Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Co może się znaleźć na wyspie kuchennej? Praktyczne rozwiązania

Co może się znaleźć na wyspie kuchennej? Praktyczne rozwiązania
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Wyspa kuchenna to piękny i praktyczny element wystroju. Aby dobrze pełniła swoją funkcję, musi być jednak mądrze zaprojektowana. Co można umieścić na wyspie kuchennej? Czy kuchnia z małą wyspą ma sens?

Kuchnia z wyspą – co może się na niej znaleźć?

Wyspa kuchenna może być przykryta gładkim blatem, wyposażona w duży zlewozmywak, płytę grzewczą lub obydwa te urządzenia. O ile pierwsze rozwiązanie sprawdzi się w większości domów, o tyle pozostałe zdadzą egzamin głównie w dużych kuchniach. Montaż wyspy ze zlewem i płytą jest też obwarowany szeregiem wymogów technicznych, z którymi warto zaznajomić się już na etapie planowania remontu lub budowy.

Klasyczna wyspa kuchenna z szafkami i blatem

Klasyczna wyspa kuchenna ma formę wolnostojącej szafki z blatem. W jej podstawie montuje się szuflady lub półki, które zapewniają dodatkowe miejsce do przechowywania. Duży blat może być traktowany jako wygodna powierzchnia robocza albo miejsce wspólnych posiłków.

Wyspa bez kuchenki i zlewu to idealny wybór do niewielkiej kuchni. Pozwala odciążyć kuchenne szafki pod ścianą i zastępuje tradycyjny stół. Komfortowe warunki do pracy zapewniają już najmniejsze modele o wymiarach 80-100x60-80 cm. Wyspa z blatem roboczym jest też najtańsza i najłatwiejsza w wykonaniu. Nie musisz doprowadzać do niej skomplikowanych instalacji – przyda się jednak gniazdko elektryczne, które umożliwi podpięcie małych urządzeń AGD.

Nowoczesna wyspa kuchenna ze zlewozmywakiem

Co może się znaleźć na wyspie kuchennej? Praktyczne rozwiązania - zdjęcie 1

Wyspa kuchenna ze zlewozmywakiem nie tylko wygląda atrakcyjnie, ale jest też bardzo wygodna. Myjąc naczynia, nie trzeba odwracać się plecami do reszty domowników – można uczestniczyć w rozmowie, która toczy się w sąsiednim pomieszczeniu i ukradkiem obserwować bawiące się dzieci. Umiejscowienie zlewu (oraz innych urządzeń) na wyspie pozwala też skrócić dystans między strefą mycia, gotowania i przyrządzania posiłków.

Decydując się na wyspę kuchenną ze zlewem trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Po pierwsze, wyspa musi być odpowiednio duża. Na blacie trzeba przecież zmieścić zlew, a oprócz tego wygospodarować wolne miejsce do pracy czy odłożenia umytych naczyń. Przyjmuje się, że funkcjonalna wyspa kuchenna ze zlewem musi mieć minimum 120x80 cm.

Kolejnym wymogiem, który należ spełnić, jest doprowadzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej. Rury należy ukryć w posadzce, co wiąże się z koniecznością przeprowadzenia dodatkowych prac. Największym problemem może okazać się montaż rury odpływowej, która musi być ułożona z odpowiednim spadkiem (minimum 2%, ale najlepiej 4-5%). W niektórych mieszkaniach takie przedsięwzięcie może okazać się trudne, a nawet niemożliwe do realizacji – m.in. ze względu na zbyt cienki strop.

Wyspa kuchenna z płytą gazową

Na wyspie kuchennej można zamontować płytę grzewczą. Taki wariant sprawdzi się doskonale, jeśli lubisz gotować wspólnie z rodziną i przyjaciółmi.

Przy projektowaniu wyspy należy przestrzegać ogólnie przyjętych zasad ergonomii. Po obydwu stronach płyty musi znajdować się minimum 40 cm wolnej przestrzeni. Jeśli obok zamontowany jest zlew, odległość między urządzeniami powinna wynosić minimum 60 cm. Oprócz tego konieczna będzie instalacja okapu, który odprowadzi parę wodną, wilgoć i uciążliwe zapachy.

Jeśli planujesz gotować na wyspie, musisz zadbać o wybór odpowiedniej płyty grzewczej. Kuchenki gazowe są rzadko stosowane do tego celu, ze względu na liczne obostrzenia. Przede wszystkim rury dostarczające gaz muszą być odsłonięte, co wygląda mało estetycznie – zwłaszcza w kuchniach zaaranżowanych w tradycyjnym stylu. Znacznie lepszym wyborem będzie więc płyta zasilana elektrycznie.

Wyspa kuchenna z płytą indukcyjną

Co może się znaleźć na wyspie kuchennej? Praktyczne rozwiązania - zdjęcie 2

Zwykła płyta elektryczna jest łatwa do podłączenia, ale zużywa dużo prądu. Jeśli nie chcesz marnować energii i pieniędzy, sięgnij po nowoczesną kuchnię indukcyjną. Urządzenie działa inaczej niż tradycyjne kuchenki. Podczas gotowania ciepło wytwarza się bezpośrednio w naczyniu, a sama płyta pozostaje chłodna lub nagrzewa się w bardzo małym stopniu. W efekcie gotowanie na indukcji jest oszczędne i bezpieczne – dzieci mogą spokojnie towarzyszyć Ci podczas przyrządzania posiłków, bo dotknięcie płyty nie grozi poparzeniem. Płyta jest też pozbawiona wgłębień i zakamarków, w których może gromadzić się brud, co znacznie ułatwia jej czyszczenie.

