Jak udekorować stół na komunię?
Komunia Święta to ważne i uroczyste wydarzenie w życiu rodziny. Coraz więcej osób decyduje się na jej organizację w restauracji. Jeżeli jednak nie mamy zbyt wielu gości, z powodzeniem możemy przyjęcie komunijne wyprawić w domu. Jak udekorować stół na tę szczególną okazję?
Stół komunijny w domu
Czym powinien charakteryzować się perfekcyjnie przystrojony stół na komunię? Dekoracja powinna być przede wszystkim elegancka i nieprzesadzona. Pamiętajmy, że oprócz ozdób na stole musi znaleźć się miejsce na zastawę – najlepiej w kolorze białym – oraz poszczególne potrawy. Dekoracje na stół komunijny zwykle są dużo skromniejsze niż te tworzone np. z okazji ślubu. Na przyjęciu komunijnym warto zadbać o umiar. Wystarczy zaledwie kilka przemyślanych akcentów, aby wystrój stołu na komunię współgrał z charakterem uroczystości.
Stoliczku, nakryj się! Dowiedz się, w jaki sposób nakryć do stołu.
Nie zapominajmy o aspekcie praktycznym tego elementu wyposażenia. Stół musi być na tyle duży, by spokojnie pomieścić wszystkich zaproszonych. Poniżej prezentujemy niewielką „ściągę” – minimalne wymiary prostokątnego stołu dla konkretnej liczby gości:
- 4 osoby – 80 × 120 cm;
- 6 osób – 80 × 140 cm;
- 8 osób – 80 × 160 cm;
- 10 osób – 90 × 200 cm;
- 12 osób – 100 × 280 cm.
W przypadku okrągłego stołu sprawdź średnicę: 80 cm dla 4 osób, 120 cm dla 6 osób, 150 cm dla 8 osób, 170 cm dla 10 osób i 210 cm dla 12 osób.
Dekoracja stołu na komunię – czego nie może zabraknąć?
Jak udekorować stół na komunię? Zacznijmy od absolutnej bazy, czyli białego obrusu. Warto wybrać model plamoodporny, ponieważ w obecności dziecka i wielu gości może szybko ulec zachlapaniu. Innym przydatnym elementem może okazać się ozdobny bieżnik, który można umieścić wzdłuż lub w poprzek komunijnego stołu. Elegancki detal powinien być utrzymany w kolorystyce całego przyjęcia, czyli np. biały, srebrny, różowy czy beżowy. Popularnym materiałem na bieżniki w rolkach jest flizelina, często z motywem koronki.
Stół komunijny w domu nie obędzie się też bez pozostałych przydatnych akcesoriów: dekoracyjnych serwetek i kieszonek na sztućce, a także winietek – bądź tabliczek – z nazwiskami gości. Mile widziane są również niewielkie upominki dla zaproszonych osób: małe słoiczki z oryginalnym miodem czy spersonalizowane czekoladki. Nie tylko dopełnią one całości wystroju, ale i będą miłą pamiątką dla bliskich dziecka.
Dowiedz się też: Jak przygotować słodki stół?
Dekoracje na stół komunijny – kolorystyka
Pierwsza Komunia Święta budzi skojarzenia z delikatnością, wrażliwością i dziecięcą niewinnością. Najlepszym wyborem będą akcenty w następujących kolorach: białym, kremowym lub barwach pastelowych.
Warto postawić na subtelny błękit (stół komunijny dla chłopca) lub pudrowy róż (stół komunijny dla dziewczynki). Ozdobom na stole mogą towarzyszyć balony w wymienionych kolorach, wiszące rozety oraz proporczyki z imieniem dziecka.
Niekwestionowanym zwycięzcą w kategorii komunijnych barw są srebro i złoto. Modne są także motywy kwiatowe – lilii, konwalii, piwonii, eukaliptusa itp.
Kwiatowe dekoracje stołu komunijnego
Jeśli tylko ilość miejsca na stole na to pozwala, wzbogaćmy jego wystrój o żywe kwiaty. Stonowane i pachnące bukiety wprowadzą do pomieszczenia atmosferę wykwintności oraz pomogą wykreować uroczysty nastrój.
Idealnym wyborem w opcji budżetowej będą niewielkie bukiety złożone z roślin sezonowych. W maju są to m.in. bez, goździk, eustoma, hiacynt czy gipsówka – kwiaty w odcieniach bieli lub delikatnych barwach – to strzał w dziesiątkę. Możesz ułożyć je m.in. w niskich ceramicznych misach lub kryształowych wazonach.
Przeczytaj artykuł: Kwiaty cięte w domu. Jak dobrać wazon?
Gustownym uzupełnieniem świeżych kwiatów będą świece – kuliste, sześcienne i w formie wysokich walców. Do ich wyeksponowania przydadzą się wysokie świeczniki przypominające kieliszki martini lub szklane podstawki, które będą pięknie zwielokrotniać migotanie świec.
Ozdoby komunijne na stół – symbolika
Aby jeszcze bardziej podkreślić charakter uroczystości, na stole komunijnym można umieścić dodatki z symbolami religijnymi. Do najpopularniejszych należą: wizerunek hostii, złotego kielicha, znak krzyża i IHS (pierwsze imiona Jezusa w języku greckim). Nie powinny być one nachalne – wystarczy, że pojawią się na serwetkach czy świecach.
Równie dobrym pomysł na wplecenie religijnej symboliki będzie topper, czyli napis – np. Pierwsza Komunia Święta – na długim szpikulcu. Najczęściej wbija się go w komunijny tort bądź umieszcza w innym miejscu na słodkim stole. Oryginalną ozdobą komunijną na stół jest też jadalny opłatek na szczycie ciasta, z imieniem dziecka i datą uroczystości.
Jak udekorować stół komunijny? Pamiętajmy o tym, by wybierać spokojną i elegancką bazę, które wyeksponują ozdobne detale. Mowa tutaj o serwetkach, winietkach, żywych kwiatach oraz przedmiotach o religijnej tematyce. Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, stół na komunię będzie wyglądał przepięknie!