz, że szare mydło to naturalny wybielacz? Aby Twoje firanki znów były śnieżnobiałe, namocz je w roztworze przygotowanym z wody i szarego mydła (proporcja: 25 g mydła na 1 litr wody), a następnie wypłucz. Możesz również użyć tego kosmetyku, piorąc w pralce. Zetrzyj na tarce trochę mydła i dodaj do pojemnika, w którym znajduje się już proszek do prania.
Przeczytaj: Ekologiczne detergenty – proszki do prania i płyny do płukania
Pranie firanek w pralce
Poznałeś już ekologiczne sposoby na wybielanie firanek, czas przyjrzeć się najważniejszym zasadom związanym z praniem tych delikatnych tekstyliów. Specjaliści zalecają, by przed wstawieniem do pralki usunąć z nich kurz, a następnie namoczyć. Jak postępować dalej? Oto kilka podstawowych zasad, które sprawdzą się w przypadku każdego rodzaju firan:
- Maksymalna temperatura prania firan to 40 ℃.
- Wybieraj program do delikatnych tkanin.
- Firany pierz w specjalnej siateczce i przed włożeniem ich do pralki usuń elementy ozdobne.
Pamiętaj też o odpowiednim przechowywaniu firan. Eksperci zalecają, by trzymać je w szafie w niebieskim papierze, dzięki czemu nie zżółkną.
Nasze sprawdzone triki i porady sprawią, że tegoroczna wiosna będzie śnieżnobiała... ale tylko jeśli chodzi o kolor Twoich odświeżonych firan i obrusów. Stosując ekologiczne środki czystości, przekonasz się, że najskuteczniejsze detergenty znajdują się w zasięgu ręki, czyli w Twojej domowej spiżarni.