Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Niewymagające rośliny doniczkowe – jakie wybrać?

Niewymagające rośliny doniczkowe – jakie wybrać?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Marzy Ci się mieszkanie pełne zieleni, ale nawet kaktusy (tak jak jeże, kiedy się boją) wyciągają kolce na Twój widok? Nic się nie martw. Wystarczy, że prześledzisz naszą listę niewymagających roślin doniczkowych i poznasz kilka sprawdzonych wskazówek, a hodowanie kwiatów będzie Ci szło jak z płatka. Masz nadal wątpliwości? Szybko je rozwiejemy.

Niewymagające kwiaty doniczkowe – co je charakteryzuje?

Nawet kwiaty doniczkowe łatwe w uprawie wymagają minimalnej troski i uwagi. Na pierwszym etapie ważne będzie:

1. Wybieranie z głową

Nigdy nie kupuj przypadkowej rośliny. Zawsze pytaj o nazwę i sprawdź, czy będziesz w stanie zapewnić jej przynajmniej minimalne warunki do wzrostu. 

2. Korzystanie z dobrego źródła

Kwiaty z supermarketu mogą być gorszej jakości niż te kupowane w kwiaciarniach lub sprawdzonych hurtowniach florystycznych. Dobre źródło to lepszy start dla Twojej nowej roślinki.

3. Stawianie na niewymagające kwiaty doniczkowe

Rośliny doniczkowe łatwe w utrzymaniu nie potrzebują przesadzania, nawożenia i częstego podlewania. Co więcej, są odporne na choroby oraz szkodniki i wybaczą Ci od czasu do czasu zalanie lub inne drastyczne zmiany.

Zainspiruj się: Mieszkanie w stylu urban jungle

Sukulenty i kaktusy – kwiaty niewymagające podlewania

Pierwsze skojarzenie z niewymagającymi kwiatami doniczkowymi? Odpowiedź brzmi: kaktusy. Jednak i one pokażą kolce, jeśli zapomnisz o ich minimalnych wymaganiach. W przypadku tych roślin najważniejsze są następujące zasady:

  1. Przesadzenie ich tuż po zakupie do większej doniczki z odpowiednią ziemią – podłożem do kaktusów.
  2. Ustawienie w miejscu słonecznym, najlepiej na parapecie przy oknie południowym lub południowo-zachodnim.
  3. Odpowiednie podlewanie: rzadkie, ale obfite, tak by nie ograniczyć ich wzrastania.
  4. Zaprzestanie podlewania od października do lutego, w tym okresie możesz przenieść je też w chłodniejsze miejsce.

Wskazówka: Kaktusy najlepiej podlewać wodą, która odstała przynajmniej 24 godziny.

Rozpoczynając przygodę z tymi roślinami, przeżyjesz prawdziwy kaktusowy zawrót głowy. Zachwycą Cię mnogością kolorów, odmian, kształtów i rozmiarów. Na początek proponujemy takie odmiany, jak: mammillaria, melocactus, opuntia, echinocactus, astrophytum.

Niewymagające rośliny doniczkowe 1

Niewymagającymi kwiatami doniczkowymi są też sukulenty. W swoich grubych liściach lub pędach magazynują niezbędną do życia wodę, dlatego łatwo wybaczają zapominalskim ogrodnikom.  Podobnie jak kaktusy potrzebują dużo światła, a od czasu do czasu podlewania. Jeśli ustawisz je w półcieniu, ich liście mogą zżółknąć.

Na dobry początek wybierz: aloes i eszewerię (haworsję jako alternatywę dla aloesu, jeśli masz w domu zwierzaki). Potem takie gatunki jak: grubosz, kalanchoe, żyworódka.

Wskazówka: Na bazie aloesu możesz zrobić domowe kosmetyki lub napoje. Jak to zrobić? Przez 2 tygodnie nie podlewaj roślinki, a następnie zetnij jej liście, wypłucz i włóż do lodówki na minimum 10 dni. Po takiej obróbce aloes jest gotowy do kosmetycznych i kulinarnych zastosowań.

