Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Pralka i suszarka w domu – jak nie oszpecić naszego mieszkania

Pralka i suszarka w domu – jak nie oszpecić naszego mieszkania
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Stosy zalegającego prania, suszarka, która zajmuje pół salonu i psuje wystrój wnętrza, unosząca się w powietrzu wilgoć. Masz dość podobnych problemów? Zobacz, jak zorganizować domową strefę prania, która będzie zarówno wygodna, jak i przyjemna dla oka.

Suszarka bębnowa do ubrań zamiast tradycyjnej

Zdecydowanie najwięcej problemów przysparza suszenie ubrań. Tradycyjna suszarka, którą spotkać można w większości domów, zajmuje mnóstwo miejsca i utrudnia swobodne korzystanie z salonu, sypialni, łazienki bądź balkonu. W niewielkich mieszkaniach, w których liczy się każdy skrawek wolnej przestrzeni, takie rozwiązanie to prawdziwe marnotrawstwo. Nie wspominając o tym, że widok załadowanej ubraniami suszarki kłóci się z wizją eleganckiego, starannie zaaranżowanego wnętrza.

O ile jest szansa nad tym wszystkim zapanować, dzieląc mieszkanie z jedną osobą, o tyle sprawa komplikuje się, gdy w domu pojawiają się dzieci, a rzeczy do prania drastycznie przybywa. Na szczęście istnieje prosty sposób, żeby uwolnić mieszkanie spod jarzma suszących się ubrań. Wystarczy zakup pojemnej i energooszczędnej suszarki bębnowej. Coraz więcej osób dostrzega, że to bardzo przydatne urządzenie, które znacząco poprawia komfort życia – zupełnie jak zmywarka, mikrofalówka czy robot kuchenny.

Pralka i suszarka w domu - zdjęcie 1

Najlepsze suszarki do prania: zalety i funkcje

  • Jest sojuszniczką niewielkich mieszkań. Ponieważ może być montowana w słupku (na pralce), zajmuje mało miejsca i pozwala na sprytne zagospodarowanie przestrzeni.
  • Oszczędza Twój czas. Wystarczy, że przełożysz wyprane ubrania z pralki do bębna suszarki, wybierzesz odpowiedni program i gotowe! Po około 2 godzinach możesz wyjąć suche, pachnące ubrania i schować je do szafy. W większości przypadków nie trzeba ich nawet prasować.
  • Gwarantuje, że ubrania wyschną szybko niezależnie od pogody. W razie potrzeby możesz wyprać grubą kurtkę i założyć ją tego samego dnia.
  • Przedłuża życie ubrań – sprawia, że są idealnie miękkie, nie odkształcają się, zachowują intensywny kolor i perfekcyjną gładkość. Suszarki kondensacyjne z pompą ciepła Bosch są tak delikatne, że można w nich suszyć nawet jedwab, wełnę czy kaszmir.
  • W trakcie suszenia czyści ubrania ze zwierzęcej sierści, pyłków i kłaczków. Zanieczyszczenia są zbierane w specjalnym filtrze, którzy wystarczy opróżnić, gdy urządzenie zakończy pracę.
  • Pozwala zapomnieć o unoszącej się w powietrzu wilgoci, co jest szczególnie uciążliwe w mieszkaniach, które mają problem z wentylacją.
  • Suszarki nowej generacji, m.in. suszarki kondensacyjne Bosch z pompą ciepła, to urządzenia energooszczędne, które gwarantują wysoką wydajność suszenia przy stale niskim zużyciu energii.

Jak ustawić pralkę i suszarkę bębnową?

Pralnia w domu – oddzielne pomieszczenie

Jeśli pozwala na to metraż, warto urządzić pralnię w osobnym pomieszczeniu. Projektując wymarzone mieszkanie, zdecydowałam się na takie właśnie komfortowe rozwiązanie. Ponieważ dysponuję sporą przestrzenią, umieściłam pralkę obok suszarki i przykryłam urządzenia długim blatem. Wszystko, czego potrzebuję, znajduje się teraz w jednym miejscu, a duże sprzęty, takie jak pralka, suszarka czy deska do prasowania, nie zagracają innych pomieszczeń.

Pralka i suszarka w domu - zdjęcie 2

Suszenie prania w domu nie należy do czynności ani przyjemnych, ani estetycznych, dlatego osobne pomieszczenie jest niezwykle komfortowym rozwiązaniem. Czy sprawdzi się w każdych warunkach? Dla chcącego nic trudnego – pralnie w piwnicy czy pralnie na poddaszu, jeżeli oczywiście są odpowiednio zaprojektowane, mogą bez trudu spełniać swoje funkcje.

 

Więcej na ten temat opowiadam w artykule: Pralnia w domu – wady i zalety.

