Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Wanna czy prysznic? Wygoda i oszczędności

Wanna czy prysznic? Wygoda i oszczędności
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Według badań Polacy rozstrzygają dylemat wanna czy prysznic, biorąc pod uwagę: indywidualne potrzeby, oszczędność miejsca, design i kwestie ekologiczne. W artykule przedstawiamy wady i zalety obu tych rozwiązań, rozprawiamy się z popularnymi mitami na ich temat oraz szukamy kompromisu. Sprawdźcie!

Prysznic czy wanna w kontekście wygody

Wanna czy prysznic – oto jest pytanie! Zanim dokonasz tego najważniejszego łazienkowego wyboru, wypisz wszystkie plusy i minusy. Weź pod uwagę przestrzeń, którą dysponujesz, styl życia i potrzeby domowników. Aby ułatwić Ci zadanie, przedstawiamy w formie listy wady i zalety obu rozwiązań.

Prysznic na plus:

  • Oszczędność – to ekologiczne rozwiązanie pod kątem zużycia wody. Jednak musisz pamiętać, że kąpiel nie może trwać zbyt długo.

  • Duży wybór – prysznic z brodzikiem, bez brodzika lub typu walk-in. Co więcej, również bateria prysznicowa może mieć różne funkcje, np. masażu lub deszczownicy.

  • Uniwersalność – z reguły zajmuje mniej miejsca niż wanna, będzie więc idealny zarówno w przypadku bardzo małych łazienek, jak i większych pokoi kąpielowych.

Prysznic na minus:

  • Sprzątanie – prysznic, ze względu na wysokość kabiny i silikonowe elementy lub brodzik, trudniej utrzymać w czystości.

  • Szybkość kosztem relaksu – choć nowoczesne baterie prysznicowe mają funkcję masażu, to jednak prawdziwy relaks z lampką wina i książką możliwy jest tylko w wannie.

  • Nierówna jakość – najtańsze rozwiązania prysznicowe nie są trwałe i trzeba będzie szybko je wymienić.

Wanna na plus:

  • Jakość – wanny rzadko ulegają zniszczeniu.

  • Dla dzieci – w wannie z łatwością wykąpiesz nawet najbardziej ruchliwego malucha, a dodatkowo zagwarantujesz mu świetną wodną zabawę.

  • Na zdrowie – to sposób na relaks i wyciszenie. Możliwe są też kąpiele lecznicze.

Wanna czy prysznic? Wygoda i oszczędności - zdjęcie 1

Wanna na minus:

  • Mniej ekonomiczna – wypełniając do połowy wannę o długości około 160-170 cm, zużyjesz około 100 litrów wody, w zależności od kształtu wanny.

  • Na duży metraż – wanna czy prysznic w małej łazience? Zdecydowanie to pierwsze rozwiązanie. Miniaturowa wanna nie nadaje się do domowego spa.

Nadal masz dylemat wanna czy prysznic? Pamiętaj, że niektóre z powyższych minusów można przekuć na plusy. Przykład? Proszę bardzo! Choć z reguły wanna jest mniej ekonomiczna, to zużytą wodę możesz wykorzystać ponownie, np. do podlewania roślin lub spłukiwania toalety. 

Wanna czy prysznic – co dla osób starszych i niepełnosprawnych?

Prysznic czy wanna to nie zawsze dylemat związany z estetyką lub Twoim indywidualnym komfortem. Musisz też wziąć pod uwagę innych użytkowników łazienki i ich potrzeby. Osoby starsze, niepełnosprawni oraz dzieci to trzy grupy potrzebujące bezpiecznych rozwiązań, niwelujących bariery. 

Wanna czy prysznic dla starszych osób? Choć współcześni seniorzy dbają o formę, to z czasem mogą pojawić się u nich problemy z poruszaniem się lub równowagą. Dlatego jeśli mieszkasz z osobą starszą i urządzasz łazienkę, zamiast zwykłej wanny wybierz prysznic. Dlaczego? Otóż wanna ma z reguły wysoki próg wejścia i przekładanie przez nią nóg może być problematyczne, zwłaszcza dla osób z chorym błędnikiem, reumatyzmem lub korzonkami. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest kabina typu walk-in bez brodzika i drzwi, co znacząca ułatwia dostęp do prysznica i poruszanie się. 

Wanna czy prysznic? Wygoda i oszczędności - zdjęcie 2

Wanna czy prysznic dla osoby niepełnosprawnej?

Jeśli mieszkasz z osobą jeżdżącą na wózku, samodzielną, ale z mniejszą sprawnością ruchową lub np. chorą na Alzheimera, musisz dostosować łazienkę do jej ograniczeń. Eksperci zalecają, by zacząć od usunięcia barier architektonicznych, co sprawdzi się w przypadku każdej niepełnosprawności.

