Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Jak dobrać kolor podłogi do mebli i ścian?

Jak dobrać kolor podłogi do mebli i ścian?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Ciemna podłoga w salonie, a może jednak jasne panele? Jaki kolor posadzki wybrać do pokoju dziennego, sypialni lub kuchni, by podkreślić walory pomieszczenia, a jednocześnie stworzyć atrakcyjną przestrzeń? W artykule przedstawiamy Ci sprawdzone sposoby, triki aranżacyjne oraz inspiracje.

Modne podłogi do salonu, sypialni, pokoju dziecięcego – główne zasady

Zanim zdecydujesz się na konkretne kolory paneli podłogowych, poznaj cztery najważniejsze zasady dopasowywania ich do innych elementów wystroju. Ta wiedza pomoże Ci uniknąć chaosu stylistycznego i sprawi, że urządzisz wnętrze ze smakiem.

  • Wybierz kontrastowe zestawienie. Aby Twoja aranżacja miała wyrazisty charakter, postaw na kolor podłóg znacząco różniący się od barwy mebli. Takie zestawienie świetnie sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach.
    Przykłady: industrialny stół z czarnymi nogami i jasne panele, ciemna dębowa podłoga i białe meble
  • Dopasuj kolor do stylu aranżacji. Jeśli nie lubisz ryzykować, zastanów się, w jakim stylu będzie Twoje wnętrze i dobierz do niego uniwersalne rozwiązanie, sprawdzone już w wielu podobnych realizacjach.
    Przykłady: style: skandynawski, prowansalski, Hampton — jasna podłoga, style: nowoczesny, angielski, loftowy — ciemna podłoga
  • Zachowaj podobną tonację kolorystyczną i fakturę. Jeśli planujesz wyposażyć swoje mieszkanie w drewnianą podłogę i meble, wybierz do obu tych elementów gatunek o podobnej fakturze i usłojeniu. Zachowaj też jednolitą linię kolorystyczną, czyli łącz barwy zimne z zimnymi i ciepłe z ciepłymi.
    Wskazówka: Podłoga i meble są dopasowane pod kątem kolorystycznym oraz faktury? Pamiętaj też, by zachować jeden styl. Marmurowa posadzka nie pasuje do stołu w stylu industrialnym, nawet jeśli ich kolorystyka jest podobna.
  • Postaw na jeden wyrazisty element. W odważnych wnętrzach z pazurem sprawdzi się jeden mocny akcent kolorystyczny, np. ściany, a do tego meble i podłogi w wyważonych kolorach.

Czytaj także: Światło dzienne a kolory w mieszkaniu

kolor podłogi

Kolor paneli podłogowych czy płytek – co wziąć pod uwagę?

Znasz już ogólne zasady doboru koloru paneli podłogowych do innych elementów wnętrza, czas na przedstawienie kilku sprawdzonych trików aranżacyjnych. Przede wszystkim kolory dopasuj do rozmiaru pokoju. Urządzasz małe pomieszczenie? Postaw na jasne panele, najlepiej w naturalnych kolorach. Jeśli chcesz optycznie poszerzyć wnętrze, ułóż je równolegle do okien.

Pamiętaj! W małych pokojach również listwy przypodłogowe mają znaczenie. Dobierz je zgodnie z kolorem podłogi, a pomieszczenie optycznie się powiększy.

Analogicznie: w dużych pomieszczeniach zastosuj ciemną podłogę. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w przestronnych salonach.

Kiedy wybierasz kolor paneli podłogowych, weź też pod uwagę to, jaki efekt chcesz uzyskać. W zależności od zastosowanej barwy możesz we wnętrzu stworzyć atmosferę luksusu, relaksu czy optymizmu. Kolory pełnią też funkcję psychologiczną, wpływają na nasze samopoczucie, np. biel i jej odcienie redukują stres.

Wskazówka: Jeśli aranżujesz eleganckie i wytworne miejsce, zastosuj ciemną podłogę w kolorach: czarny, venge lub mahoń.

Dzięki wybraniu połyskującej jasnej podłogi do salonu uzyskasz efekt gry świateł i głębię pomieszczenia. Wystarczy, że zdecydujesz się na błyszczące płytki ceramiczne, nowoczesną podłogę z żywicy lub posadzkę na wysoki połysk. By zachować ten efekt również o zmroku, zadbaj o dodatkowe źródła światła sztucznego: lampy sufitowe oraz kinkiety.

Ciekawostka: Eksperci przekonują, że stopień odbicia światła w przypadku posadzki na wysoki połysk wynosi 95% (powierzchnia lustrzana to 100%). Decydując się więc na takie rozwiązanie, zyskujesz element, który rozjaśni ciemne pomieszczenie, a przestronnemu salonowi nada prestiżowego charakteru.

Zobacz również: Jak malować ściany i dobierać kolory?

Panele podłogowe – kolorystyka przy jasnych meblach i ścianach

Jak dobrać kolor podłogi do jasnych mebli i ścian? W tym przypadku sprawdzi się zasada kontrastu. Do białych lub beżowych ścian i mebli, wybierz ciemną podłogę. Jeśli Twoja decyzja padła na drewniane elementy, pamiętaj, by deska podłogowa miała podobną fakturę i usłojenie jak stół czy regał.

W przypadku jasnych mebli możesz zastosować jasne panele, ale unikaj identycznej barwy. Niech ich kolor będzie o dwa tony jaśniejszy lub ciemniejszy niż zabudowa.

Jest taki nurt aranżacyjny, w którym jasna podłoga i zabudowa decydują o charakterze całego projektu. Chodzi o styl skandynawski. W tym przypadku możesz zastosować meble i panele o takim samym kolorze np. drewno bielone.

Wskazówka: Nie masz pewności, czy wybrany kolor paneli podłogowych pasuje do ścian i mebli? Skorzystaj z próbek i zestawiaj barwy, które Ci się podobają. Znajdź najlepsze rozwiązanie!

Jakie panele do ciemnych mebli i ścian? Nasze propozycje

W tym przypadku znów zastosuj zasadę kontrastu i do ciemnych mebli dobierz jasne panele. Oto trzy nasze pomysły aranżacyjne:

  1. Urządzasz salon w stylu industrialnym? Zestaw szare panele podłogowe z czarnymi metalowymi meblami.
  2. Kochasz styl nowoczesny? Wybierz białe płytki podłogowe na wysoki połysk, a do tego zabudowę z czarnymi frontami.
  3. Klasyka to Twoje drugie imię? Zdecyduj się więc na płytki w szachownicę, które doskonale pasują do ciemnych ścian.

Czarne meble możesz połączyć z ciemną podłogą pod warunkiem, że dysponujesz przestronnym pomieszczeniem, do którego dociera duża ilość naturalnego światła.

Zestawienie ciemnych paneli i mebli pozwoli Ci na uzyskanie wielu nowoczesnych i awangardowych aranżacji. Zastosuj wówczas nie tylko czarny kolor, ale modne w ostatnim czasie szarości, grafity, granaty czy butelkowe zielenie. Bo ciemny kolor niejedno ma imię!

Zainspiruj się: Kolor granatowy we wnętrzach – z czym i jak go łączyć?

Jak dobrać kolor podłogi do mebli i ścian? Przede wszystkim zadbaj o to, by wszystkie te elementy dobrze komponowały się ze sobą: fakturą, tonacją kolorystyczną i stylem. Pomogą Ci w tym przedstawione przez nas zasady, triki aranżacyjne oraz przeglądanie wnętrzarskich inspiracji. Szukaj, testuj, zestawiaj próbki materiałów, aby stworzyć piękną i spójną przestrzeń.