Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Sztuczne kwiaty we wnętrzach – hit czy kit?

Sztuczne kwiaty we wnętrzach – hit czy kit?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

W aranżacji domowej przestrzeni nie może zabraknąć dekoracji, które ocieplają wnętrze. Faworytem w tej kategorii są zdecydowanie rośliny. Mogą one zajmować jedynie odrobinę miejsca lub prezentować się szczególnie okazale, jeśli urządzimy mieszkanie w stylu urban jungle. Coraz więcej osób wybiera jednak sztuczne rośliny zamiast żywych egzemplarzy. Czy to dobre rozwiązanie? Podpowiadamy!

Sztuczne kwiaty doniczkowe – jak żywe      

Jeszcze kilkanaście lat temu sztuczne kwiaty nie cieszyły się dobrą sławą. Przerysowane kolory, słabe wykonanie, nieduża trwałość – takie były sztuczne rośliny w przeszłości. Na szczęście teraz, po wynalezieniu nowoczesnych technologii, podczas produkcji sztucznych kwiatów zyskują one wierne odwzorowanie kształtu i wyglądu prawdziwych roślin. Sztuczne materiały – m.in. jedwab bądź silikon – potrafią wyglądać bardzo naturalnie, a różnicę w porównaniu z prawdziwym kwiatem można poznać dopiero po dotknięciu rośliny. Oczywiście zasada, że wyższa jakość wykonania pociąga za sobą wyższą cenę, jest nadal aktualna. Podczas zakupu kieruj się:

  • zdjęciem zamieszczonym na stronie producenta sztucznych kwiatów doniczkowych;
  • jak najbardziej szczegółowym obrazem konkretnej rośliny;
  • tworzywem, z którego została wykonana (wybierz te solidniejsze, unikaj poliestru);
  • dodatkowym zabezpieczeniem sztucznych roślin np. w postaci specjalnego lakieru, dzięki jego obecności zyskujesz gwarancję, że wytrwają nawet w wilgotnym lub bardzo nasłonecznionym środowisku, a Ty łatwo wyczyścisz je lekko namoczoną ściereczką.

Dla kogo sztuczne rośliny we wnętrzach?    

Zostawmy na moment względy estetyczne i skupmy się na praktycznych korzyściach. Już dobrze wiemy, że sztuczne kwiaty potrafią wyglądać jak prawdziwe. Dla kogo takie rozwiązanie będzie najlepsze?

1. Dla alergików

Osobom uczulonym na różne alergeny, m.in. pyłki kwiatów i traw, rośliny nie kojarzą się z radością i estetycznym mieszkaniem, ale przede wszystkim z katarem i załzawionymi oczami. Jeśli należysz do tego grona, a mimo to marzysz o różnokolorowych roślinach w codziennej przestrzeni, rozważ sztuczne kwiaty do domu.

2. Dla rodziców i właścicieli zwierząt

Jesteś rodzicem lub masz psa czy kota? Może spotkała Cię sytuacja, w której ulubiony kwiat doniczkowy został zniszczony przez małe rączki lub ostre ząbki. Ze sztucznymi roślinami w domu nie ma takiego ryzyka.

Uwaga: niektóre gatunki kwiatów potrafią być trujące (m.in. anturium, bluszcz, gwiazda betlejemska oraz skrzydłokwiat), dlatego aranżacje ze sztucznych kwiatów są bezpieczniejsze dla dzieci i pupili.

3. Dla osób, których często nie ma w domu

Żywe rośliny potrzebują podlewania – częściej lub rzadziej, ale nadal jest to główna czynność pielęgnacyjna, którą trzeba przy nich wykonywać. Istnieją specjalne środki i doniczki, które długo utrzymują wilgotne podłoże, jednak często to nie wystarcza. Atutem sztucznych roślin doniczkowych jest pełna „bezobsługowość”.

