Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Mieszkanie w stylu marynistycznym

Mieszkanie w stylu marynistycznym
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Styl marynistyczny to idealne rozwiązanie dla osób poszukujących wyrazistego kolorystycznie stylu, połączonego z odprężającymi motywami podróżniczymi. Zapraszamy na rejs po wnętrzarskich inspiracjach.

Co to jest styl marynistyczny? Co go wyróżnia?

Błękitna woda, bezchmurne niebo, piasek pod stopami… Nawet jeśli od morza dzieli Cię duża odległość, w jednej chwili możesz stać się częścią morskiej wyprawy lub zrelaksować się w urokliwym domku na plaży. Jak to możliwe? Wystarczy, że urządzisz dom w stylu marynistycznym.

Bazuje on na różnych odcieniach niebieskiego, czerpiąc inspirację z kolorów wody i nieba. Turkusowi, granatowi i błękitowi zawsze, niczym morska bryza, towarzyszy biel, która nadaje świeżości całej aranżacji. Meble i dodatki marynistyczne wyglądają bardzo dobrze na tle szarości i ciepłych brązów. Do jasnych, czystych barw warto dodać kroplę energetyzującej czerwieni czy intensywnej żółci.

Gdzie można spotkać styl marynistyczny, nazywany także morskim? Najczęściej w pokojach dziecięcych czy młodzieżowych oraz w salonach. Wśród pomieszczeń urządzonych w tym stylu coraz częściej znajdują się też nowoczesne łazienki i aneksy kuchenne, w których królują wspomniane brązy i przede wszystkim biel.

Styl marynistyczny (morski) a styl New Hampton – różnice i podobieństwa

Styl marynistyczny na wielu poziomach nawiązuje do morskich wypraw statkiem, jachtem czy żaglówką. Styl New Hampton również chętnie odwołuje się do żeglarskiej symboliki, ale w bardziej eleganckim wydaniu. Urządzając mieszkanie w stylu Hampton, odtwarzamy klimat luksusowych kurortów z okolic Nowego Jorku, w których zamożni spędzają letni czas. Atmosferę wakacyjnego odpoczynku podkreślają wygodne, plecione meble z wikliny i rattanu, a mieszkańców otaczają srebrne i złote dodatki, wprowadzające pożądany błysk.

Wnętrza w stylu Hampton unikają dosłowności w posługiwaniu się morskimi motywami – delikatnie je tylko przemycają i prezentują w oszlifowanej formie, np. dekoracyjnych muszli. Prócz klasycznej bieli, beży, szarości i odcieni niebieskiego, obecnych w stylu morskim, Hampton stara się być bardziej glamour. Nadmorsko i z klasą.

Styl marynistyczny – wnętrza

Tworząc aranżację w stylu marynistycznym, nie zapominamy o akcentach, które kojarzą się z morzem. Motywy biało-granatowych pasów, gwiazd i kotwic pojawiają się przede wszystkim na tekstyliach. Dzięki morskim kocom, zasłonom czy poduszkom przeplecionym dekoracyjną liną, wypłyniesz na szerokie wody stylu marynistycznego.

Postaw na jasne meble marynistyczne w kolorze ecru lub imitujące postarzane drewno, jakby przed chwilą wyciągnięte ze słonej wody i rozjaśnione palącym słońcem. Ustaw w salonie kilka ozdobnych przedmiotów: starodawną lampę lub butelkę, w której zamiast listu rozbitka znajdzie się świeca. Za sprawą takich dekoracji do salonu, każdy pokój w domu zyska klimat morskiego wybrzeża. Gotowi na całoroczne wakacje z szumem fal w tle?

Mieszkanie w stylu marynistycznym - zdjęcie 1

Kuchnia w stylu morskim

Dom w wyspiarskim stylu nie może obyć się bez kuchni… z wyspą. Wrażenie domowego ciepła uzyskasz, decydując się na biel ścian i drewniany blat. Miejsce przygotowywania posiłków powinno korespondować z podłogą, parapetami i frontami szafek z tego samego materiału.

Aby zyskać wrażenie spójności, wybierz sprzęt AGD dopasowany kolorystycznie do bieli ścian. W ofercie marki Bosch znajdziesz urządzenia AGD, dzięki którym wyposażenie białej kuchni staje się bardzo proste: odporne na uderzenia piekarniki ze szklanym frontem ColorGlass (w kolorze Arktycznej Bieli), w pełni zintegrowane zmywarki do zabudowy.

Warto, aby w marynistycznej kuchni pojawił się jeden wyrazisty akcent, np. morska fototapeta na szkle – alternatywa dla klasycznych płytek. Spienione fale zatrzymane w ruchu na lacobelu ożywią kuchnię i dodadzą jej dynamiki. Z kolei rzut oka na rajską wyspę oblaną ciepłym morzem sprawi, że gotowanie będzie jeszcze przyjemniejsze. Nie zapominaj o białych oraz niebieskich dodatkach – miseczki w kształcie rybek, biało-granatowe rękawice kuchenne czy solniczka i pieprzniczka z kotwicą wpasują się morskie wnętrze.

