Salon w stylu industrialnym
- Styl industrialny – cechy charakterystyczne i jego geneza
- Salon industrialny – jakie materiały zastosować?
- Meble do industrialnego salonu
- Jakie oświetlenie do salonu o surowym charakterze?
- Salon w stylu industrialnym – jakie dodatki?
Styl industrialny to jedno z chętniej wybieranych rozwiązań zarówno do dużych, jak i niewielkich salonów. Doceniany przede wszystkim za przestronność i minimalizm, a także oryginalny charakter uzyskany dzięki surowym wykończeniom. O czym należy pamiętać, urządzając przestrzeń w stylu industrialnym? Jak uzyskać zadowalający efekt możliwie najmniejszym kosztem?
Styl industrialny – cechy charakterystyczne i jego geneza
Moda na surowe, loftowe przestrzenie przybyła do nas prosto ze Stanów Zjednoczonych, gdzie cieszy się niemalejącą popularnością już od lat 50. XX w. To wtedy, na skutek kryzysu gospodarczego, fabryki i magazyny zaczęły pustoszeć. Nowymi lokatorami stali się amerykańskiartyści, którzy rozpropagowali styl industrialny wśród zwykłych mieszkańców miast. Nic więc dziwnego, że charakterystyczne dla tego stylu aranżacje są z pozoru chłodne i nonszalanckie oraz przypominają dawne przestrzenie fabryczne.
Zobacz, jak urządzić mieszkanie w stylu industrialnym.
Styl industrialny możemy śmiało opisać następującymi określeniami: prostota, minimalizm oraz surowość. Innym, bardzo charakterystycznym wyznacznikiem stylu loftowego jest przenikanie się funkcji. Dla przykładu: w industrialnym mieszkaniu często spotyka się przestronny salon z aneksem kuchennym, a nawet kącikiem sypialnym. Właściciele przestrzeni w stylu loftowym doceniają również duże, otwarte plany, eksponowanie instalacji (kabli, rurek itp.) i wielopoziomowość. Wysokie mieszkania urządzone w pofabrycznym duchu są wzbogacane o antresole, na których umieszcza się łóżko czy biblioteczkę.
Salon industrialny – jakie materiały zastosować?
Czerwona, naturalna cegła – to prawdziwa królowa wnętrz w stylu industrialnym, podkreślająca specyficzny charakter aranżacji. Jeśli chodzi o materiały wykończeniowe, popularne są: surowy beton architektoniczny, a także czarne lub miedziane metalowe profile, na których osadza się dzielące przestrzeń skrzydła drzwiowe. Pofabryczny klimat pomaga wykreować też wyposażenie wykonane ze stali lub jej popularnej odmiany o rdzawym wybarwieniu – cortenu.
Cegła dekoracyjna na ścianę. Poznaj jej dekoracyjny potencjał!
W salonach industrialnych znajdziemy także drewno, najczęściej w kolorze dębu. Ciepła barwa drewnianych mebli, podłóg i niezwykle dekoracyjnych belek stropowych pięknie koresponduje z surowością metalowych elementów.
Kolorystyka wnętrz industrialnych
Wnętrza w stylu industrialnym są dalekie od ekstrawagancji. Dominuje w nich mało zróżnicowana, klasyczna paleta kolorów: biel, szarość oraz czerń. Barwne trio spotyka się w salonach zarówno na ścianach, jak i meblach, czy uzupełniających aranżacje dodatkach. Stonowane i monochromatyczne kolory nie wypełniają jednak salonu loftowego w 100%.
Przeczytaj: Nowoczesny salon - jak go urządzić i pomalować?
Nie zapominajmy, że tętniące życiem i głośne fabryki oraz magazyny były wyposażone w elementy utrzymane w neonowych barwach. Wśród nich znajdowały się tzw. oznakowania przemysłowe, czyli specjalne naklejki, których zadaniem było ostrzeganie o łatwopalnych, wybuchowych czy trujących materiałach. W salonach inspirowanych dawnymi fabrykami mogą pojawić się więc drobne dodatki w intensywnych kolorach: czerwone, zielone i żółte. Przełamią one spokojną aranżację i dodadzą pomieszczeniu nowej energii. Do ożywienia industrialnego wnętrza przydadzą się też grunge'owe barwy, czyli bordowy, brąz, ciemna zieleń czy khaki.
Meble do industrialnego salonu
Pojemne meble o minimalistycznej formie doskonale podkreślą chłodny i techniczny charakter wnętrza. W industrialnym pokoju dziennym wyśmienicie sprawdzą się meble, które łączą naturalne drewno i metal. Świetnym przykładem jest stolik kawowy o prostych, wyraźnie zaznaczonych nóżkach i drewnianym blacie. Wnętrze loftowego pokoju dziennego uzupełni też regał industrialny z metalowym stelażem i dębowymi półkami. Wyjątkiem nadającym salonowi przytulności powinna być sofa – duża, miękka, pokryta odbijającym światło materiałem, np. welurem, aksamitem lub zamszem. To gwarancja komfortowego odpoczynku.
Jakie oświetlenie do salonu o surowym charakterze?
Z salonem w stylu loftowym wybitnie dobrze współgra niezbyt dekoracyjne, ultra proste i geometryczne oświetlenie. Podczas urządzania industrialnego pokoju dziennego warto zaczerpnąć inspiracje ze świata teatru i fotografii: spore reflektory podłogowe i wysokie lampy na trzech nogach wpasują się w surową aranżację. Także ozdobne żarówki, zwisające na linkach bezpośrednio z sufitu oraz czarne reflektorki umieszczone na metalowej konstrukcji oświetlą przestrzeń i wydobędą zadziorny charakter całości. Styl industrialny w łatwy sposób łączy się z elementami vintage, dlatego w salonie o surowym charakterze znajdzie się także miejsce dla oldschoolowych neonów. W czym tkwi ich wyjątkowość? W roli oświetlenia industrialnego do salonu zamiast rurek z kolorowym gazem występują białe kule, które układają się w konkretny napis.
Salon w stylu industrialnym – jakie dodatki?
Wiodące w loftowym mieszkaniu barwy – przede wszystkim czerń – dotyczą też dodatków. Metalowe bryły, utrzymane w czarnym lub miedzianym kolorze z powodzeniem zastąpią klasyczną misę na owoce czy tradycyjny obraz w grubej ramie. Ażurowe dekoracje na ścianę czy zegary z mechanizmem wbudowanym w metalową siatkę to wnętrzarski strzał w dziesiątkę.
W salonie inspirowanym dawną fabryką nie może również zabraknąć takich drobiazgów jak: ramki na zdjęcia, doniczki, ozdobne plakaty i kolekcja ulubionych książek. W pokoju dziennym o nawet najmniejszym metrażu bardzo dobrze będą wyglądać też blaszane tabliczki czy drogowskazy – pozostałości po już zamkniętych magazynach. Nie zapominajmy o tkaninach. Dekoracyjne poszewki na poduszki, jak i niewielki dywan zaprezentują się najlepiej, jeśli pojawi się na nich geometryczny wzór.
Podczas aranżacji industrialnego salonu warto pamiętać, skąd pochodzi ten oryginalny styl i jakie są jego wyznaczniki. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby dodać mu nieco przytulności i z przyjemnością spędzać czas w loftowym wnętrzu.