4. Dla właścicieli mieszkań nieprzyjaznych żywym roślinom

Nieważne, czy masz ciemny salon czy marzysz o kolekcji sucholubnych roślin w bardzo wilgotnej łazience – mamy rozwiązanie. Po zakupie sztucznych roślin zbyt małe lub duże oświetlenie, a także wysoki bądź niski poziom wilgotności przestają być problemem. Sztuczne kompozycje kwiatowe poradzą sobie w każdych warunkach.

Przeczytaj: Jakie rośliny można wstawić do łazienki?

Wady sztucznych roślin – czy warto kupować sztuczne kwiaty do domu?     

Dotychczas wymieniliśmy same zalety sztucznych kwiatów w domu. Czy rośliny wykonane z jedwabiu, lateksu, bawełny, satyny lub silikonu mają jakiekolwiek wady? Miłośnicy żywych, a więc rosnących i zmieniających się z czasem roślin zwracają uwagę na fakt, że ich sztuczne odpowiedniki nie posiadają wielu dobroczynnych właściwości.

Aranżacje ze sztucznych kwiatów z oczywistych względów nie pachną, nie oczyszczają powietrza oraz nie pochłaniają promieniowania z różnego typu ekranów. Ich największymi „plusami” pozostają zdecydowanie: oszczędność czasu właścicieli, nienaganny wygląd przez długi czas, a także uniwersalność (pasują do każdego pomieszczenia).

Sztuczne kwiaty we wnętrzach

Jak wybrać sztuczne rośliny doniczkowe do wnętrz?

Świat prawdziwych roślin jest bardzo bogaty, podobnie jest z ich sztucznymi odpowiednikami. Różne wersje, rozmiary i kolory pozwalają dopasować je doskonale do stylu wnętrza.

  • Z pomieszczeniami o egzotycznym wystroju, jak i tymi zupełnie minimalistycznymi harmonizują sztuczne kaktusy oraz aloesy.
  • W mieszkaniach urządzonych w stylu angielskim czy prowansalskim śmiało mogą zagościć doniczki ze sztuczną lawendą. Mile widziane będą również róże z materiału bądź równie romantyczne, kuliste peonie.
  • Wielbiciele stylu urban jungle ucieszą się z „życia w tropikach”, które zapewnią im wykonane z różnych tworzyw monstery, a nawet wysokie i rozłożyste palmy oraz bananowce.

Sprawdź, jak urządzić mieszkanie w stylu urban jungle

  • Na nasłonecznionych parapetach często stawia się żywe, niezwykle dekoracyjne storczyki, które lubią jasne stanowiska o rozproszonym świetle. Możesz podtrzymać tę tradycję, a przy tym nie martwić się o przetrwanie rośliny, wybierając sztuczny egzemplarz storczyka – kwintesencję wnętrzarskiej elegancji.

Kompozycje ze sztucznych kwiatów do wazonu     

W aranżacji wnętrz świetnie sprawdzają się nie tylko sztuczne rośliny doniczkowe, ale również te naśladujące świeże kwiaty cięte. Kompozycje ze sztucznych kwiatów do salonu – na komodę lub do postawienia w centralnym miejscu stołu – stworzysz z grupą roślin, które do złudzenia przypominają bukiety tulipanów czy róż. Większą możliwość personalizacji aranżacji stwarzają już bardziej rozbudowane zestawy wielokwiatowe.

  • W mieszkaniach stylizowanych na tropiki często pojawiają się sztuczne monstery – wystarczy już jeden liść w wąskim wazonie, by zyskać niebanalną ozdobę.
  • Z kolei bujne bukiety maxi ze sztucznych kwiatów potrzebują innego wazonu, np. w formie walca, który podtrzyma łodygi i podkreśli piękno płatków.
  • Natomiast sztuczne kwiaty cięte o sporej długości oraz gałązki najlepiej odnajdą się w wazonach w kształcie litery „V”, które zapewnią stabilność całej kompozycji.
  • Ostatni krzyk wnętrzarskiej mody, czyli przypominające pióropusze trawy pampasowe, warto umieszczać w wazonach o wąskiej górze.

Podsumowując: zawsze miej pod ręką odpowiedni typ wazonu, a nowoczesne kompozycje ze sztucznych kwiatów z powodzeniem ozdobią Twój dom.