Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Na co zwrócić uwagę w czasie urządzania mieszkania w stanie deweloperskim?

Na co zwrócić uwagę w czasie urządzania mieszkania w stanie deweloperskim?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Stan deweloperski – co to znaczy?
  2. Modna kuchnia w nowym mieszkaniu
  3. Planujemy przechowywanie
  4. Oświetlenie w mieszkaniu

Choć uwielbiam „demolować” i przerabiać przestrzenie, to przyznaję, że praca nad mieszkaniem w stanie deweloperskim jest o wiele łatwiejsza i szybsza. Jeśli więc zdecydujesz się na tego typu lokal, sprawdź, na co zwrócić uwagę już od samego początku.

Stan deweloperski – co to znaczy?

Choć nie ma jednej konkretnej definicji, to z reguły przyjmuje się, że stan deweloperski mieszkania to wnętrze, które ma otynkowane ściany, wylewkę pod posadzkę, przyłącza wodno-kanalizacyjne, instalacje – grzewczą, elektryczną oraz gazową. Jeśli mieszkanie, które chcesz nabyć w stanie deweloperskim, jest jeszcze na etapie budowy, możesz w nim zmienić wiele rzeczy, np.:

  • dostosować układ pomieszczeń,
  • wydzielić garderobę,
  • stworzyć spiżarkę w kuchni,
  • otworzyć kuchnię na salon,
  • stworzyć kuchnię zamkniętą,
  • rozbudować instalację elektryczną.

Ja w swoim nowym mieszkaniu wyburzyłam ścianę, by stworzyć wymarzoną kuchnię otwartą na salon. Jeśli jednak wahasz się nad takim rozwiązaniem, a masz możliwość skonsultować się z architektem wnętrz jeszcze na etapie budowy, koniecznie wykorzystaj tę szansę, by nie ponosić dodatkowych kosztów na kolejnych etapach.

Modna kuchnia w nowym mieszkaniu

Moim zdaniem kuchnia to (tuż po łazience) najbardziej problematyczne wnętrze do remontu i metamorfozy. Zadbaj więc o to, żeby była funkcjonalna już na etapie stanu deweloperskiego. Zacznij od tego, który typ kuchni preferujesz: otwartą czy zamkniętą. Podkreślmy to wyraźnie – to kwestia indywidualna i nie ma w tym przypadku „lepszego” lub „gorszego” rozwiązania.

Moim marzeniem była kuchnia otwarta na salon, bo gdy przygotowuję posiłki, utrzymuję stały kontakt z gośćmi, co jest dla mnie bardzo ważne.

[cytat autor="Dorota Szelągowska" text="Jeśli i Ty zdecydujesz się na kuchnię otwartą, zastanów się, jak ją wizualnie połączyć z pokojem. Dobrym rozwiązaniem jest położenie na całości podłogi tego samego materiału. Dzięki temu wnętrze będzie stylistycznie jednorodne oraz optycznie większe."]

U mnie króluje piękna deska w jodełkę, która jest bardzo odporna na działanie wody. To bardzo istotne, by odpowiednio zabezpieczyć drewno, szczególnie w miejscu, gdzie może występować wilgoć i częsty kontakt z wodą.

Mieszkanie w stanie deweloperskim - zdjęcie 1

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak dobrać odpowiednie drewno do kuchni i jak o nie dbać, przeczytaj mój artykuł Kuchnia w stylu rustykalnym, w którym sporą część poświęcam właśnie temu zagadnieniu.

 

Kolejny współczesny dylemat osób urządzających wnętrza brzmi: kuchnia z wyspą czy bez wyspy? Jeśli zastanawiasz się, jak oddzielić kuchnię od salonu, to właśnie wyspa będzie doskonałym rozwiązaniem.

 

Więcej na temat zalet kuchni z wyspą przeczytasz w moim artykule: Kuchnia z jadalnią – aranżacje i inspiracje.

