Na jakiej wysokości telewizor w sypialni i salonie?
- Dlaczego ważne jest to, jak wysoko powiesić telewizor?
- Na jakiej wysokości wiesza się telewizor? Najważniejsze wskazówki
- Na jakiej wysokości powiesić telewizor w salonie i sypialni?
Do wielu aranżacji, zamiast stojącego odbiornika, bardziej pasuje telewizor w ścianie. Ważne jest przede wszystkim jego prawidłowe zamontowanie, co wpływa na bezpieczeństwo oraz wygodę użytkowania. Dowiedz się, na jakiej wysokości powiesić telewizor.
Dlaczego ważne jest to, jak wysoko powiesić telewizor?
Oglądanie filmów czy seriali kojarzy nam się z relaksem. Warto, aby nic nam w tym nie przeszkadzało. Odpowiednio powieszony telewizor w ścianie wpływa pozytywnie na wygodę podczas użytkowania sprzętu. Zapobiega też ewentualnym problemom z kręgosłupem. Bóle dotyczą zwykle odcinka szyjnego i wynikają ze zbyt nisko bądź za wysoko powieszonego odbiornika. Spędzanie czasu z ulubionymi produkcjami w niewygodnym odchyleniu lub z zadartą głową nie należy do przyjemności.
Jeśli telewizor znajdzie się zbyt blisko ziemi, jest także bardziej narażony na uszkodzenia. Łatwiej zahaczyć go m.in. rurą od odkurzacza podczas sprzątania. Odbiornik może ulec zniszczeniu także w wyniku działania zwierząt lub bawiących się dzieci. Jedno jest pewne: im wyżej, tym bezpieczniej.
Przeczytaj: Nowoczesny salon – jak go urządzić i pomalować?
Minimalna odległość pomiędzy telewizorem a widzem w dużej mierze zależy od modelu urządzenia. Przyjmuje się, że kiedy mówimy o telewizorach Full HD, powinna ona wynosić ok. 4,2 cm przypadające na każdy cal przekątnej. Dla przykładu: 55-calowy telewizor Full HD musi znaleźć się minimum 230 cm od kanapy czy łóżka. Obecność telewizorów Ultra HD (4K) wymusza zachowanie odległości nie mniejszej niż 2,1 cm na każdy cal przekątnej. Zalecany dystans pomiędzy 65-calowym odbiornikiem 4K a widzem w tym przypadku to minimum 136,5 cm.
Na jakiej wysokości wiesza się telewizor? Najważniejsze wskazówki
Zatem jak powiesić telewizor, by było komfortowo i bezpiecznie? Z optymalną wysokością mamy do czynienia wtedy, gdy środek ekranu znajduje się mniej więcej na poziomie oczu oglądającego. Oczywiście, jeśli pomiędzy domownikami występują duże różnice we wzroście, warto uśrednić ten wynik.
Zapoznaj się z artykułem: Ściana telewizyjna – pomysły na aranżacje
Jak urządzić ścianę z telewizorem? Istnieje kilka sprawdzonych i efektownych sposobów:
- zabudowa szafkowa – uporządkowana i spójna przestrzeń sprzyja wkomponowaniu w nią telewizora i „obudowaniu” go półkami na książki, a także bibeloty;
- galeria obrazów – pośród plakatów i grafik telewizor będzie bardziej „ukryty” i nie stanie się centralnym punktem pomieszczenia; to także sposób na dekoracyjny akcent we wnętrzu, szczególnie z wysokimi i długimi ścianami;
- ciemniejsza kolorystyka ściany – dzięki temu zabiegowi odbiornik subtelnie „wtapia się” w aranżację i minimalizuje efekt gigantycznego czarnego prostokąta na ścianie;
- fototapeta – to również dobra metoda na wizualnie uatrakcyjnienie przestrzeni za telewizorem; warto dopasować jej kolor i wzór do reszty pomieszczenia;
- rośliny – dodanie po obu stronach szafki RTV zielonych akcentów wprowadzi odrobinę natury do wnętrza; zieloność doskonale kontrastuje z nowoczesnym sprzętem.
Przy zakupie telewizora nie zapominajmy jednak o jego funkcjonalności. Sprawdźmy, czy jest on wyposażony w specjalne otwory montażowe z tyłu oraz, czy w zestawie znajduje się odpowiedni uchwyt.
Na jakiej wysokości powiesić telewizor w salonie i sypialni?
W internecie bardzo często pojawiają się następujące pytania: „na jakiej wysokości telewizor 55 cale?”, „na jakiej wysokości telewizor 40 cale?”, „na jakiej wysokości telewizor 60 cali?” oraz „na jakiej wysokości telewizor 75 cali?”. Podpowiadamy! Zależnie od rodzaju pomieszczenia, w którym oglądamy telewizję, przybieramy różne pozycje. W salonie siedzącą, natomiast sypialnia kusi nas tym, by się położyć.
Odpowiedź na pytanie, jak powiesić telewizor w ścianie w salonie, brzmi: na wysokości 100–115 cm od podłogi, a w sypialni ok. 180 cm nad poziomem parkietu lub paneli. Nierzadko telewizor gości także w kuchni – w taki sposób umilamy sobie gotowanie. Warto wybrać nieco mniejsze „kuchenne” modele, 20- bądź 30-calowe, które również powiesimy na wysokości wzroku.
Zainspiruj się! Telewizor w kuchni? Pomysły na kuchnię
Wskazówka: Unikajmy montażu gniazdek pomiędzy telewizorem a szafką. Takie rozwiązanie nie będzie estetyczne, a dodatkowo będzie bardzo rzucać się w oczy. Alternatywą jest zamontowanie gniazdek na wysokości szafki RTV (za nią) i umiejscowienie tunelu w ścianie. W ten sposób kable pomiędzy telewizorem i meblem znajdą swoje miejsce. Ewentualnie można użyć do tego celu specjalnych rzepów, dzięki którym zepniemy wszystkie kable w jedną wiązkę.
W pobliżu telewizora w salonie zaplanujmy gniazdo internetowe, trzy gniazda 230 V oraz to potrzebne do podłączenia anteny. W następnym kroku zamontujmy je na wysokości 20–30 cm nad podłogą.
Telewizor w ścianie to świetne rozwiązanie dla wielu pomieszczeń: salonu, sypialni i kuchni. Wystarczy kierować się sprawdzonymi wskazówkami, dotyczącymi wysokości oraz odległości, by nic nie zakłócało odpoczynku przy filmach i serialach.