Zamiokulkas, czyli żelazna roślina

Czy wiesz, że tak popularny obecnie Zamiokulkas, który ma piękne ciemnozielone liście, też jest sukulentem? To wyjątkowo niewymagająca roślina doniczkowa. Zamiokulkasowi nie jest straszny deficyt wody i światła, a różne choroby i szkodniki po prostu się go boją. Możesz postawić go więc w ciemniejszych miejscach, gdzie inne rośliny nie miałyby szansy na przetrwanie, ale w słonecznym miejscu też sobie poradzi!  Zamiokulkas, który może osiągnąć nawet do 1 m wysokości, pasuje do nowocześnie urządzonych przestrzeni np. w stylu boho.

Może Cię zainteresować: Jakie rośliny można wstawić do łazienki?

Wskazówka: Zamiokulkas jest bardzo wytrzymały, ale jednego nie znosi – przelewania! Pamiętaj więc, że zbyt duża ilość wody to nie przelewki.

Sansevieria, czyli imponująca szabla

Sukulenty mogą też skutecznie neutralizować toksyny. Dobrym przykładem jest sansewieria gwinejska, która produkuje sporo tlenu i oczyszcza powietrze. Wybierz ją do sypialni lub biura, czyli miejsc, w których spędzasz najwięcej czasu.

Sansevieria, jak inne tego typu sukulenty, jest łatwa w utrzymaniu, najlepiej rośnie, gdy ma dostęp do dużej ilości rozproszonego światła.

Wskazówka: Jeśli masz mały parapet, wybierz sansewierię niską, która jest mutacją podstawowego gatunku. Wygląda równie pięknie, a nie zajmie dużo miejsca.

Efektowne kwiaty doniczkowe łatwe w uprawie

Jeśli masz duże mieszkanie, z pewnością zainteresują Cię efektowne rośliny w rozmiarach XXL, które w zamian za minimalną opiekę, odpłacą się dorodnymi rozmiarami i pięknymi liśćmi. Tutaj mamy na myśli między innymi takie gatunki jak dracena, juka oraz monstera. Przeczytaj poniżej, jak „dogadać się” z tymi roślinami.

Łatwe kwiaty doniczkowe – dracena czy juka?

Dracena jest kolejnym niewymagającym kwiatem doniczkowym, który dodatkowo oczyszcza powietrze. Ta sporych rozmiarów roślina (średnio osiąga 1,3 metra) wniesie powiew egzotyki do stonowanych przestrzeni w stylu minimalistycznym. Pamiętaj, by miała stale lekko wilgotne podłoże, bo przesuszenie, a potem spora ilość wody może naruszyć jej system korzeniowy.

Często mylona z draceną jest juka. Niech Cię jednak nie zmyli to ich zewnętrzne podobieństwo, bo wymagania tych kwiatów doniczkowych odnośnie stanowiska bardzo się od siebie różnią. Juka – w przeciwieństwie do draceny – lubi bezpośrednie nasłonecznienie.

Niewymagające rośliny doniczkowe 2

Monstera – atrakcyjny hit dla opornych

Monstera to prawdopodobnie najbardziej fotogeniczna roślina na świecie. Nic więc dziwnego, że od kilku lat jest numerem jeden w nowoczesnych aranżacjach wnętrz. To kwiat doniczkowy łatwy w utrzymaniu. Jeśli dodatkowo zastosujesz się do poniższych wskazówek, zawsze będzie wyglądać jak z obrazka.

  • Monstera to pnącza więc do starszych rośli zastosuj podpory np. w formie palika kokosowego przytwierdzonego żyłką ogrodniczą.
  • Najlepiej znosi półcień, wtedy jej liście mają piękny kolor i charakterystyczne dziury.
  • Podlewaj ją raz na tydzień, ale nie martw się, jeśli zdarzy się, że ulegnie przesuszeniu.
  • Zraszaj roślinę regularnie, by jej końce nie zasychały. Okazjonalnie przetrzyj liście z kurzu.
  • W okresie od wiosny do jesieni zasil ją nawozami, a odwdzięczy się jeszcze piękniejszym wyglądem.
  • Raz do roku, na wiosnę, dosyp jej trochę świeżego podłoża.

Okazuje się, że na liście niewymagających kwiatów doniczkowych jest sporo łatwo dostępnych i pięknych roślin. Dzięki temu nawet osoba zielona w temacie ogrodnictwa może mieć zielone mieszkanie w stylu urban jungle.