 

Wybrałam pralkę z funkcją ActiveOxygen Refresh, ze względu na maksymalne oszczędzanie wody. Jeżeli moje ubrania nie są brudne, ale wymagają odświeżenia, po prostu wrzucam je do pralki, gdzie – bez użycia wody – zostają poddane działaniu aktywnego tlenu, a ja wyciągam czystą i pachnącą odzież. Z kolei suszarka z samoczyszczącym się kondensatorem zapewnia niezmiennie niskie zużycie energii przez cały czas użytkowania – czy to nie genialne?

Pralka i suszarka w słupku – rozwiązanie do małych mieszkań 

Świetnym rozwiązaniem, które pozwala oszczędzić mnóstwo miejsca, jest montaż pralki i suszarki w słupku.

[cytat autor="Dorota Szelągowska" text="Urządzenia powinny zostać zespolone za pomocą specjalnego łącznika. To proste akcesorium, które pozwala utrzymać obydwa sprzęty w bezpiecznej, stabilnej pozycji, a tym samym wyklucza ryzyko, że suszarka przesunie się i spadnie na ziemię. Niektóre łączniki mają też wysuwaną szufladę, na której wygodnie posegregujesz i złożysz ubrania przed załadowaniem ich do suszarki. Pamiętaj! Suszarka, jako urządzenie lżejsze, musi znajdować się na pralce. Nigdy na odwrót."]

Pralka i suszarka w domu - zdjęcie 3

Pralka i suszarka mogą stanąć w dowolnym, dobrze wentylowanym miejscu z dostępem do instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej: w łazience, w kuchni, korytarzu albo wnęce pod schodami. W przypadku kuchni otwartej na salon, warto wybrać urządzenie, które gwarantuje cichą pracę, na przykład pralkę Bosch z silnikiem EcoSilence Drive w ulepszonej obudowie, która wytłumia dźwięki, a dodatkowo redukuje poziom drgań w trakcie pracy urządzenia (AntiVibration Design).

 

Jeśli zastanawiasz się, jak umieścić pralkę w kuchni, przeczytaj mój artykuł: Pralka w kuchni – jak ją zabudować?

Pralka i suszarka w zabudowie

Pralka i suszarka prezentują się najlepiej, gdy są umieszczone w eleganckiej zabudowie na wymiar. Takie rozwiązanie jest zarówno ładne, jak i praktyczne – pozwala wykorzystać wolną przestrzeń do maksimum i zaplanować miejsce na środki piorące, kosze z praniem, a także drobne akcesoria i sprzęty do sprzątania.

Zabudowa może być zamykana za pomocą przesuwnych bądź rozwieranych drzwiczek, które ukryją urządzenia przed wzrokiem domowników i gości. Wybierając pralkę do zabudowy, zastanów się, czy wolisz, aby fronty urządzeń pozostały widoczne. Zdecyduj się na sprzęty o atrakcyjnym, nowoczesnym wyglądzie, które będą korespondować z wystrojem łazienki lub kuchni, na przykład pralkę i suszarkę Bosch z serii 8.

Niezwykle istotna jest także możliwość demontażu blatu w niektórych modelach pralek. Dzięki temu rozwiązaniu można zrobić tak zwaną zabudowę podblatową, czyli zabudowanie urządzenia z widocznym panelem.

Pralka i suszarka w domu - zdjęcie 4

Pamiętaj, że pralka pod zabudowę potrzebuje odrobiny wolnej przestrzeni. Między obudową urządzenia a ściankami powinna znajdować się wąska szczelina, tak by urządzenie nie uderzało o zabudowę podczas wirowania. Z tyłu należy dodać około 10 cm na niezbędne przyłącza, zawór hydrauliczny i kontakt. Zadbaj też o możliwość swobodnego wysunięcia urządzenia w przypadku awarii – ta porada dotyczy wszystkich urządzeń AGD, nie tylko do zabudowy.

Na koniec przedstawiam Ci małą ściągę, którą możesz wykorzystać na etapie przygotowań do urządzenia swojej małej – lub niekoniecznie – przestrzeni na pranie i suszenie:

  • Zastanów się, czy chcesz ukryć pralkę i suszarkę, czy je wyeksponować (na przykład w oddzielnym pomieszczeniu).
  • Dokładnie zaplanuj przestrzeń, jaką możesz przeznaczyć na ten cel.
  • Na podstawie tych pomiarów podejmij decyzję, czy masz wystarczająco dużo miejsca, by umieścić sprzęty obok siebie, czy raczej jeden na drugim, za pomocą łącznika.
  • Pamiętaj, by pralka i suszarka miały taką samą pojemność – takie rozwiązanie maksymalnie zoptymalizuje czas prania i suszenia.
  • Ciesz się suchym i pachnącym praniem bez wilgoci i bałaganu!