Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Na co zwrócić uwagę przy planowaniu remontu mieszkania?

Na co zwrócić uwagę przy planowaniu remontu mieszkania?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Wymiana instalacji elektrycznej
  2. Rozmieszczenie gniazdek elektrycznych
  3. Poprawa wentylacji mechanicznej
  4. Jaki sprzęt AGD do zabudowy wybrać do kuchni

Remont mieszkania, zwłaszcza w starym budownictwie, musi być dobrze przemyślany. Zanim zaprosisz do środka ekipę remontową, ustal, co chcesz wymienić, co naprawić lub odświeżyć, a co zachować w niezmienionej formie.

Jeśli starannie zaplanujesz pracę, zyskasz pewność, że nic nie umknie Twojej uwadze. W efekcie remont przebiegnie gładko i bez przykrych niespodzianek. Co więcej, unikniesz kosztownych napraw w przyszłości – na przykład kucia świeżo odnowionych ścian, aby wymienić stare przewody elektryczne, o których zapomniałeś za pierwszym razem.

Co w takim razie wziąć pod uwagę, planując gruntowny remont mieszkania? Oprócz oczywistych spraw, takich jak stan podłóg, ścian, mebli kuchennych czy stolarki, trzeba uwzględnić kilka „czysto technicznych” kwestii.

Wymiana instalacji elektrycznej

W przypadku starych mieszkań, które nie były remontowane od dłuższego czasu, należy sprawdzić, w jakim stanie znajdują się poszczególne instalacje: wodno-kanalizacyjna, gazowa czy centralnego ogrzewania. Bardzo prawdopodobne, że nie spełniają aktualnych przepisów i norm, więc należy je w całości wymienić lub zmodernizować.

Remont jest też doskonałą okazją na wymianę starej instalacji elektrycznej. Sprzęty, których używamy na co dzień w kuchni czy łazience (a szczególnie ich liczba), wymagają zastosowania niezawodnych przewodów. Tymczasem w niektórych mieszkaniach i domach wciąż spotkać można stare, dwużyłowe przewody aluminiowe, które nie są w stanie w bezpieczny sposób zasilić tak energochłonnych urządzeń jak płyta indukcyjna, pralka automatyczna czy zmywarka. Chociaż wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu to spory koszt, koniecznie trzeba się na nią zdecydować – to inwestycja, która z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Warto jednak wcześniej oszacować, ile kosztuje wymiana instalacji elektrycznej w Twoim mieszkaniu, by zawczasu przygotować domowy budżet na tego typu wydatek. Pamiętaj, wymiana elektryki w mieszkaniu to nie tylko kwestia wygody, lecz także bezpieczeństwa.

Rozmieszczenie gniazdek elektrycznych

Wiele osób popełnia ten sam błąd: montuje w mieszkaniu kontakty elektryczne w nieprzemyślany sposób – zazwyczaj jest ich po prostu za mało. W efekcie domownicy muszą zmagać się z nieustanną plątaniną kabli i przedłużaczy.

[cytat autor="Dorota Szelągowska" text="Planując remont, zastanów się, ile kontaktów potrzebujesz i na jakiej wysokości gniazdka te powinny się znajdować, aby umożliwiały wygodne korzystanie ze sprzętów AGD, podłączenie ulubionej lampki do czytania czy wygodne naładowanie laptopa lub komórki. Jeśli chodzi o to ostatnie urządzenie – pamiętaj, że obecnie dostępne są gniazdka z portami USB."]

Szczególną uwagę zwróć na gniazdka w kuchni. W tym pomieszczeniu nie może zabraknąć osobnych, dogodnie usytuowanych miejsc, gdzie możliwe będzie podłączenie gniazdka na lodówkę, zmywarkę, piekarnik czy kuchenkę elektryczną, a także kilku dodatkowych kontaktów na mniejsze sprzęty. Jak ustalić ich optymalną liczbę? Po prostu zastanów się dobrze, z jakich urządzeń korzystasz na co dzień. Czy chcesz mieć pod ręką wyłącznie czajnik, czy – podobnie jak ja – robota kuchennego MUM? Na koniec dodaj jeszcze 3–4 gniazdka robocze, które pozwolą na wygodne podłączenie urządzeń w trakcie gotowania (na przykład miksera czy blendera).