To nie koniec udogodnień, które oferuje płyta indukcyjna. W sklepach dostępne są modele ze zintegrowanym wyciągiem, który rozwiązuje problem odprowadzania oparów i zapachów. Decydując się na takie urządzenie, nie musisz martwić się zakupem i montażem okapu wolnowiszącego – wyciąg jest wbudowany w płytę i uruchamia się automatycznie za każdym razem, gdy rozpoczynasz gotowanie. Kuchnia zyskuje przez to nowoczesny minimalistyczny wygląd, a Ty oszczędzasz cenne miejsce.

Czy płyta indukcyjna ma jakieś wady? Niektórych może zniechęcić stosunkowo wysoka cena urządzenia, a także konieczność zakupu specjalnych garnków, które są przystosowane do gotowania na indukcji.

Przeczytaj: Kuchnia z wyspą

Kuchnia z wyspą i okapem – o czym pamiętać?

Jeśli płyta nie ma wbudowanego wyciągu, należy zamontować nad nią wolnowiszący okap. To niezbędny element wyposażenie każdej kuchni – nie tylko pochłania tłuste opary i wilgoć, ale też zapobiega rozprzestrzenianiu się zapachów podczas gotowania.

Nad wyspą powinien zawisnąć specjalny okap – sufitowy lub wyspowy. Zaliczane do tej kategorii urządzenia mogą być montowane w dowolnym punkcie pomieszczenia i z dala od ścian. Ponieważ okap jest widoczny z każdej strony, warto wybrać starannie zaprojektowany model, który będzie ozdobą wnętrza.

Okap nad wyspą może pracować w obiegu otwartym lub zamkniętym. W pierwszym wariancie urządzenia podłącza się do komina wentylacyjnego, a zapachy i opary są wyprowadzane na zewnątrz. W celu podłączenia okapu należy wykonać specjalną instalację, co wiąże się niestety z dodatkowymi kosztami i utrudnieniami.

Nad wyspą kuchenną znacznie lepiej sprawdzi się tzw. pochłaniacz, czyli okap pracujący w układzie zamkniętym. Urządzenie nie musi być podłączone do komina – okap zasysa powietrze, przepuszcza je przez specjalny filtr węglowy i oddaje z powrotem do pomieszczenia.

Okap nad wyspą – jaki wybrać?

Szukasz wydajnego i ładnego okapu nad wyspę kuchenną? Jeśli Twoja kuchnia jest przestronna, sięgnij po duży, nowocześnie zaprojektowany model. Idealnym wyborem będzie okap wyspowy Bosch ze stali nierdzewnej, który nieustannie monitoruje stan powietrza i dostosowuje moc pracy do stopnia jego zanieczyszczenia. Urządzenie jest wydajne, ale bardzo ciche, dzięki czemu nie zakłóca chwil spędzonych na rozmowie i wspólnym gotowaniu.

Przeczytaj: Wentylacja w kuchni – czy okap jest potrzebny?

W małych i niskich pomieszczeniach doskonale sprawdzi się okap wysepkowy Bosch. Urządzenie zapewnia dużą swobodę w zakresie planowania kuchni – można zamontować je pod sufitem albo przy ścianie. Okap wysepkowy jest przeznaczony do zabudowy. Tym samym zajmuje mało miejsca i nie odwraca uwagi od innych elementów wystroju. Mimo niewielkich rozmiarów skutecznie usuwa niechciane zapachy i tłuste opary.

Co może się znaleźć na wyspie kuchennej? Praktyczne rozwiązania - zdjęcie 3

Mała wyspa w kuchni

Wiele osób rezygnuje z wyspy kuchennej w obawie, że takie rozwiązanie nie sprawdzi się w małej kuchni. Zupełnie niepotrzebnie! Odpowiednio zaprojektowana wyspa to największy sprzymierzeniec małych mieszkań. Szczególnie dobrze odnajduje się w niedużych kuchniach otwartych na salon, gdzie pełni rolę umownej granicy między dwoma strefami.

Przeczytaj: Kuchnia z salonem – aranżacje aneksu

Wyspa w małej kuchni ma jeszcze jedną istotną zaletę. Z powodzeniem może zastąpić tradycyjny stół, który zajmuje przecież dużo miejsca. Jeśli chcesz wygodnie spożywać posiłki przy kuchennej wyspie, zadbaj, aby pod blatem znalazło się miejsce na nogi. Zrezygnuj też z tradycyjnych krzeseł na rzecz wysokich hokerów.

Kuchnia z wyspą to Twoje marzenie? Nie musisz mieszkać w przestronnym apartamencie, aby je zrealizować. Wyspa kuchenna zda egzamin w większości domów i mieszkań – musi być tylko dobrze zaprojektowana.