Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Mieszkanie w stylu loftowym

Mieszkanie w stylu loftowym
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Styl loftowy (industrialny) należy do najpopularniejszych stylów urządzania mieszkań i domów. Przypadnie on do gustu szczególnie miłośnikom surowych materiałów, przestrzeni, światła oraz minimalistycznego designu. Przeczytaj artykuł – zapoznaj się z podpowiedziami, jak urządzić dom, mieszkanie w bloku czy nawet pojedyncze pomieszczenia w industrialnym klimacie.

Loftowy styl – czyli jaki?

Estetyka loftowa cechuje się bardzo dużą wyrazistością. Nie ma ona wiele wspólnego z romantycznym stylem angielskim, naturalnym stylem boho czy pełnym prostoty stylem skandynawskim. Styl loftowy zaistniał w latach 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Kryzys gospodarczy spowodował, że fabryki, hale produkcyjne i magazyny stopniowo opustoszały. Powstałe w ten sposób wolne przestrzenie zajęli amerykańscy, a szczególnie nowojorscy, artyści. Wprowadzili oni do nich nie tylko nową energię, ale i ciekawe, pozyskane z różnych źródeł meble. W artystycznych mieszkaniach nie zabrakło także technicznego wyposażenia: wind, beczek, drabin i fragmentów starych maszyn.

Przeczytaj: Salon w stylu industrialnym

Mieszkanie w stylu loftowym

Czym charakteryzuje się styl loftowy? Mieszkanie w stylu loft jest:

  • wypełnione dużymi płaszczyznami w jednym z trzech wiodących kolorów: czerni, bieli bądź szarości;
  • podzielone na mniejsze przestrzenie za pomocą szklanych drzwi bądź drewniano–metalowych przesuwnych wrót;
  • urządzone z udziałem następujących materiałów – betonu architektonicznego, drewna, szkła i metalu (stali, cortenu);
  • zwykle wielopoziomowe, dość duże i wysokie;
  • zaaranżowane z udziałem eklektycznych mebli np. oszczędnych w formie regałów i łóżek vintage;
  • wyjątkowe także przez wyeksponowanie elementów konstrukcyjnych m.in. sufitu loftowego w postaci belek stropowych, rur czy instalacji.

Styl industrialny a loftowy – co mają ze sobą wspólnego? Oba sposoby urządzania wnętrz posiadają wspólną fabryczną historię, jednak potrafią się też znacząco różnić. Styl industrialny jest bardziej surowy, ograniczony do trzech kolorów, a także pozbawiony większych ozdób. Natomiast styl loftowy możemy nazwać jego wersją light – wyposażoną w miękkie i ciepłe dekoracje, stawiającą na roślinne akcenty oraz wzbogaconą o bordo, zieleń, granat, czyli poszerzoną paletę barw.

Podstawowe elementy loftowego stylu w domu

Aranżacja mieszkania w stylu loftowym bazuje na równowadze pomiędzy surowymi, chłodnymi w odbiorze elementami (stalowymi, betonowymi, gresowymi, szklanymi), a ciepłymi akcentami drewna. Wprowadzenie tworzywa kojarzącego się z naturą przełamuje dość zimną całość. Otwarte plany zapewniają z kolei dużą ilość naturalnego światła i budują wrażenie przestrzeni. Kolory pojawiają się raczej oszczędnie, za to dom w stylu loftowym opiera się o spore, kontrastowe płaszczyzny ścian i podłóg. Tym, co je różni jest rodzaj powierzchni: o wyraźnej strukturze lub zupełnie gładka, w połysku lub w macie itp.

Zainspiruj się! Różne powierzchnie, różne materiały – rodzaje farb wnętrzarskich

Pokoje w stylu loftowym łączą wysoką funkcjonalność z komfortem użytkowania. Cechują się też brakiem zbytniej dekoracyjności.