Salon w stylu morskim

Mieszkanie w stylu marynistycznym - zdjęcie 2

Salon w marynistycznym stylu to kwintesencja biało-niebieskiej elegancji. Koce i poduszki utrzymane w tych barwach wyznaczą rytm całej aranżacji, tak jak fale kierują ruchami statku. Baw się różnymi odcieniami niebieskiego – skorzystaj z dodatków w kolorze błękitu, turkusu, granatu czy navy blue. Styl marynistyczny kocha biało-granatowe pasy, odwołujące się do ubioru marynarzy oraz ożywianie kompozycji odrobiną ognistej czerwieni.

W stylu marynarskim liczy się prostota form. Wybierz takie meble, które mogłyby znaleźć się w domu urządzonym w skandynawskim lub minimalistycznym nurcie. Co jeszcze możesz zrobić, by salon zyskał marynistyczny charakter?

  • Zawieś lekkie zasłony, białe lub w pasy, które będą powiewać na wietrze niczym żagiel na maszcie. W kącie postaw pobielaną skrzynię z drewna.

  • Połóż na biurku stylizowany na dawny kompas lub zawieś na ścianie zegar marynistyczny w kole sterowym.

  • Kup lampę, która sprawi, że myślami znajdziesz się na pełnym morzu, np. taką z lnianym kloszem i podstawą w kształcie kotwicy.

  • Na półce z knagami – okuciami, które unieruchamiają linę na jachcie – umieść pamiątki z wakacji: kamienie i muszle w dużych szklanych słojach, szkielety gąbek lub jeżowców, a nawet rozgwiazd.

Łazienka w stylu marynistycznym

Zamień łazienkę w kajutę! Skoncentruj się na morskich dodatkach w kolorze ultramaryny, czyli wibrującego odcienia niebieskiego. Nadmorską świeżość zyskasz dzięki ultramarynowemu koszowi na bieliznę, kubkom, pojemnikom na drobiazgi i mydelniczce. Typowa biel łazienkowych kafelków i drewno na podłodze stanowią bazę dla tekstyliów z morskimi motywami, m.in. zasłony prysznicowej, ręczników i dywaników w muszelki lub mewy.

Przeczytaj: Łazienka z drewnem – pomysły i aranżacje

Przenieś się na morze za sprawą obowiązkowego wyposażenia kajuty – okrągłego lustra w mosiężnej lub aluminiowej obudowie, które przypomina bulaj. Nie zapomnij o naturalnych roślinach spotykanych nad morzem: rattanie, wiklinie, rafii czy trawie morskiej. 

Aby zyskać przestrzeń w małej i wąskiej łazience, rozważ zakup pralki i suszarki marki Bosch, które możesz ustawić w jednym słupku. Zastosowanie łącznika pozwoli zmniejszyć o połowę miejsce potrzebne do ustawienia obu urządzeń, a zawartość bębna przeniesiesz z pralki do suszarki jednym ruchem.

Dekoracje marynistyczne

Mieszkanie w stylu marynistycznym - zdjęcie 3

Styl marynistyczny wiąże się z konkretną symboliką: pirackimi proporczykami czy czaszką, biało-czerwonymi kołami ratunkowymi, podwieszanymi pod sufitem rybackimi sieciami i wiosłami. Kotwica i koła sterowe mogą pojawić się, zwielokrotnione i przeskalowane, na tapecie lub dużym obrazie w salonie i sypialni. Ściana to dobre miejsce do wyeksponowania oprzyrządowania, potrzebnego podczas zamorskich podróży: kompasu, busoli i róży wiatrów, wskazujących marynarzom właściwy kierunek. Unikalnym, marynarskim dodatkiem będzie też stacja pogodowa z barometrem, hydrometrem i termometrem. Dekoracyjna tablica z węzłami żeglarskimi zapełni puste miejsce na ścianie i wykreuje w pokoju atmosferę gwarnego nabrzeża.

Jeśli chcesz, aby Twoje mieszkanie było pełne morskich opowieści, wzbogać je o kompozycje z muszelek, statuetkę mewy czy modele jachtów i żaglowców – nie tylko tych w butelce. Marynistyczne wnętrza są pełne określonych kształtów: dekoracyjnych falek wazonów, okrągłych luster i otworów drzwiowych. A co z oświetleniem? Światło we wnętrzach w marynarskim stylu pochodzi z lampionów, lamp imitujących świetlówki w rybackich chatach lub takich, które wkomponowano w figurkę latarni morskiej. Aż chce się zakrzyknąć: Ahoj!

Tym zawołaniem kończymy rejs po najważniejszych elementach stylu marynistycznego. Nadchodzi lato, warto zatem wiedzieć, jak za pomocą kilku prostych dekoracji wybrać się w morską podróż nie wychodząc z domu.