Na co zwrócić uwagę przy planowaniu remontu - zdjęcie 1

W ofertach sklepów dostępne są również gniazdka na pilota czy nowoczesne gniazdko WiFi, którym, przy pomocy specjalnej aplikacji, możesz zdalnie sterować nawet setki kilometrów od domu – wystarczy dostęp do internetu. Pamiętaj jednak, by dostosować rodzaj gniazdek do swoich realnych potrzeb.

Gdzie zamontować gniazdka? Większość osób wychodzi z założenia, że miejsce kontaktów jest na ścianie. Tymczasem to tylko jedna z wielu możliwości. Na rynku dostępne są m.in. gniazda wpuszczane w blat czy gniazdka wysuwane spod szafek wiszących. Dzięki temu kontakty elektryczne mogą zostać ukryte przed wzrokiem, tak by nie zaburzały starannie przemyślanej kompozycji. Jako aranżacyjna perfekcjonistka bardzo polecam to rozwiązanie!

Poprawa wentylacji mechanicznej

W starych domach i mieszkaniach, które zostały poddane modernizacji (ocieplone, wyposażone w nową stolarkę okienną), mogą wystąpić problemy z wentylacją mechaniczną. Przy okazji remontu warto zatroszczyć się o jej usprawnienie, m.in. montując wydajny okap kuchenny, który pochłonie wszystkie nieprzyjemne zapachy i wytworzoną w trakcie gotowania parę wodną. Co ciekawe urządzenie może pełnić rolę użytkowo-dekoracyjną. W mojej kuchni zagościł na przykład elegancki, wykonany na zamówienie okap w kolorze złota, który stanowi jeden z najciekawszych elementów wystroju. Na jaki okap kuchenny się zdecydować? W ofercie marki Bosch znajdziesz między innymi:

Odpowiednia wentylacja w kuchni jest niezwykle istotna – nie tylko pochłania nieprzyjemne zapachy, ale również niweluje wilgoć w domu i dba o cyrkulację powietrza.

Na co zwrócić uwagę przy planowaniu remontu - zdjęcie 2

Dobór i rozmieszczenie sprzętów AGD to dwie bardzo istotne kwestie, które należy przemyśleć odpowiednio wcześniej – na etapie planowania instalacji. Zastanów się więc, jakie urządzenia są Ci potrzebne, jakie powinny mieć gabaryty oraz czy wolisz modele wolnostojące czy do zabudowy. Dzięki temu unikniesz problemów z nieprawidłowym rozplanowaniem gniazdek, podłączeniem sprzętów kuchennych i dopasowaniem poszczególnych urządzeń do zabudowy meblowej. Ustal również, jaka płyta zda egzamin w Twoim mieszkaniu: zasilana prądem czy gazem?Jaki sprzęt do kuchni wybrać: wolnostojący czy do zabudowy?

Jeśli decydujesz się na płytę indukcyjną – koniecznie przeczytaj artykuł Płyta indukcyjna – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Jaki sprzęt AGD do zabudowy wybrać do kuchni

Wybierając sprzęt AGD do zabudowy, zwróć szczególną uwagę na jego wymiary – tutaj liczy się każdy centymetr i nie ma miejsca na pomyłki. Standardowa zmywarka do naczyń pod zabudowę ma 60 cm szerokości. Z kolei piekarnik do zabudowy powinien być idealnie wkomponowany w meble – zdecyduj się na taki, który sprosta także Twoim wymaganiom w kwestii kulinarnej. Ja wybrałam aż dwa modele, które wspaniale prezentują się na tle mocnych, granatowych mebli: klasyczny, czarny piekarnik z Termoobiegiem 4D oraz kompaktowy piekarnik z funkcją mikrofali.

Planując rozstaw sprzętów, pamiętaj o zasadzie trójkąta roboczego (lodówka, płyta grzewcza i zlewozmywak powinny stanowić jego wierzchołki). Zwróć uwagę na ich usytuowanie względem ścian oraz innych urządzeń. Przykładowo odradzam umieszczenie zmywarki w kącie pomieszczenia, bo ładując brudne naczynia do komory, można łatwo zachlapać ścianę i wzbogacić jej powierzchnię o brzydkie zacieki.

Remont mieszkania nie będzie trudnym zadaniem, jeśli zawczasu przemyślisz to, co do tej pory sprawiało Ci kłopoty. Warto też porozmawiać ze znajomymi i posłuchać ich porad, a także poszukać inspiracji w sieci. Można tam znaleźć wiele genialnych rozwiązań – na pewno niejedno będzie przydatne w Twojej kuchni!