  • Wyeliminuj progi.

  • Postaw na płytki antypoślizgowe lub chodniki antypoślizgowe.

  • Dostosuj wysokość miski WC i umywalki.

Kolejny krok to instalacja poręczy dla niepełnosprawnych przy wannie, po obu stronach WC, w kabinie oraz decyzja wanna czy prysznic. Jeśli zdecydujesz się na prysznic, rozważ opcję z szerszymi drzwiami i siedziskiem w środku. To zwiększy komfort zarówno domownika z niepełnosprawnością, jak i jego opiekuna. Jeśli w Twojej łazience zmieści się też wanna, nie rezygnuj z niej, gdyż może być ważnym elementem rehabilitacji w domu (kąpiele relaksacyjne, masaże etc.).

Wanna czy prysznic przy dziecku?

Jeśli masz małe dzieci, dobrym rozwiązaniem jest wanna. Możesz w niej umyć nawet trójkę szkrabów jednocześnie, a dodatkowo zagwarantować im kreatywną wodną zabawę.

[cytat autor="Dorota Szelągowska" text="W Twojej łazience w bloku nie zmieści się wanna? Postaw na kabinę prysznicową z głębszym brodzikiem. Dolej do niego wodę i pozwól maluchowi pobawić się tutaj zabawkami."]

Prysznic czy wanna w kontekście oszczędności

Jak wspominaliśmy we wstępie, Polacy biorą też pod uwagę kwestie ekologiczne. Decydując się na prysznic pamiętaj jednak, że tylko szybkie kąpiele będą oszczędniejsze. Często bowiem zmiana złych nawyków dotyczących użytkowania wody jest pierwszym krokiem w stronę zmiany postępowania na bardziej eko. 

Ile wody zużywa prysznic, a ile wanna?

Wanna czy prysznic? Wygoda i oszczędności - zdjęcie 3

Oszczędzanie wody w gospodarstwie domowym jest przyjazne nie tylko dla środowiska, ale też dla Twojego portfela. Jak obliczyć, ile wody zużywamy na prysznic, a ile wannę? Warto wziąć pod uwagę uśrednione wyliczenia ekspertów, czyli:

  • Kąpiel w wannieokoło 120 litrów (80 l wody ciepłej i 40 l wody zimnej).

  • Szybki prysznicokoło 40 litrów (po 20 l wody ciepłej i zimnej).

Następnie te wartości pomnóż przez koszt 1 m3 wody, uwzględniając też ceny za jej podgrzanie. Możesz też samodzielnie wyliczyć ilość wody zużywanej w Twoim gospodarstwie domowym, by obliczenia były precyzyjne. 

Jak zaoszczędzić na wodzie w wannie i pod prysznicem?

Wanna czy prysznic? Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, zawsze możesz zastosować ekologiczne triki. Jeśli masz wannę i nie planujesz remontu, dokup do niej odpowiedni natrysk i parawan lub zasłonkę, a zyskasz funkcjonalny i przyjazny dla środowiska sprzęt łazienkowy 2w1. W przypadku prysznica możesz poszukać kolejnych oszczędności – zamontuj nakładkę na prysznic w formie perlatora, który napowietrza wodę i ogranicza jej wypływ o około 15%.

Zastanawiając się „co lepsze – wanna czy prysznic?” pamiętaj, że inne sprzęty także mogą być ekologiczne. Dobrym przykładem jest pralka Bosch HomeProfessional z energooszczędnym i cichym silnikiem EcoSilence Drive oraz pralka Bosch Serie 8 z funkcją ActiveWater Plus, która precyzyjnie dostosowuje ilość pobieranej wody do każdego prania.

Przechodząc z łazienki do kuchni, zweryfikuj pod kątem ekologii znajdujące się tam sprzęty AGD. Jeśli nadal myjesz naczynia ręcznie, postaw na energooszczędną zmywarkę marki Bosch – wolnostojącą, do zabudowy, kompaktową lub modułową.

Przeczytaj także: Jak oszczędzić wodę w domu? Sprawdzone sposoby i sprzęty AGD.

Podsumowanie

W artykule wypunktowaliśmy wady i zalety obu rozwiązań, podpowiedzieliśmy, ile wody zużywa się podczas kąpieli oraz przedstawiliśmy alternatywne rozwiązania. Choć nie wybierzemy za Ciebie, to jesteśmy pewni, że jeśli rzetelnie przeanalizujesz wszystkie informacje, znajdziesz optymalne rozwiązanie. A na pytanie „co lepsze wanna czy prysznic” odpowiadamy: to zależy od Ciebie.