Pralka, suszarka czy pralko-suszarka? Zalety i wady
- Gdy masz czas i miejsce na suszenie – pralka
- Suszarka bębnowa kondensacyjna – mocne i słabe strony
- Pralko-suszarka. Kompromis czy połączenie idealne?
- Na co zwrócić uwagę przy zakupie pralki, suszarki i pralko-suszarki?
Nasze babcie mogą nam pozazdrościć. Dzisiaj mamy do wyboru szereg urządzeń, które zamieniają pranie i suszenie w czystą przyjemność. Nowoczesne pralki usuwają najcięższe zabrudzenia z najdelikatniejszych tkanin, a suszarki kondensacyjne i pralko-suszarki pozwalają błyskawicznie wysuszyć mokre ubrania. Nam pozostaje tylko jedno zadanie – znaleźć sprzęt dopasowany do własnych potrzeb. Oto pełna lista możliwości.
Gdy masz czas i miejsce na suszenie – pralka
Pierwszy wariant zakłada zakup samej pralki i suszenie ubrań przy użyciu tradycyjnych metod. Co to oznacza w praktyce? Pranie jest rozwieszane na drucianych lub podwieszanych suszarkach, które okupują różne pomieszczenia w domu, a gdy zaczyna brakować miejsca, także na poręczach balkonów, krzesłach i kaloryferach. Jesienią i zimą trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo ubrania schną dłużej – zamiast kilku godzin, nawet kilka dni.
Wiele osób przyzwyczaiło się do tego schematu, bo przez lata nie było dla niego alternatywy. Dzisiaj sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Nowoczesne suszarki i pralko-suszarki pozwalają wysuszyć pranie małym kosztem, w ekspresowym tempie, a co najważniejsze – za zamkniętymi drzwiami łazienki.
Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których zakup samej pralki jest dobrym pomysłem. Z takiego rozwiązania będą zadowolone osoby, które piorą rzadko (na przykład 1-2 razy w tygodniu) lub wręcz przeciwnie – mają dużo czasu i mogą przeznaczyć go na częste rozwieszanie, składanie i prasowanie ubrań. Obecność tradycyjnej suszarki na pranie jest też o wiele mniej uciążliwa, gdy domownicy mają dostęp do ogrodu, tarasu lub balkonu i mogą suszyć ubrania na świeżym powietrzu.
Suszarka bębnowa kondensacyjna – mocne i słabe strony
Suszarka bębnowa nie jest urządzeniem pierwszej potrzeby, ale – podobnie jak zmywarka – zapewnia nieoceniony komfort. Kto raz skorzystał z tego rozwiązania, nie potrafi dłużej bez niego żyć. Na polecenie zasługują zwłaszcza suszarki kondensacyjne, czyli urządzenia najnowszej generacji, których nie trzeba podłączać do wentylacji ani odpływu. Wytworzona w trakcie suszenia para wodna jest skraplana i odprowadzana do specjalnego zbiornika, jaki wystarczy opróżnić, gdy urządzenie zakończy pracę. Dzięki temu można ustawić suszarkę w dowolnym miejscu z dostępem do sieci elektrycznej.
Suszarka kondensacyjna sprawdzi się w każdym domu, ale jej zalety docenią najbardziej rodzice małych dzieci i posiadacze dużych rodzin. Nad zakupem suszarki powinni zastanowić się również właściciele czworonogów, miłośnicy porządku, esteci i osoby zapracowane, które nie chcą tracić czasu na zbędne czynności.
Zalety suszarek kondensacyjnych
Suszarki kondensacyjne mają szereg zalet. Przede wszystkim pozwalają szybko wysuszyć pranie niezależnie od pogody. Suszenie w trybie energooszczędnym zajmuje od 1,5 do 3 godzin, a w przyspieszonym – zaledwie 40-60 minut. Aby wysuszyć pranie, wystarczy włożyć mokre ubrania do suszarki, wybrać odpowiedni program, a potem… zająć się swoimi sprawami.
