Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Segregowanie śmieci – pojemniki, pomysły i praktyczne porady

Segregowanie śmieci – pojemniki, pomysły i praktyczne porady
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Segregowanie śmieci w niewielkim mieszkaniu to prawdziwe wyzwanie. Często zdarza się, że pod zlewem brakuje miejsca na wystarczającą liczbę pojemników, które umożliwią wygodny podział odpadów na poszczególne frakcje. Co zrobić, gdy chcemy żyć ekologicznie i posiadać funkcjonalne wnętrze? Podpowiadamy jak zmniejszyć ilość śmieci i w jakich miejscach ukryć kosze do segregacji odpadów.

Jak segregować śmieci? Główne zasady

Od 1 lipca 2017 roku na terenie Polski obowiązują te same zasady dotyczące segregacji śmieci. Według Wspólnego Systemu Segregacji Odpadów (WSSO), wprowadzonego przez Ministerstwo Środowiska, trzeba oddzielać odpady, których nie da się ponownie wykorzystać od tych do ponownego przetworzenia (recyklingu). Wśród odpadów komunalnych wyróżniamy: metale i tworzywa sztuczne (oznaczone kolorem żółtym), papier (niebieskim), szkło (zielonym) oraz BIO (brązowym). Odrębną grupą są odpady zmieszane. Przyjmy się temu, jak segregować śmieci we właściwy sposób.

  • Odpady BIO: fragmenty roślin; skorupki jajek; owoce i warzywa; fusy z kawy i herbaty; słoma, siano i trociny; zepsute przetwory owocowe lub warzywne.

Uwaga: Odpady BIO wrzucaj tylko do opakowań z niezadrukowanego papieru, czyli biodegradowalnych.

  • Metale i tworzywa sztuczne: woreczki foliowe; tubki po paście do zębów; puszki po napojach i konserwach; produkty z gumy i kauczuku; styropian; opakowania po jogurtach; plastikowe opakowania po kosmetykach i środkach czystości; produkty z biodegradowalnego plastiku; kartony po napojach; koperty z folią bąbelkową; metalowe nakrętki od słoików i kapsle; aluminiowe wieczka; kapsułki po kawie; butelki PET; garnki i blachy do pieczenia; folia aluminiowa i opakowaniowa; etykiety z folii termokurczliwej; foliowe saszetki po kosmetykach, sosach i jedzeniu.

Uwaga: Przed wyrzuceniem oddziel aluminiowe wieczka od pojemników, a butelki zgnieć i odkręć z nich nakrętki. Z kopert z folią bąbelkową możesz odedrzeć papier i wrzucić go do niebieskiego pojemnika. Nie zapomnij zdjąć z opakowania etykiety z folii termokurczliwej, o ile jest taka możliwość. Nie musisz myć opakowań po jedzeniu czy kosmetykach – wystarczy, że je opróżnisz.

  • Szkło: opróżnione słoiki bez nakrętek; szklane opakowania po kosmetykach; butelki po napojach i żywności.

Uwaga: Opróżnione i niekoniecznie umyte słoiki wyrzuć do pojemnika na szkło, a nakrętkę do innego, właściwego kosza.

  • Papier: czasopisma i ulotki; kartonowe pudła i opakowania; pudełka po pizzy; kartony po jajkach; rurki po papierze toaletowym i papierowych ręcznikach; zeszyty, niezatłuszczone torby papierowe z tzw. papieru kredowego; papier, karton oraz tektura.

Uwaga: Oderwij i wyrzuć zabrudzone części papieru do pojemnika na odpady zmieszane. Jeśli możesz, usuń taśmę klejącą z kartonowych paczek i wyrzuć ją do tego samego kosza. Z książek lub kalendarzy wydziel okładki czy ramki, nie musisz za to wyrywać zszywek z zeszytów.

  • Odpady zmieszane: m.in. zatłuszczony papier; zbite naczynia, szklanki i kieliszki; zużyte ręczniki papierowe i chusteczki higieniczne; torebki po herbacie; zużyte ubrania, tekstylia i obuwie; paragony ze sklepu i bankomatu; odchody zwierząt; olej do smażenia; kurz z odkurzacza; gąbki i szmatki; porcelana; maszynki do golenia; niedopałki papierosów; żwirek i trociny z kuwet dla zwierząt.

Uwaga: Czy wiesz, że możesz wrzucić zawartość torebki z herbatą do pojemnika BIO, a papierowe opakowanie do odpadów zmieszanych? 

Segregowanie śmieci – pojemniki, pomysły i praktyczne porady - zdjęcie 1

Kosze do segregacji śmieci – gdzie je postawić?