 

Projektując kuchnię, nie możemy zapomnieć o blatach kuchennych. Pamiętajmy, że ich sumaryczna długość w kuchni powinna wynosić około 1,5 metra, nie licząc otworów na zlew i płytę. 1 metr to stanowczo za mało! Jeśli bowiem postawisz na nich sprzęt, taki jak np. toster czy ekspres do kawy, zabraknie miejsca roboczego do przygotowywania posiłków. Jak już mówiłam, uwielbiam gotować, dlatego w mojej kuchni mam łącznie aż 3 metry blatu.

Mieszkanie w stanie deweloperskim - zdjęcie 2

Urządzając kuchnię, zastanawiasz się też z pewnością nad usytuowaniem piekarnika: na wysokości czy poniżej blatu? Zabudowany czy wolnostojący? W tym przypadku wszystko zależy od Twoich preferencji i wygody. W mojej kuchni oba piekarniki są bardzo wyeksponowane, ponieważ wybrałam do swojej kuchni eleganckie modele marki Bosch: czarny piekarnik do zabudowy i kompaktowy piekarnik z funkcją mikrofali.

Planujemy przechowywanie

Przyznaję się! Jestem niepoprawną maniaczką porządkowania przestrzeni. Dlatego poświęcimy cały akapit tematowi przechowywania rzeczy w garderobach, strefie gospodarczej oraz pralni. Już na etapie budowy zastanów się, czy uda Ci się wygospodarować miejsce na niezawodny zestaw: pralka i suszarka. Niestety zdecydowana większość mieszkań nie ma wystarczającej powierzchni na osobną pralnię. Wówczas polecam opracowany przez markę Bosch łącznik pralki z suszarką, który pozwala ustawić te urządzenia w słupku. Takie rozwiązanie sprawdzi się w niewielkiej wąskiej łazience, we wnęce, a nawet w szafie. Dodatkowo łącznik ułatwia rozładowywanie pralki lub suszarki, gdyż możemy położyć na nim miskę i swobodnie segregować ubrania. Pamiętaj, by w pobliżu pralki i suszarki znalazły się odpowiednie kosze do przechowywania czystych i brudnych rzeczy, a jeśli masz wystarczająco dużo miejsca, zorganizuj osobny kosz do przechowywania prania jasnego, ciemnego i kolorowego.

 

Zobacz, jak pralka i suszarka w słupku sprawdziły się w mieszkaniu Mateusza Gesslera, które miałam przyjemność projektować. Koniecznie przeczytaj artykuł Pralka i suszarka w pionowym słupku, czyli optymalizacja przestrzeni bez kompromisów jakościowych.

 

Pamiętaj, że urządzając mieszkanie w stanie deweloperskim, nie od razu w pełni je wyposażysz. Często zdarzają się opóźnienia czy nieprzewidziane sytuacje, dlatego koniecznie zaopatrz się w pudła do przechowywania, które z pewnością przydadzą Ci się także wtedy, gdy już urządzisz swój wymarzony dom. Wielofunkcyjne pojemniki w różnych rozmiarach możesz wykorzystać zarówno do segregacji narzędzi, jak i odzieży. Jeśli lubisz styl rustykalny lub prowansalski, strzałem w dziesiątkę będzie ozdobna skrzynia do przechowywania.

Czas na garderobę, którą warto zaplanować już na etapie urządzania mieszkania w stanie deweloperskim. Zarówno przed aranżacją szafy, jak i oddzielnego pomieszczenia na ubrania, zastanów się, jak przechowywałeś rzeczy do tej pory. Czy były to głównie półki i szuflady, czy raczej drążek do szafy z wieszakami? Kiedy urządzałam swoje mieszkanie, jeszcze przed wejściem ekipy remontowej, doskonale wiedziałam, jak będę przechowywać swoje ubrania – dzięki temu mogłam przeznaczyć wystarczająco dużo miejsca na garderobę, by pomieścić wszystkie rzeczy w jednym miejscu. Stawiam przede wszystkim na wieszaki, ponieważ lubię widzieć, jak prezentuje się stylizacja, którą chciałabym założyć. Drążki, na których wiszą długie rzeczy, płaszcze lub sukienki, najlepiej umieścić na wysokości nawet 180–200 cm, natomiast koszule i bluzki potrzebują około 100 cm. Fantastycznym rozwiązaniem jest także wieszak na spodnie, których nie trzeba już składać w kostkę i z tego powodu często ponownie prasować.