Przeczytaj także: Dlaczego zastosowanie suszarki do ubrań daje lepsze efekty od suszenia na słońcu?
Gdy urządzenie zakończy pracę, ubrania mogą trafić prosto do szafy. W większości przypadków nie trzeba ich nawet prasować! To zasługa dużego, specjalnie wyprofilowanego bębna i inteligentnych programów, które dbają o idealną gładkość tkanin. W suszarkach kondensacyjnych Bosch za subtelne traktowanie ubrań odpowiada system Sensitive Drying. Zawartość suszarki jest mieszana przy pomocy miękkich zbieraków i suszona równomiernie łagodnymi strumieniami powietrza, co pozwala zredukować ilość zagnieceń do minimum.
Przeczytaj: Jak prać i suszyć delikatne ubrania bez zagnieceń i uszkodzeń?
Suszarki kondensacyjne są delikatne dla ubrań i utrzymują odzież w doskonałej kondycji. Najlepsze efekty zapewniają modele z pompą ciepła, które suszą ubrania w niskiej, a przez to bezpiecznej, temperaturze (ok. 45-50°C). Suszarki Bosch z systemem AutoDry są też wyposażone w specjalne czujniki, kontrolujące poziom wilgotności i temperaturę wkładu na każdym etapie suszenia. Nie musisz martwić się, kiedy wyłączyć program, bo szarka zrobi to za Ciebie. Efekt? Ubrania są suche, a zarazem cudownie miękkie i pachnące – tak jak lubisz.
Dzięki zaawansowanym funkcjom i programom, możesz łatwo dostosować pracę urządzenia do rodzaju tkaniny. Urządzenie z powodzeniem wysuszy bawełniane bluzki, koszule i swetry, a także sportowe buty, kołdry, puchowe kurtki i bardzo delikatne materiały, takie jak wełna, jedwab czy kaszmir. Przy okazji usunie z nich pyłki, kłaczki i zwierzęcą sierść.
Przeczytaj: Suszarki Bosch nie mają problemów z meszkami i mikrowłóknami.
A co z wydatkami? Wbrew pozorom suszenie ubrań w suszarce jest bardzo oszczędne. Nowoczesne suszarki z pompą ciepła zużywają niewielką ilość energii, co przekłada się na niskie rachunki i korzyść dla środowiska.
Wady suszarek kondensacyjnych
Suszarki kondensacyjne mają dwie zasadnicze wady. Po pierwsze stanowią dodatkowy jednorazowy wydatek, na który nie każdy może sobie pozwolić. Po drugie, jako urządzenia gabarytowo zbliżone do pralek, zajmują sporo miejsca. Z tym problemem można sobie na szczęście łatwo poradzić. Wystarczy zastosować specjalny łącznik, pozwalający ustawić suszarkę na pralce (nigdy na odwrót!) i sprytnie zagospodarować przestrzeń.
Zobacz także: Pralka z suszarką w jednym słupku.
Pralko-suszarka. Kompromis czy połączenie idealne?
Alternatywą dla pralki i suszarki kondensacyjnej jest pralko-suszarka, która łączy funkcję obu sprzętów. Urządzenie najpierw pierze ubrania, a następnie suszy je za pomocą gorącego powietrza.
Zalety pralko-suszarek
Ogromną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że cały proces odbywa się w jednym miejscu, a ubrania nie muszą być wyciągane i przenoszone z pralki do suszarki. Na korzyść pralko-suszarek przemawia również cena. Zakup urządzenia dwufunkcyjnego jest mniej więcej o połowę tańszy, niż zakup dwóch różnych sprzętów. Jednocześnie rozwiązuje problem ograniczonego metrażu. Pralko-suszarka zajmuje taką samą lub podobną przestrzeń, co zwykła pralka.
