Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Jak wyczyścić pralkę?

Jak wyczyścić pralkę?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

„Zdaję sobie sprawę z tego, że czyszczenie pralki to konieczność, ale często odwlekam to w nieskończoność”. Brzmi znajomo? Być może nie wiesz, jak skutecznie wyczyścić pralkę, których preparatów użyć i dlaczego jest to takie ważne. Najwyższy czas poznać sprawdzone metody i środki do czyszczenia pralki.

Dlaczego czyszczenie pralki to czynność, którą należy wykonywać regularnie?

Z reguły czerwona lampka pt. „czas na czyszczenie pralki” zapala Ci się wtedy, gdy z bębna czuć już nieprzyjemny zapach? To znak, że niektóre elementy pralki są już mocno zabrudzone. Jednak pamiętaj, że pralkę należy czyścić nie tylko ze względów estetycznych. Oto 3 inne ważne powody:

  • Ubrania na lata

Resztki brudu znajdującego się wewnątrz niewyczyszczonej pralki mogą osadzać się na ciuchach i powodować konieczność ich ponownego wyprania w krótkim czasie. Nadwyręża to tkaninę, a w efekcie doprowadza do jej szybszego zniszczenia.

  • Zapobieganie awariom pralki

Regularne czyszczenie pralki to najłatwiejszy sposób na uniknięcie awarii np. spowodowanych osadzaniem się kamienia na podzespołach lub zatykaniem filtrów przez cząstki brudu. Dbając o pralkę, przedłużasz żywotność tego sprzętu.

Czytaj też: Jak dbać o pralkę

  • Zdrowie domowników

Po pierwsze: brud, który znajduje się na ubraniach wypranych w niewyczyszczonej pralce, może powodować alergie skórne. Po drugie: we wnętrzu zaniedbanego sprzętu rozwija się pleśń, która przyczynia się do powracających infekcji, kataru, ciągłego uczucia zmęczenia.

Regularne czyszczenie pralki to zatem kwestia zdrowia, ekologii i estetyki. Warto o tym pamiętać, nie tylko wtedy, gdy pojawia się nieprzyjemny zapach z bębna.

O czym pamiętać, stosując środek do czyszczenia pralek?

Jak wyczyścić pralkę? - zdjęcie 1

Aby czyszczenie pralki było skuteczne, zadbaj o 3 główne elementy: regularność, dokładność oraz odpowiednie środki do czyszczenia. Poniżej wyjaśniamy, które części urządzenia należy czyścić i jak często.

1. Czyszczenie gumy w pralce

Przyczyną nieprzyjemnego zapachu wydobywającego się z bębna mogą być nieczystości zgromadzone w gumowej uszczelce. Usuń je za pomocą ściereczki nasączonej niewielką ilością wybielacza. Następnie umyj uszczelkę ciepłą wodą z płynem. Na koniec wstaw pustą pralkę – wybierz odpowiedni program czyszczący lub pranie w 90°C.

Częstotliwość: 1 raz na dwa miesiące

2. Czyszczenie bębna pralki
W niektórych pralkach znajdziesz program do czyszczenia bębna – wystarczy więc go wybrać i załączyć pustą pralkę. W innym przypadku należy zastosować pranie w temperaturze 90°C. Dzięki temu usuniesz brud, pozostałości po środkach czyszczących oraz pleśń.

Częstotliwość: 1 raz na miesiąc

3. Odkamienianie pralki

Kamień najczęściej osadza się na grzałce, ale też w filtrze, na bębnie i gumowej uszczelce. Aby go usunąć, zastosuj odkamieniacz do pralki sprawdzonego producenta i postępuj według następujących wskazówek:

  • wsyp preparat do dozownika na proszek do prania,
  • wstaw pustą pralkę na cykl prania w 90°C,
  • ponownie uruchom puste prania, tak by wyczyścić urządzenie.

Częstotliwość: zależy od twardości wody, minimalnie 2 razy w roku

4. Czyszczenie dozownika detergentu

Jak wyczyścić szufladę w pralce? Wszystkie jej zakamarki wymyj szczoteczką do zębów zanurzoną np. w płynie do naczyń. Następnie opłucz szufladę i przeczyść miejsce, z którego ją wyjąłeś.

