Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Lustro do łazienki – montaż i oświetlenie

Lustro do łazienki – montaż i oświetlenie
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Lustra łazienkowe mają funkcję nie tylko praktyczną, ale także estetyczną. Dopełniają bowiem aranżację łazienki, potęgując jej indywidualny charakter. Wybierz lustro, które będzie spójne ze stylem wnętrza i oświetleniem. A potem bezpiecznie i trwale je zamontuj. Jak to wszystko zrobić? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Rodzaje luster do łazienki

Rodzajów luster dostępnych w sklepach stacjonarnych czy on-line jest bez liku. Tak samo jak wiele jest stylów i wielkości łazienek. Nie jest tajemnicą, że użycie lustra w małych pomieszczeniach optycznie je powiększa. Identycznie jest z łazienką – duże lustra sprawiają, że mała łazienka wydaje się większa. To sprawdzony trik, który nadaje wnętrzu przestronności i głębi.

Szukasz innych wskazówek odnośnie aranżacji niewielkiej przestrzeni łazienki? Przeczytaj artykuł Jak urządzić małą łazienkę.

Świetnym pomysłem, jeśli chodzi o zakup sprzętu AGD przy mocno ograniczonym miejscu, jest pralka Bosch Serie | 4, którą otwiera się od góry. Jej szerokość to zaledwie 40 cm, co pozwala na umieszczenie w nawet najmniejszej łazience.

Mała lub duża może być łazienka, w której króluje estetyczny blichtr w stylistyce glamour. Odpowiednio dobrane lustro do łazienki w tym stylu, jest jej nieodzownym elementem. Blasku wnętrzu doda lustro okrągłe albo prostokątne lustro oprawione w zdobione srebrne lub złote ramy. Powieś je nad umywalką, na ścianie lub zastosuj lustro stojące. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby Twoja łazienka w stylu glamour posiadała lustro na wymiar, wykonane zgodnie z indywidualnymi potrzebami i gustem.

Jakie lustro do łazienki? - zdjęcie 1

Jeżeli w kręgu Twoich upodobań znajduje się łazienka w stylu retro, kusząca swoją elegancją połączoną z przytulnością, sprawdzi się w niej lustro kwadratowe lub owalne. Może mieć minimalistyczny charakter i zawisnąć w postaci samej tafli lustra, może też mieć frez, lub bardziej dekoracyjną ramę. Oczywiście, do takiego wnętrza trafionym wyborem będzie lustro w stylistyce vintage, a idąc o krok dalej – lustro z duszą i historią znalezione np. na targu staroci.

Dopasowanie lustra do oświetlenia w łazience

Im jaśniejsza łazienka, tym lepiej – dlatego warto zastosować więcej punktów świetlnych niż tylko jedno sufitowe. Oprócz tego, że lustro do łazienki powinno zgrać się z jej aranżacją, należy je także dopasować do oświetlenia wnętrza pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Dobrze, jeśli wybrane lustro będzie współgrało z główną lampą, plafonem, reflektorami czy halogenami. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest umieszczenie źródła światła przy lustrze nad umywalką.

Jakie lustro do łazienki? - zdjęcie 2

Przy dobrze oświetlonym lustrze łatwiej jest się umalować, ogolić czy przyjrzeć swojemu odbiciu i cerze. Przy lustrach najczęściej stosuje się oświetlenie funkcyjne (kinkiet łazienkowy) lub punktowe oświetlenie LED (na przykład w podwieszanym suficie).

Obszerniejsze informacje na temat doboru światła do łazienki znajdziesz w artykule: Jakie oświetlenie do łazienki wybrać?

Niezwykle ważną kwestią jest barwa światła, które będzie rozjaśniać Twoją łazienkę. To, jak ciepłe jest dane światło, określa temperatura barwowa wyrażana w Kelwinach [K]. Różni się ona w zależności od rodzaju źródła światła. Im wyższa wartość Kelwinów, tym światło jest zimniejsze i bielsze. Im jest ona niższa, światło jest cieplejsze i bardziej żółte. Przykładem maksymalnie ciepłej barwy światła jest ogień świeczki, który przyjmuje wartość poniżej 2000 Kelwinów. Do łazienek najlepsza jest dzienna barwa światła w przedziale 4000-5500 K. Zapewnia ona naturalny wygląd skóry i oddanie naturalnych kolorów otoczenia. Informacje o barwie światła znajdziesz na opakowaniu każdej żarówki.

Montaż lustra

Kiedy już będziesz w posiadaniu lustra pasującego do łazienki i spełniającego Twoje oczekiwania, czas wziąć się za montaż. Najlepiej, żeby dolna krawędź lustra znajdowała się ok. 30 cm nad umywalką. Jest to optymalna wysokość, aby uniknąć zachlapywania go wodą (i ciągle widocznych zacieków) oraz móc widzieć więcej sylwetki, niż tylko szyja i głowa (w przypadku zbyt wysokiego powieszenia lustra).

Jak zamocować lustro do ściany? Najpopularniejszym sposobem jest przyklejenie go. Sięgnąć można po dwa rozwiązania: klej lub silikon. Taka metoda jest nieskomplikowana, tania i nie wymaga dużego doświadczenia w pracach wykończeniowych. Wybierając klej lub silikon, zwróć uwagę jedynie na produkty przeznaczone właśnie do klejenia luster. Jest to gwarancja, że lustro się nie odklei, nie przemieści, a pozostanie dokładnie tam, gdzie chcesz. Te produkty mają specjalne właściwości – odporność na wilgoć i podwyższone temperatury. Najlepiej nanosić je równoległymi pasami o cienkiej warstwie.

Jakie lustro do łazienki? - zdjęcie 3

Ważnym aspektem przy montażu lustra do płytek ściennych lub ściany pomalowanej farbą, jest ich wcześniejsze przygotowanie. Powierzchnia powinna być wyrównana, czysta, sucha oraz odtłuszczona. Jeśli te warunki nie zostaną spełnione, klej lub silikon nie osiągną odpowiedniego stopnia przyczepności. Warto oczyścić i odtłuścić także tylną część lustra, na przykład benzyną ekstrakcyjną.

A co zrobić w sytuacji, kiedy miejsce na lustro w Twojej łazience zaprojektowane jest pomiędzy płytkami ściennymi? Po przyklejeniu go bezpośrednio do ściany, należy wykonać spoinowanie pomiędzy krawędziami lustra a płytek. Przeprowadza się je 2 lub 3 dni po przyklejeniu lustra, kiedy klej pod lustrem wyschnie. Zaspoinowanie od razu po umocowaniu lustra, nie pozwoli na dostanie się powietrza do kleju lub silikonu, a jest to niezbędne do ich wyschnięcia. Spoiny powinny być identycznej szerokości, jak te pomiędzy płytkami. Szczeliny możesz wypełnić tą samą fugą, która użyta została do płytek. Oprócz kleju lub silikonu skorzystać można także ze specjalnych uchwytów do lustra, które wykonane są z mieszanki metalu odpornego na korozję. Ważne, aby były odporne na obciążenie i bez trudu mogły unieść ciężar lustra łazienkowego, na które się zdecydujesz.

Zatem wybór lustra należy dostosować do wielu rzeczy. Należą do nich:

  • styl łazienki,

  • rodzaj oświetlenia,

  • miejsce, gdzie lustro ma się znajdować,

  • sposób montażu.

Mamy nadzieję, że wybierzesz lustro idealne!