Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Salon z kominkiem

Salon z kominkiem
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Kominek w salonie, czyli trzaskające płomienie, naturalne ciepło w długie jesienne wieczory i unikatowa aranżacja. Jeśli marzysz o takim rozwiązaniu w swoim domu, sprawdź, na co zwrócić uwagę i jakich błędów nie popełnić przy jego wyborze, by mieszkać przytulnie i bezpiecznie.

Jak urządzić salon z kominkiem?

Kominek w salonie zbuduje niepowtarzalny klimat i wyjątkową atmosferę odpoczynku w każdym wnętrzu. Wybierz rozwiązanie, które pasować będzie do stylu Twojego salonu – na przykład w minimalistycznych wnętrzach sprawdzi się wkład kominkowy zlicowany ze ścianą z dekoracyjną ramą. Możesz też postawić na ekologiczne rozwiązanie, czyli biokominek, który można zainstalować w bloku. O tym rozwiązaniu przeczytasz szerzej w kolejnym akapicie.

Jak urządzić salon z kominkiem tradycyjnym, by to rozwiązanie było nie tylko estetyczne, ale i bezpieczne? Warto zdecydować się na niego już na etapie projektowania domu, aby:

  • wzmocnić fundament,
  • wykonać odpowiednią posadzkę,
  • wybudować komin,
  • zaplanować klatkę wentylacyjną wywiewną.

Pamiętaj, że zgodnie z prawem tradycyjne kominki, czyli opalane drewnem z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym, mogą znaleźć się tylko w budynkach jednorodzinnych, mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej oraz niskich budynkach wielorodzinnych (pod pewnymi warunkami). Jeśli zatem Twoja przestrzeń spełnia te wymagania, możesz postawić na dowolną aranżację i wybrać kominek do salonu spośród następujących wersji:

  • Kominek w salonie otwarty, czyli z paleniskiem na zewnątrz.
  • Kominek z płaszczem wodnym ogrzewający pomieszczenie oraz wodę użytkową.
  • Kominek z wkładem, który ma palenisko zamknięte szklanymi drzwiczkami.

Kominek w salonie w bloku

Salon z kominkiem - zdjęcie 1

Jak już pisaliśmy w poprzednim akapicie, aranżacja salonu z kominkiem jest możliwa w bloku, ale pod pewnymi warunkami, np. budynek, w którym znajduje się Twoje mieszkanie, powinien mieć maksymalnie 4 kondygnacje naziemne. Spełniasz to wymaganie? Następnym krokiem będzie sprawdzenie, czy Twój salon ma odpowiednią kubaturę, własny przewód dymowy i doprowadzoną do niego właściwą ilość powietrza. Jeśli będziesz musiał wybudować komin, pracę rozpoczniesz dopiero po uzyskaniu zgody od wspólnoty mieszkaniowej.

Ten proces wydaje Ci się skomplikowany? Postaw na łatwiejsze rozwiązanie do mieszkania w bloku, czyli kominek ekologiczny zasilany biopaliwem, po którym nie zostaje popiół. To nie jedyne atuty tego rozwiązania! Kominek eko sprawdzi się w wielu aranżacjach od stylu nowoczesnego, poprzez klasyczny, aż do eklektycznego. Co więcej, stosowane do niego biopaliwo jest bezdymne, bezwonne i przyjazne dla środowiska.

Jeśli marzysz o tym rozwiązaniu, ale nie jesteś przekonany do kosztownego biopaliwa, postaw na... atrapę kominka. Zaaranżuj portal kominkowy, który wypełnisz świecami, drewnem lub wymalujesz wnętrze farbą tablicową. Możesz też pozostawić go bez wypełnienia jako element dekoracyjny.

Posiadasz niewielkie mieszkanie? Przeczytaj artykuł Jak urządzić mały salon w bloku.

Obudowa kominka

Wiesz już, na jaki typ kominka w salonie postawić, czas zastanowić się nad jego obudową. Dobierz materiał w zależności od stylu wnętrza. Bardzo uniwersalnym rozwiązaniem jest cegła, która pasuje zarówno do klasycznego stylu, jak i nowoczesnej oraz rustykalnej przestrzeni. Najczęściej obudowa kominka wykonywana jest z cegły klinkierowej, która jest trwała i bezpieczna. Co więcej, łatwo utrzymasz ją w czystości za pomocą ściereczki nasączonej wodą. Ten materiał występuje w wielu odcieniach i ładnie się starzeje, dlatego idealnie sprawdzi się w aranżacji salonu z kominkiem, którą tworzymy na lata.

