Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Malowanie frontów kuchennych

Malowanie frontów kuchennych
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Planujesz remont kuchni, ale przekracza on Twoje czasowe i finansowe możliwości? Na szczęście marzeń o zmianie kolorów w kuchni nie trzeba odkładać na później. Poznaj szybsze i tańsze rozwiązanie, jakim jest malowanie frontów kuchennych. W dzień lub dwa możesz diametralnie zmienić wygląd swojej kuchni. Zobacz, w jaki sposób przemalować fronty szafek kuchennych.

Czy wszystkie fronty meblowe można malować?

Typ powierzchni nie powinien być żadną przeszkodą. To zasługa dostępnych na rynku licznych rodzajów farb, przystosowanych do frontów meblowych wykonanych z różnych tworzyw: płyty MDF, lakierowanych czy laminowanych. Najważniejszą kwestią pozostaje więc odpowiednie przygotowanie powierzchni.

Od czego zacząć malowanie szafek kuchennych?

Jak pomalować meble kuchenne? Idealny kolor frontów już wybrany, czas na malowanie wygospodarowany, jaki powinien być kolejny krok? Zanim przystąpisz do planowanych prac, przygotuj narzędzia niezbędne do nadania szafkom nowego charakteru. Do podstawowego wyposażenia każdego kuchennego renowatora należą:

  • farba,
  • korytko,
  • wałek,
  • pędzel,
  • folia malarska
  • oraz taśma.

Zabezpiecz pozostałe meble i sprzęt AGD

Podczas malowania istnieje niebezpieczeństwo pozostawienia na meblach i sprzęcie AGD nieestetycznych plam, które później trudno jest doczyścić. Podobny kłopot występuje w przypadku podłogi. Aby uniknąć zachlapania lub zniszczenia wyposażenia kuchni, zabezpiecz je folią malarską, a jej brzegi zaklej taśmą.

Zadbaj o to, by powierzchnia była matowa i wyrównana

Co można zrobić, aby proces malowania zdjętych szafek przebiegał bez zarzutu? Odpowiedź może być tylko jedna: zmatowienie frontów papierem ściernym – wyjątkiem są szafki laminowane. Do tego celu użyj drobnoziarnistego papieru ściernego. Dzięki temu farba będzie doskonale przylegała do powierzchni szafki. Nie zapomnij o odtłuszczeniu frontów acetonem lub benzyną (pomiń ten krok w przypadku powierzchni lakierowanych), przetarciu ich później wilgotną ściereczką i dokładnym odkurzeniu – idealnie sprawdzi się tu lekki odkurzacz akumulatorowy Unlimited marki Bosch. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko nierówności na powierzchni szafek.

Pamiętaj też o wyrównaniu ewentualnych ubytków czy rys za pomocą szpachli. Przyjrzyj się również pozostałym elementom szafek: zawiasom, okuciom i prowadnicom. Wymień je, jeśli zachodzi taka konieczność.

Malowanie frontów kuchennych - zdjęcie 1

Malowanie frontów meblowych – jaką farbę wybrać?

W rodzajach farb na sklepowych półkach można się pogubić. Czym pomalować szafki kuchenne? Polecamy szczególnie trzy typy farb:

  1. Farby kredowe – wśród nich wyróżniamy m.in. farby mleczne, akrylowe, winylowe oraz mineralne. Ich atutem jest bezwonność, (pół)matowe wykończenie i fakt, że rozcieńczają się w wodzie, natomiast wadą duża gęstość i konieczność zabezpieczenia lakierem czy woskiem, by szafki nie były narażone na uszkodzenia.

  2. Farby V33 – nazywane także renowacyjnymi. Przeznaczone do odnawiania mebli (także kuchennych) oraz zmieniania wyglądu płytek ceramicznych. Farby V33, dzięki obecności oleju oraz żywicy alkidowej, tworzą jednolitą i satynową powierzchnię. Ich zaletą jest także łatwość rozprowadzania (farba i wałek nie odbijają się na frontach), a dodatkowo wykazują odporność mechaniczną i nie zmieniają właściwości pod wpływem wysokiej temperatury.

  3. Farby alkidowe (ftalowe) – najbardziej uniwersalne i budżetowe wersje pokrycia frontów, nadają się również do drewnianych powierzchni. Należy jednak uważać na to, by nie malować szafek kilkoma warstwami – aby wyschnąć, farby ftalowe potrzebują przyłączenia tlenu z powietrza. Gdy warstw jest za dużo, czas schnięcia niepotrzebnie się wydłuża.