Jeżeli nie masz wystarczająco dużej szafy, sprezentuj sobie wieszak do przedpokoju, który pomieści okrycia wierzchnie, które aktualnie nosisz. Kolejnym rozwiązaniem jest także wieszak stojący na ubrania – w tym wypadku miej jednak na uwadze, że ubrania będą „na wierzchu”, a każdy gość bez trudu będzie mógł zrobić przegląd Twojej garderoby.

Z kolei najlepszym rozwiązaniem do przechowywania drobnych rzeczy, takich jak bielizna, apaszki i inne dodatki, są szuflady. Aby utrzymać w nich porządek, postaw na organizery.

Mieszkanie w stanie deweloperskim - zdjęcie 3

Bardzo ważna dla mnie jest również „segregacja techniczna” i związane z nią meble do przechowywania, czyli wnęka, szafa lub pomieszczenie gospodarcze na odkurzacze, suszarkę, mop, deskę do prasowania czy żelazko. Dodatkowo specjalna (i koniecznie zamykana!) półka na środki czystości, tak by dzieci nie miały do niej dostępu. Dzięki takiej organizacji utrzymanie porządku, zwłaszcza w małym mieszkaniu, będzie łatwiejsze.

Oświetlenie w mieszkaniu

Kiedy jest najlepszy moment, by pomyśleć o oświetleniu? Również na etapie projektowania, gdy mieszkanie jest jeszcze w stanie deweloperskim. Przed jego kupnem zwróć też uwagę na światło naturalne, m.in. w pokojach dzieci. Jak wiadomo, maluchy spędzają tam dużo czasu, zadbaj więc o to, by jak najdłużej mogły cieszyć się naturalnym, zdrowym dla oczu oświetleniem.

Mieszkanie w stanie deweloperskim - zdjęcie 4

Pamiętaj, że światło pełni dwie funkcje: użytkową oraz dekoracyjną. Punkty świetlne i różne rodzaje oświetlenia pozwalają dzielić pomieszczenia i nadawać im charakteru. Proponuję to każdemu (Tobie także!) – w jednym pomieszczeniu zaplanuj wiele punktów świetlnych i wykorzystuj różne barwy światła. Dobrym rozwiązaniem może być np. oświetlenie salonu barwą białą, pozwalającą na czytanie i gry w planszówki oraz ciepłe kolory w formie oświetlenia dekoracyjnego, sprzyjające relaksowi. Możesz eksperymentować z formami oświetlenia: lampy stojące, wiszące czy różnego rodzaju ozdobne oświetlenie sufitowe, np. żyrandol, do salonu nadadzą się wprost idealnie. Z kolei w kuchni sprawdzi się lampa nad stół, oświetlenie LED oraz lampa podłogowa.

Mieszkanie w stanie deweloperskim to doskonała przestrzeń do planowania wymarzonego wnętrza, ponieważ możesz ją zaaranżować zgodnie z własnymi preferencjami. Pozwala to także zminimalizować koszty – dużo taniej jest zaplanować umiejscowienie punktów świetlnych na tym etapie niż np. w mieszkaniu do remontu, z gotową instalacją, gdzie konieczne byłoby kucie sufitów, które nie jest ani tanie, ani przyjemne.

Przy okazji warto też wspomnieć o lustrach, które odbijają światło i sprawiają, że przestrzenie stają się jaśniejsze oraz wizualnie większe. To rozwiązanie bardzo często wykorzystuję w swoich aranżacjach.

Wiesz już, na co zwrócić uwagę podczas urządzania wnętrz w stanie deweloperskim. Nie martw się jednak, jeśli na etapie projektowania okaże się, że o czymś zapomniałeś. W projektowaniu wnętrz – tak jak w każdym długofalowym projekcie – zawsze można naprawiać niedociągnięcia.