  • Loftowy styl w łazience polega na obecności zgeometryzowanych, podwieszanych mebli. Pojawiają się masy betonowe, wielkoformatowe płytki, proste sanitariaty i armatura (m.in. stalowe miski WC). Obecne są także motywy retro – małe szkliwione płytki.
  • Jadalnia w stylu loft charakteryzuje się tym, że główną rolę odgrywa stół. Często ma on blat z surowego drewna bądź szkła i pomalowany na czarno, stalowy stelaż. Stół występuje w trio z prostym, ażurowym regałem oraz różnorodnymi krzesłami: drewnianymi, plastikowymi, metalowymi itp. Warto wykorzystać w tym pomieszczeniu grę przeciwieństw pomiędzy czernią i bielą.
  • Salon w stylu loft zazwyczaj jest w całości wykończony betonem. Na podłodze zamiast szarego tworzywa może pojawić się też żywica epoksydowa, terakota lub stare deski. Loftowy pokój dzienny uzupełni szklany stolik kawowy, przytulna kanapa w stonowanym kolorze oraz wielkoformatowy obraz lub intensywna w odbiorze nowoczesna rzeźba.
  • W loftowej kuchni warto zdecydować się na drewnianą zabudowę kuchenną. Ważne, aby nie była ona wymuskana i idealna w każdym calu – styl loftowy ceni sobie postarzane, niedoskonałe powierzchnie. Jeśli chodzi o wyposażenie, szczególnie dobrze zagrają ze sobą czarno–biała posadzka, jasne drewniane szafki, ciemny blat oraz czarny sprzęt AGD o wyrazistych formach.
  • Sypialnia w stylu loftowym – co ją wyróżnia? Na pewno drewniane łóżko, nierzadko zbudowane z palet lub o metalowej ramie. Do przechowywania ubrań i dodatków służą z kolei stare skrzynie transportowe bądź długi stalowy wieszak. Wytworzeniu industrialnego klimatu sprzyjają też ciemne rolety. Efektownym wykończeniem jednej ze ścian, np. za łóżkiem, będzie czerwona cegła.

Materiały wykończeniowe i loftowe meble to jedno. Jednak łagodniejsza odmiana stylu industrialnego nie istniałaby bez odpowiednich dodatków. Zobacz, które z nich warto wprowadzić nawet do mieszkania w bloku w stylu loft.

Jakie dodatki w loftowym stylu wnętrza?

Jaki jest jeszcze styl loftowy? Wnętrza stylizowane na dawną fabrykę nie są przesadnie ozdobne, za to każda dekoracja jest wybierana z namysłem. Podobnie z lampami. Są to najczęściej duże, industrialne, metalowe i lakierowane modele, zawieszone na łańcuchach. W loftowy styl wpisują się też egzemplarze w formie żarówek na prostym kablu (bez klosza). Mile widziane są kolory loftowe, czyli biel, czerń oraz szary. Ciekawym zabiegiem będzie też wzbogacenie pokoi o detale w tzw. kolorach sygnałowych (akcentujących), czyli barwach przemysłowych oznaczeń. Czerwony stolik, pomarańczowe ręczniki czy jaskrawo zielona lampka nocna będą doskonale współgrać z szarością betonu.

Styl loft wyróżniają też inne elementy wyposażenia, które pełnią podwójną funkcję: użytkową i ozdobną. Należą do nich m.in. kominek–koza lub podwieszany, sporej wielkości lustra oraz ogromne zegary montowane na ścianie. Te ostatnie najczęściej posiadają kwadratową bądź okrągłą drewnianą (lub betonową) tarczę i wskazówki z metalu. Ich zaletą jest ażurowość i czytelne odwołania do ery przemysłowej np. poprzez koła zębate na cyferblacie. Intrygującymi przedmiotami, które pasują jak ulał do stylu loft, są również: neony, napisy ścienne i plakaty filmowe. Pamiętaj także o roślinach, które zbudują nastrojowe wnętrze, np. o zielonych panelach z mchu chrobotka.

Mieszkanie w stylu loftowym nie jest trudne w urządzaniu. Na początek poznaj rządzące nim zasady. Później stworzenie wyrazistej i pełnej surowego piękna aranżacji będzie naprawdę łatwe.