Salon z kominkiem - zdjęcie 2

Obudowa kominka często wykonywana jest z kamienia. Najpopularniejszym tego typu materiałem jest elegancki marmur, który ma bogatą kolorystykę (odcienie: bieli, szarości, różu, czerwieni, brązu, zieleni, czerni) więc można go dopasować niemal do każdego stylu wnętrza. Pamiętaj, by po instalacji obudowy kominka z marmuru, pokryć ją środkiem impregnującym, co zabezpiecza przed niepożądanymi plamami. W nowoczesnych lub rustykalnych wnętrzach sprawdzi się obudowa kominka z betonu architektonicznego. Pamiętaj, że podobnie jak cegła czy marmur jest to materiał bezpieczny oraz odporny na różnice temperatur i obciążenia.

Marzysz o wykonaniu obudowy z kafli kominkowych, bo kochasz nietuzinkowe wnętrza? Nie zwlekaj z realizacją tego pomysłu. Kafle prezentują się niezwykle oryginalnie, długo akumulują ciepło, a do tego łatwo utrzymasz je w czystości. Na rynku dostępne są różne rodzaje tego materiału m.in.: kafle z wytłaczanym wzorem, kafle malowane czy kafle złocone.

Jak rozpalać w kominku?

Przedstawiliśmy Ci aspekty prawne związane z budową kominka w salonie, jego rodzaje i możliwości aranżacyjne. Teraz przejdziemy do zagadnień technicznych. Zastanawiasz się, czym palić w kominku? W większości wkładów kominkowych sprawdza się drewno, które jest łatwo dostępne, stosunkowo tanie i ekologiczne. Najlepiej wybrać drewno liściaste, np. grab, brzozę, dąb akację, jesion. Pamiętaj, by kupować materiał dobrze wysuszony i sezonowany.

Jeśli zdecydujesz się na wkład kominkowy, możesz palić w nim również brykietem drzewnym, który ma dobre właściwości grzewcze i nie emituje substancji szkodliwych dla środowiska. Co więcej, z reguły rozpala się szybciej niż tradycyjne drewno, a podczas spalania generuje niewielką ilość dymu i popiołu. Alternatywą dla tego materiału jest pellet

Salon z kominkiem - zdjęcie 3

Kolejnym ważnym aspektem praktycznym jest odpowiedź na pytanie: jak rozpalać w kominku? Oto krótka instrukcja rozpalania kominka od dołu:

  1. Otwórz wszystkie przepustnice powietrza i dymu.
  2. Przygotuj drewno rozpałkowe i ułóż je na dnie paleniska w stos, pionowo.
  3. Podpałkę do kominka włóż pod górną warstwę drewna rozpałkowego i podpal.
  4. Gdy płomień jest już wysoki, zamknij drzwiczki.
  5. Po kilku minutach uzupełnij opał właściwym drewnem.
  6. Reguluj intensywność spalania, przymykając stopniowo szyber lub przepustnicę dopływu powietrza.

Popularna jest też metoda rozpalania kominka od góry. Polega ona na ułożeniu na dnie dużych elementów drewna, a na nich drewna rozpałkowego z podpałką. Następnie należy podpalić ją i zamknąć drzwiczki. Ta procedura nie wymaga dokładania drewna przez kilka godzin. Należy jedynie regulować dopływ powietrza.

Jak wyczyścić kominek?

Salon z kominkiem - zdjęcie 4

Po rozpalaniu czas na porządki. Oto 5 zasad, których powinieneś przestrzegać, by cieszyć się estetycznym kominkiem w salonie przez wiele lat.

  1. Czyść kominek w salonie regularnie, np. raz w tygodniu, co będzie sprzyjać szybkiemu i łatwemu usuwaniu brudu.
  2. Czyszcząc wkład, usuń wszystkie pozostałości po poprzednim paleniu (możesz je przechować i użyć następnym razem).
  3. Lekko zabrudzoną szybę w kominku przecieraj wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń, natomiast mocniejsze zabrudzenia usuwaj specjalistycznym środkiem, który rozpuszcza cząstki sadzy.
  4. Nie stosuj wody do przygaszania kominka, gdyż unosząca się wówczas sadza, ubrudzi cały kominek.
  5. Stosuj odkurzacz do kominka, który w szybki sposób usunie popiół i pozostałe zanieczyszczenia.

Kominek w salonie to coś więcej niż zwykły element aranżacji wnętrz. To obietnica ciepłych domowych chwil w długie jesienne i zimowe wieczory. Dlatego warto wybrać idealny model, pasujący do wnętrza Twojego domu oraz poznać zasady jego pielęgnacji.