Płytki imitujące kamień – jak wykorzystać je w domu?
- Z czego zrobione są płytki kamieniopodobne?
- Gdzie pasują płytki imitujące kamień?
- Płytki imitujące kamień na podłogę
- Płytki kamieniopodobne na ścianę
- Płytki elewacyjne zewnętrzne kamieniopodobne
- Jak dbać o płytki?
Płytki imitujące kamień są tańszą alternatywą dla naturalnych surowców. Z czego są wykonane i w jakich pomieszczeniach sprawdzą się najlepiej? Poznaj techniki montażu i dowiedz się, jak dbać o płytki kamieniopodobne.
Z czego zrobione są płytki kamieniopodobne?
Płytki imitujące kamień to przykład współczesnej technologii, która zastępuje naturalne surowce – to ochrona zasobów środowiska, korzystna cena, lekkość materiału, łatwość montażu na ścianach i podłogach oraz szeroki wybór rodzajów oraz kolorów. Płytki kamieniopodobne o wysokiej jakości wyglądem są bardzo zbliżone do naturalnego kamienia. W zależności od przeznaczenia wyróżnia się:
-
płytki kamieniopodobne na bazie gipsu (płytki gipsowe imitujące kamień) do użytku wyłącznie we wnętrzach,
-
płytki kamieniopodobne na bazie cementu malowane do stosowania we wnętrzach i na elewacjach,
-
płytki imitujące kamień na bazie cementu barwione w masie, których można użyć wewnątrz pomieszczenia i na zewnątrz.
Płytki na bazie cementu są trwalsze, ponieważ nie nasiąkają tak łatwo jak gipsowe, są odporne na mróz oraz zmienne warunki pogodowe – jest to szczególnie istotne, jeśli chodzi o płytki imitujące kamień na zewnątrz.
Gdzie pasują płytki imitujące kamień?
Płytki à la kamień są niezwykle efektownym elementem wystroju wnętrz, a dzięki ogromnemu wyborowi kolorów, faktur oraz formatów można je zastosować praktycznie w dowolnym miejscu w mieszkaniu czy domu. Płytki imitujące kamień naturalny, wapienne bloki, cegłę, marmur, granit czy płytki imitujące piaskowiec bez trudu znajdziesz w ofercie wielu sklepów.
Swoją formą i kolorem powinny pasować do stylistyki danego wnętrza. Jasne kamienie dekoracyjne o surowym charakterze będą spójne na przykład z salonem skandynawskim lub wnętrzem industrialnym. Dobrze skomponują się z drewnianymi, szklanymi lub metalowymi elementami wyposażenia wnętrza.
Płytki imitujące kamień do łazienki – czy to dobre rozwiązanie? Oczywiście, że tak – odpowiednio zaimpregnowane sprawdzą się jako tło lustra czy umywalki, równocześnie przykuwając uwagę. Niezależnie od tego, jakie pomieszczenie będą zdobić, warto dobrać do nich odpowiednie oświetlenie. Punktowe światło reflektorów efektownie podkreśli niejednorodną strukturę płytek.
Płytki imitujące kamień na podłogę
Płytki kamieniopodobne są bardziej komfortowe w użytkowaniu niż naturalny kamień, który może być chłodny i szorstki dla stóp. Płytki imitujące kamień są cieplejszą i delikatniejszą w dotyku powierzchnią, która dodatkowo jest odporna na uszkodzenia i działanie wody oraz łatwa do utrzymania w czystości. Płytki świetnie sprawdzą się jako wykończenie podłogi w kuchni czy korytarzu. W łazience podkreślą biel i gładkość ceramiki oraz dodadzą jej eleganckiego wykończenia. Wybierając płytki podłogowe imitujące kamień do swojego domu sprawdź, czy nadają się do używania w systemach ogrzewania podłogowego. Czy jest coś milszego niż ciepło pod stopami?
Płytki kamieniopodobne na ścianę
Płytki imitujące kamień są dobrym pomysłem na ścianę w salonie, pokoju dziecięcym, kuchni, łazience czy przedpokoju – po prostu wszędzie. Wszystkim pomieszczeniom nadadzą niepowtarzalnego charakteru. W przypadku salonu, nierówna powierzchnia kamienia dekoracyjnego w ciekawy sposób kontrastuje z gładkością powierzchni telewizora zawieszonego na ścianie. Współgra również z fakturą oraz kolorami tapet i farb na ścianach. Wykorzystuje się je także jako wykończenie obudowy kominka.
Przeczytaj: Kamień na ścianie w salonie
Oprócz walorów wizualnych, płytki kamieniopodobne są dodatkową ochroną ścian przed zabrudzeniami oraz uszkodzeniami – dlatego warto umieścić je na ścianach w przedpokoju. Jeśli posiadasz wąski i mały przedpokój, kamień w jasnym odcieniu optycznie powiększy pomieszczenie. W każdym z wnętrz możesz pomalować płytki na taki kolor, jaki najlepiej będzie dopasowany do Twojego wnętrza i gustu.
Płytki elewacyjne zewnętrzne kamieniopodobne
Płytki kamieniopodobne to bardzo dobre rozwiązanie także na zewnętrzne ściany budynku. Stanowią dodatkową izolację ścian, dobrze znoszą niskie temperatury i kapryśną pogodę. Dzięki temu są materiałem, który będzie trwały i estetyczny przez długie lata. Płytki elewacyjne zewnętrzne kamieniopodobne można malować i są łatwe w obróbce oraz montażu – z ich pomocą w łatwy sposób odświeżysz zewnętrzny wygląd domu. Ze względu na formę paneli lub plastrów ich montaż nie jest skomplikowany – mogą być położone na ścianie w pionie i w poziomie.
Jak dbać o płytki?
Aby płytki kamieniopodobne dekorowały ściany jak najdłużej, konieczny jest ich odpowiedni montaż, impregnacja i pielęgnacja. Montowanie płytek zawsze powinno odbywać się na czystej i osuszonej powierzchni ściany. Płytki przytwierdza się klejem odpowiednim do danego rodzaju materiału. Wcześniej możesz zagruntować ścianę, aby wzmocnić przyczepność płytek. Do niektórych form płytek niezbędne będzie także zaaplikowanie fugi pomiędzy płytki. Natomiast do impregnacji płytek przeznaczone są specjalne preparaty, do rozprowadzenia pędzlem lub wałkiem. Rodzaj tego środka oraz sposób jego nakładania uzależniony jest od rodzaju powierzchni płytek. Kamienne ściany warto impregnować co kilka lat.
Jeśli chodzi o czyszczenie – na rynku dostępne są różne środki czyszczące, odpowiednie do kamieniopodobnych płytek. Przed wyczyszczeniem ich odpowiednio dobraną substancją, z płytek warto usunąć kurz. Do tego zadania sprawdzą się odkurzacze Bosch. Szczególnie przydatny jest lekki odkurzacz akumulatorowy Bosch Unlimited, którym dotrzesz do wszystkich zakamarków płytek kamieniopodobnych na swoich ścianach.
Płytki imitujące kamień są niezastąpionym materiałem do nieskomplikowanego odświeżenia wnętrza lub elewacji oraz nadania niepowtarzalnego charakteru. Wybór jest ogromny, dlatego z pewnością dopasujesz je do swoich upodobań oraz efektownie połączysz z aranżacją pomieszczenia.