Jak pomalować fronty? Krok po kroku

Po wyrównaniu i wyczyszczeniu powierzchni oraz jej zmatowieniu, można już przystąpić do kolejnych kroków, czyli demontażu uchwytów i gałek. Czas na właściwe malowanie jest już coraz bliżej. 

Demontaż uchwytów i gałek

Zdemontowanie samych frontów nie zawsze będzie konieczne. Mniej wymagająca opcja zakłada, że zajmiesz się tylko uchwytami i gałkami. Jeśli za zmianą koloru szafek idzie także stylowa metamorfoza całego wnętrza, warto przemyśleć kupno nowych elementów. Chcesz, aby Twoja kuchnia zyskała prowansalski charakter? Zdecyduj się na porcelanowe gałki z roślinnym motywem. Podoba Ci się styl glamour? Wybierz uchwyty przypominające strukturę kryształu.

Nakładanie farby metodą krzyżową

Przed nałożeniem farby na malowany front wymieszaj ją za pomocą mieszalnika. Następnie chwyć w dłoń wałek, zamocz go w farbie, a nadmiar odsącz na kratce malarskiej. Jak pomalować szafki kuchenne? Skorzystaj z tzw. metody krzyżowej. Co to oznacza? Pierwszą warstwę nanoś od góry do dołu, a drugą, kierując wałek od lewej do prawej. Farbę nakładaj równomiernie – pomaluj całą ścianę zanim zrobisz sobie przerwę, by część powierzchni nie była sucha, gdy pozostała jest jeszcze mokra. Nie dociskaj wałka zbyt mocno. Stosując się do tych wskazówek, unikniesz pozostawienia na szafkach brzydkich smug czy śladów malarskiego narzędzia.

Malowanie frontów kuchennych - zdjęcie 2

Nakładanie drugiej warstwy farby

Malowanie szafek w kuchni zazwyczaj nie ogranicza się do położenia jednej warstwy. Ich liczba zależy od zaleceń producenta, a także od wybranego koloru – biała farba gorzej pokryje ciemne meble niż ciemna jasną powierzchnię. Generalna zasada brzmi tak: lepiej położyć trzy cienkie warstwy zamiast jednej grubszej. Zwróć też uwagę na warunki panujące w kuchni: 18-25°C i niska wilgotność zapewnią optymalne warunki do schnięcia. Farba zyska 100%-ową trwałość po około 2-3 tygodniach. Jak pomalować meble z okleiny? Tak samo, lecz pamiętaj, by dokładnie umyć i osuszyć je przed rozpoczęciem malowania.

Lakierowanie frontów kuchennych

Jeśli chcesz jedynie odświeżyć swoje meble kuchenne i nadać im blasku, możesz zainwestować w ich lakierowanie. Nie jest to trudne, wystarczy zakupić odpowiedni preparat (na rynku jest bardzo szeroki wybór), a następnie:

  • umyć, odtłuścić i osuszyć meble
  • wyszlifować powierzchnię mebli,
  • uzupełnić ubytki,
  • odpylić meble,
  • nałożyć lakier podkładowy/impregnat,
  • lakierować pędzlem lub wałkiem,
  • zostawić do wyschnięcia,
  • powtórzyć lakierowanie.

Jaki kolor farby wybrać?

Słoneczny żółty, energetyczna czerwień, a może spokojny beż? Niezależnie od tego, na jaki kolor się zdecydujesz, kieruj się wyłącznie swoimi upodobaniami. Podążanie za tymczasowymi trendami czy modami może nie być dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy nie przeprowadzasz gruntownego remontu. Aby utrzymać spójność wystroju kuchni, możesz rozważyć także przemalowanie płytek, najlepiej farbą V33. Sposobem na to, aby w „sercu domu” wszystkie elementy ze sobą współgrały będzie też zakup ponadczasowych, pasujących do większości stylów sprzętów AGD. Dzięki temu unikniesz wymiany urządzeń, które są jednak dość sporym wydatkiem.
Malując fronty kuchenne odmienisz wygląd kuchni niedużym nakładem pracy i niewielkim kosztem. To doskonała okazja, aby nadać jej osobisty charakter za pomocą barw, a malowane szafki kuchenne wprowadzą do pomieszczenia wyjątkowy klimat. Jaki kolor zagości w Twojej kuchni?