Częstotliwość: 1 raz na miesiąc

5. Czyszczenie filtra

Filtr wymaga regularnego czyszczenia, bo gromadzą się w nim różne elementy z naszych ubrań: włosy, sierść, monety, papier etc. Należy wyjąć ten element, a następnie przepłukać pod bieżącą wodą. Wyczyść również miejsce, z którego filtr został odinstalowany.

Częstotliwość: 1 raz w miesiącu

By wyczyścić urządzenie, możesz zastosować gotowe środki do czyszczenia pralek dostępne w sklepach. Jeśli kupujesz odkamieniacz czy środek do zmiękczania wody, wybierz produkt, który sprawdzi się również w przypadku innych sprzętów np. do gruntownego wyczyszczenia zmywarki. Możesz też zastosować domowe preparaty, o których opowiemy niżej.

Wskazówka: Pralkę możesz też wyczyścić za pomocą dwóch tabletek do zmywarki (bez rozpuszczalnych osłonek). Wystarczy wrzucić je do pustego bębna, a następnie włączyć pralkę na 60°C.

Aby pralka działała skutecznie, dbaj o nią również na co dzień, poprzez:

  • wyjmowanie prania od razu po zakończeniu programu,
  • zostawianie po praniu uchylonych drzwi, by wilgoć odparowała,
  • przecieranie wilgotną szmatką uszczelki po każdym praniu,
  • czyszczenie obudowy pralki,
  • usuwanie kurzu i brudu zalegających za pralką.

To też Cię zainteresuje: Brzydki zapach prania z suszarki – jakie mogą być przyczyny?

Domowe sposoby na czyszczenie pralki

Jak wyczyścić pralkę? - zdjęcie 2

Soda oczyszczona, kwasek cytrynowy i ocet to składniki dostępne niemal w każdej kuchni. Możesz za ich pomocą wyczyścić różne elementy pralki oraz przeprowadzić proces odkamieniania. Sprawdź jak!

Jak wyczyścić pralkę sodą? 

Sodę zastosuj do ogólnego wyczyszczenia bębna pralki. W tym przypadku wsyp do dozownika na detergenty 0,5 szklanki sody i nastaw pralkę na pusty cykl. Najlepiej sprawdzi się temperatura 90°C – usuniesz wówczas również zanieczyszczenia i kamień. Natomiast za pomocą pasty zrobionej z 10 łyżek octu i sody oczyszczonej zdezynfekujesz gumową uszczelkę oraz dozownik na detergenty. Wystarczy, że nałożysz tę mieszkankę na zabrudzone miejsca i zostawisz na kilka godzin. Po tym czasie oczyść je na mokro i sucho.

Czyszczenie pralki kwaskiem cytrynowym

Kwasek cytrynowy poradzi sobie z usunięciem kamienia z wnętrza pralki. W tym przypadku należy wsypać do pojemnika na detergenty 1/3 szklanki kwasku i ustawić puste pranie o temperaturze 90°C.

Czyszczenie pralki octem

Jeszcze lepszym sposobem na pozbycie się kamienia jest ocet. Wystarczy wlać dwie szklanki octu do szuflady na detergenty, a następnie ustawić puste pranie na najwyższą temperaturę.

Wskazówka: Jeśli drażni Cię ostry zapach octu, dodaj do niego kilka kropel olejku zapachowego. Natomiast po zakończeniu procedury wstaw pustą pralkę jeszcze raz, dodając płyn do płukania o przyjemnym zapachu.

Utrzymanie pralki w czystości nie jest trudne – trzeba przede wszystkim dbać o regularność i odpowiednie preparaty. Jednak pamiętaj, że na żywotność sprzętu oraz jakość ubrań wpływa nie tylko zadbana pralka, ale też inne elementy:

  • dozowanie odpowiedniej ilości detergentów,
  • segregowanie ubrań,
  • wybieranie prawidłowej temperatury prania – w zależności od rodzaju tkaniny.

Przeczytaj też: Jak poprawnie robić pranie w pralce?

Mamy nadzieję, że czyszczenie pralki wejdzie Ci w krew! Pamiętaj, że zadbana pralka, to kwestia zdrowia, ekologii i estetyki – w takiej właśnie kolejności.