Telewizor w kuchni? Pomysły na kuchnię
- Kuchnia — serce każdego domu
- Telewizor w kuchni — jaki wybrać?
- Dlaczego warto mieć telewizor w kuchni?
Spędzasz sporo czasu w kuchni na gotowaniu lub pieczeniu? A może Twoje spotkania z przyjaciółmi z reguły przenoszą się z salonu do tej swojskiej przestrzeni? W takim razie przemyśl kwestię telewizora do kuchni. Dzięki niemu będziesz mógł słuchać muzyki, oglądać filmy oraz kibicować podczas wydarzeń sportowych. Brzmi jak dobry plan!
Kuchnia — serce każdego domu
Projektanci wnętrz przyznają, że najwięcej czasu spędzają z klientami podczas ustalania aranżacji kuchni. Z tą przestrzenią wiąże się bowiem najwięcej oczekiwań. Z jednej strony ma być funkcjonalna i praktyczna, wyposażona w najlepsze sprzęty AGD, które ułatwią codzienne gotowanie. Z drugiej strony panuje tu specyficzna grawitacja — przyciąganie kuchenne, spowodowane nie tylko pięknym zapachem wypieków, ale także magiczną atmosferą. Przy kuchennym stole spotykamy się z bliskimi i przyjaciółmi, pracujemy, czytamy, kibicujemy.
Przeczytaj: Planowanie kuchni – jak dobrać meble i AGD?
Niech Twoja kuchnia będzie miejscem, w którym można przyjemnie spędzić czas i odpocząć. Pomyśl o wygodnych krzesłach, zapachowych świecach, odpowiednim świetle. To przestrzeń nie tylko do przygotowywania posiłków.
Zainspiruj się: Aranżacje kuchni krok po kroku
Jeśli spędzasz w kuchni długie godziny na powtarzalnych czynnościach, takich jak krojenie owoców, obieranie warzyw, lepienie pierogów, sprzątanie i chcesz umilić sobie ten czas, pomyśl o telewizorze do kuchni. W trakcie pracy w końcu będziesz mógł obejrzeć film, na który nigdy nie miałeś czasu lub kolejny odcinek wciągającego serialu. Na telewizorze w kuchni można też słuchać muzyki. Ustaw odpowiednie playlisty: „do sprzątania”, „na spotkanie z przyjaciółmi”, „do pracy” i podkręć pozytywną atmosferę tej przestrzeni.
Telewizor w kuchni — jaki wybrać?
To jaki telewizor kuchenny kupisz, powinno zależeć od metrażu i stylu pomieszczenia. Z reguły do kuchni wybierane są małe odbiorniki, by nie zajmowały cennego miejsca, a do tego brany jest pod uwagę fakt, że patrzysz na ekran z mniejszej odległości niż np. w salonie. Eksperci twierdzą, że w niewielkich przestrzeniach sprawdzą się telewizory już od 20 cali (maksymalny rozmiar to 30 cali). Przeanalizuj też wybrany model pod kątem dodatkowych możliwości:
- Funkcja Smart gwarantuje dostęp do nieograniczonych zasobów internetu.
- Wejście USB daje możliwość oglądania filmów lub zdjęć z zewnętrznych źródeł.
- Telewizor z radiem to dobre rozwiązanie, jeśli Twoja ulubiona stacja nie przeniosła się jeszcze do sieci.
Do kuchni wybierz telewizor LCD ze względu na wilgotność i wysokie temperatury panujące w tym pomieszczeniu.
Mały telewizor do kuchni — gdzie go ustawić?
Możesz wybrać telewizor kuchenny podszafkowy, czyli mocowany do górnej linii szafek, wówczas zaoszczędzisz trochę cennego miejsca. W przypadku małych odbiorników sprawdzi się też model wolnostojący, który ustawisz na przykład na blacie kuchennym lub lodówce. W kuchni sprawdzi się również mały telewizor wiszący na ścianie.
Nie stawiaj telewizora blisko kuchenki lub zlewozmywaka, by nie narazić go na kontakt z nadmiernym ciepłem, wodą i parą wodną.
Telewizor do zabudowy w kuchni
Telewizor kuchenny do zabudowy to dobry pomysł do kuchni w stylu nowoczesnym, np. minimalistycznej lub skandynawskiej. Pięknie wkomponuje się w ciąg szafek i nie będzie odciągać wzroku od właściwej aranżacji. W przypadku takiego rozwiązania możesz wybrać dowolną wielkość odbiornika, tak by pasował do wnęki, ale też rozmiaru kuchni — zbyt duży sprzęt może przytłoczyć pomieszczenie.
Na rynku dostępne są też cienkie telewizory, które wmontowywane są we front szafki. Dzięki temu nie stracisz miejsca na przechowywanie, jak w przypadku odbiornika we wnęce.
Wyspa kuchenna z TV
Przestrzeń wyspy kuchennej wykorzystaj na ciekawe wkomponowanie telewizora. Mamy dla Ciebie 2 pomysły:
1. Tył wyspy zagospodaruj szafką wnękową na telewizor kuchenny i dodatkowe półki. To funkcjonalne rozwiązanie m.in. do kuchni otwartych na salon i jadalnię.
2. Dobrym pomysłem jest umieszczenie na tylnej ścianie wyspy telewizora podwieszanego.
Telewizor może być zawieszony na obrotowym ramieniu, dzięki czemu zmienisz pozycję ekranu w zależności, od tego, w jakim miejscu się znajdziesz.
To też Cię zainteresuje: Kuchnia z wyspą
Dlaczego warto mieć telewizor w kuchni?
Tyle odpowiedzi na to pytanie, ilu domowników, ale niepodważalnym jest fakt, że telewizor kuchenny umili czas całej rodzinie. Już nigdy sprzątanie kuchni nie będzie nudne, a zmywanie uciążliwe. W przypadku gotowania i pieczenia możesz połączyć przyjemne z … jeszcze przyjemniejszym — oglądaniem filmów i seriali.
Telewizor sprawdzi się, jeśli masz kuchnię z jadalnią lub kuchnię otwartą na salon. W tym drugim przypadku telewizor umieść na tylnej ścianie wyspy kuchennej, by był widoczny dla osób siedzących na kanapie.
Telewizor kuchenny może być też oryginalnym stylizacyjnym elementem wnętrza, zwłaszcza w przypadku nowoczesnych aranżacji. Sprawdzi się też w niewielkich otwartych przestrzeniach, gdyż masz jedną wolną ścianę np. naprzeciwko wyspy kuchennej i blatu roboczego.
Poszukaj więcej inspiracji: Kuchnia z jadalnią – aranżacje i inspiracje
Telewizor do kuchni możesz zaaranżować na kilka sposobów. To nie tylko odbiornik na lodówce, jak za dawnych lat, ale też sprzęt sprytnie wkomponowany w zabudowę, wyspę kuchenną lub model na specjalnym uchwycie, który możesz dowolnie obracać. Który z nich najlepiej pasować będzie do Twojej kuchni?