Wady pralko-suszarek
Niestety urządzenia 2w1 mają swoje ograniczenia. Ze względu na specyficzną konstrukcję bębna, pojemność suszenia w pralko-suszarce jest mniejsza niż pojemność prania. Jeśli pralka jest załadowana do pełna, po skończonym praniu należy wyciągnąć część ubrań i rozwiesić je na tradycyjnej suszarce lub podzielić suszenie na dwie tury.
Ponieważ suszenie odbywa się w temperaturze ok. 75°C, ubrania są traktowane z mniejszą delikatnością. Pralko-suszarki, w porównaniu do suszarek kondensacyjnych, mają także ograniczony zestaw funkcji i programów.
Mimo drobnych niedoskonałości, pralko-suszarka gwarantuje ogromną wygodę i oszczędność czasu. To doskonały kompromis dla osób, które – z uwagi na niewielki budżet lub brak miejsca – nie mogą pozwolić sobie na zakup dwóch osobnych urządzeń. Największy komfort użytkowania zapewniają modele z wyższej półki, na przykład pralko-suszarka Bosch (Serie l 6) z technologią AirCondensation. Urządzenie zużywa mało wody, pozwala szybko odświeżyć ubranie za pomocą pary, a dzięki systemowi AutoDry na bieżąco monitoruje temperaturę i poziom wilgotności ubrań.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie pralki, suszarki i pralko-suszarki?
Wiesz już, jakie urządzenia sprawdzą się w Twoim domu, więc pora przyjrzeć się ich kluczowym parametrom. Na co zwrócić uwagę, kupując pralkę i suszarkę lub pralko-suszarkę?
Po pierwsze wymiary. Upewnij się, że sprzęt zmieści się w wybranym przez Ciebie miejscu. Zwłaszcza, jeśli planujesz go zabudować, ustawić w ciasnej wnęce lub nakryć blatem. Większość suszarek automatycznych ma ok. 60 cm głębokości, więc nie zmieści się w standardowej zabudowie – trzeba mieć to na uwadze, projektując łazienkę lub pralnię. Jeśli suszarka ma stanąć na pralce, należy upewnić się, czy różnica między głębokością obydwu urządzeń nie jest zbyt duża. Suszarka może być głębsza od pralki maksymalnie o 11 cm.
Jeśli planujesz ustawić obok siebie pralkę i suszarkę, zwróć uwagę, w którą stronę otwierają się drzwiczki urządzeń. Aby szybko i wygodnie przekładać pranie, drzwiczki powinny otwierać się w przeciwne strony.
Takie rozwiązanie zastosowała w swojej pralni Dorota Szelągowska. Przeczytaj jej porady, zawarte w artykule: Pralka i suszarka w domu – jak nie oszpecić naszego mieszkania.
Ze względów ekologicznych i ekonomicznych wybieraj urządzenia o wysokiej klasie energetycznej (co najmniej A). Jeśli planujesz zakup suszarki, rozważ wybór modelu z pompą ciepła.
Zwracaj uwagę na pojemność urządzeń. To od niej zależy, ile ubrań wypierzesz lub wysuszysz w jednym cyklu. Planujesz zakup suszarki? Pamiętaj, że powinna mieć taką samą lub większą pojemność niż pralka – dzięki temu wysuszysz całe pranie za jednym zamachem.
Zanim wybierzesz konkretny model urządzenia, zapoznaj się ze wszystkimi funkcjami i programami, które oferuje. Nowoczesne suszarki i pralki mają podświetlane wnętrze, opcję automatycznego czyszczenia filtrów, specjalnie zaprojektowane ścianki (AntVibration design), technologię Home Connect i szereg innych udogodnień, które ułatwiają codzienne obowiązki.
Jeszcze więcej przydatnych wskazówek i inspiracji znajdziesz w artykule: Pralnia w domu – wady i zalety.
Nie zapominaj o estetyce! Dobrze zaprojektowany sprzęt jest niezawodny, funkcjonalny, a do tego przyjemny dla oka. Jeśli szukasz nowoczesnych urządzeń o eleganckiej linii, które wpiszą się w wystrój modnej łazienki, polecamy pralki i suszarki Bosch serie l 8.