Zazwyczaj kosz na śmieci ustawiamy w kuchni. A jeśli nie mamy wystarczająco dużo miejsca na wielokomorowy śmietnik, a dodatkowo nie chcemy wizualnie zepsuć wnętrza? Istnieje proste rozwiązanie – rozlokuj kosze w całym mieszkaniu.

  • W łazience – postaw w niej niewielki kosz na odpady komunalne: wkładki higieniczne, patyczki do uszu, waciki kosmetyczne.

  • W sypialni – zdecyduj się na zamykany pojemnik, który pomieści wszystkie czyste śmieci, np. czytane w łóżku gazety czy rzeczy do wyrzucenia po przeglądzie szafy.

  • W domowym biurze – to doskonałe miejsce na czasowe przechowywanie makulatury.

  • Na balkonie, garażu czy w piwnicy – umieść tam kompostownik na bioodpady. Rośliny będą Ci wdzięczne za wzmocnienie, a Ty unikniesz niemiłych woni w mieszkaniu.

Segregowanie śmieci – pojemniki, pomysły i praktyczne porady - zdjęcie 2

Niezależnie od liczby koszy do segregacji, pamiętaj, by odpady zmieszane wynosić regularnie, np. podczas wyjścia do pracy, do sklepu czy na miasto.

Gdzie oddawać zużyty sprzęt, leki i meble?

Niektóre odpady mogą być niebezpieczne lub nie mieszczą się w standardowym koszu, dlatego nie wolno wyrzucać ich do śmieci zmieszanych. Mowa tutaj m.in. o urządzeniach elektronicznych oraz sprzętach AGD, meblach i materacach, bateriach i świetlówkach, a także lekach. Gdzie w takim razie można je wyrzucić?

  • Przeterminowane leki w blistrach, butelkach i słoiczkach oddajemy do apteki.

  • Sprzęt RTV i AGD – jako elektrośmieci – przekazujemy do specjalnych punktów wyznaczonych przez miasto lub gminę. Są to tzw. PSZOK-i, czyli Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

  • Meble – jako odpady wielkogabarytowe wynosimy zgodnie z obowiązującym harmonogramem wywozu.

Jak ograniczyć marnowanie żywności?

Wyrzucanie zepsutych produktów i niepotrzebne zapełnianie lodówki, które generują kolejne kilogramy śmieci to poważne problemy. Jak zminimalizować ilość odpadów, które produkujemy w ramach gospodarstwa domowego? Na pewno warto nabywać żywność zgodnie z listą zakupów oraz – w miarę możliwości – kupować duże opakowania produktów zamiast kilku mniejszych. Możemy również chodzić do sklepu z własnymi siatkami wielokrotnego użytku, pojemnikami na wędliny i ser, a także wybierać opakowania pochodzące z recyklingu. Tym sposobem stajemy się bardziej eko.

Przeczytaj: Jak ograniczyć marnowanie żywności?

Nowoczesna lodówka ze specjalnymi szufladami na owoce i warzywa

Segregowanie śmieci – pojemniki, pomysły i praktyczne porady - zdjęcie 3

Na szczęście istnieją sprzęty AGD, które pomagają w bardziej ekologicznym życiu. Chłodziarko-zamrażarki marki Bosch ograniczają wytwarzanie bioodpadów. Dzięki nim z łatwością przechowany różne typy żywności w odpowiedni dla nich sposób. Swoje właściwości nowoczesne lodówki zawdzięczają przemyślanemu podziałowi: duża szuflada dla owoców i warzyw utrzymuje je w świeżości dwa razy dłużej i zapobiega utracie wilgoci, z kolei w strefie z technologią VitaFresh z powodzeniem przechowasz ryby i mięso. To zasługa panującej w szufladzie niskiej temperaturze (około 0°C) – koniec z nieprzyjemnymi zapachami w całej lodówce!

Kamerka w lodówce ułatwiająca zakupy

Jeśli nie pamiętamy, co znajduje się w naszej chłodziarko-zamrażarce, często kupujemy na zapas. Lodówki Bosch posiadają dwie kamery (na drzwiach i w komorze), które pozwalają przeglądać jej zawartość, nawet gdy jesteś już w sklepie. Stały podgląd za pośrednictwem smartfona to nie jedyna zaleta lodówek Bosch. Kamery rozpoznają rodzaj żywności, a aplikacja HomeConnect przypomina o końcu przydatności do spożycia.

Dlaczego warto segregować śmieci?

Selektywne podejście do śmieci niesie ze sobą wiele korzyści: chronimy się przed karami pieniężnymi, a przy tym uzyskujemy kompost dla roślin i domowych upraw. Podobnie jest z niemarnowaniem żywności – możemy wypróbować przepisy zero waste, podzielić się jedzeniem z potrzebującymi czy mrozić gotowe dania na później. Dzięki tym małym, codziennym decyzjom, lepiej zadbamy o planetę i… nasze portfele.