Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Z pralkami i zmywarkami Bosch nie grozi Ci zalanie mieszkania

Z pralkami i zmywarkami Bosch nie grozi Ci zalanie mieszkania
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Zalanie mieszkania może mieć przykre konsekwencje finansowe, a nawet prawne, jeśli woda przedostanie się do mieszkania sąsiadów. Na szczęście nowoczesne sprzęty AGD Bosch z systemem AquaStop gwarantują ochronę przed zalaniem. Przeczytaj, czym dokładnie jest ten system i jak działa.

Dlaczego z pralki i zmywarki cieknie woda?

Producenci pralek i zmywarek zabezpieczają je przed wyciekiem wody. Stosują do tego kilka rozwiązań. Niestety może zdarzyć się tak, że jeden z tych elementów przestanie spełniać swoją funkcję i zacznie szwankować, a wówczas z pralki bądź zmywarki zacznie cieknąć woda. Nie ma jednej przyczyny takiego stanu rzeczy. Poniżej opisaliśmy kilka potencjalnych powodów.

Dlaczego z pralki cieknie woda?

Co może być powodem wycieku wody z pralki? Pierwszą przyczyną jest uszkodzona pompa odpływowa, której zadaniem jest odprowadzanie wody z pralki przez wąż odpływowy. Uszkodzenia pompy nie da się naprawić, dlatego w przypadku jej awarii należy wymienić ją na nową. Aby się przed tym ustrzec, zalecamy regularne czyszczenie filtra pompy odpływowej – zbierają się tam bowiem włosy, sierść zwierzaków, zanieczyszczenia z ubrań, a nawet małe ich elementy, np. guziki. Oczyszczenie filtra jest łatwe: wystarczy odkręcić korek u dołu pralki i pozbyć się z filtra wszystkich nagromadzonych zanieczyszczeń.

Innym powodem cieknącej wody z pralki są uszkodzone łożyska bębna pralki oraz simmering, czyli ich uszczelniacz. Jeśli te elementy są nieszczelne i przeciekają, trzeba je niezwłocznie wymienić na nowe. Na wyciek wody wpływ ma także pękniecie węża, łączącego bęben pralki i pompę. Często dzieje się tak w wyniku starzenia się gumy, z której jest zrobiony lub poluzowania się opaski zaciskowej. Problematyczne są również uszkodzenia i przerwania gumowego fartucha pralki, ponieważ drzwiczki pralki stają się nieszczelne. Przy okazji – warto pamiętać także o wycieraniu fartucha z resztek wody po każdym praniu, aby uniknąć nieprzyjemnych zapachów w pralce. Wąż odpływowy to kolejny element pralki, który po uszkodzeniu skutkuje nieszczelnością. A może się to wydarzyć w wyniku zbyt dużego przyciśnięcia pralki (a zatem samego węża) do ściany lub z powodu pęknięcia uszczelki węża „ze starości”. Niejednokrotnie też wąż bywa zapchany kłaczkami z ubrań lub włosami i sierścią zwierząt.

Dlaczego zmywarka cieknie od dołu?

Z pralkami i zmywarkami Bosch nie grozi Ci zalanie mieszkania - zdjęcie 1

Problem z przeciekaniem nie dotyczy tylko pralek, ale również zmywarek. I jest to najczęstsza usterka tego rodzaju sprzętu AGD. Z jakiego powodu zmywarka cieknie od dołu? Poniżej niektóre z możliwych przyczyn. Może to być uszkodzenie elektrozaworu zmywarki, którego zdaniem jest doprowadzanie wody do jej wnętrza. Jeżeli jest zablokowany w pozycji otwartej, to zmywarka pobiera wodę nieustannie, aż do wylewu wody na zewnątrz sprzętu. Wpływ na nieszczelność zmywarki ma także wpływ zbyt duża ilość nagromadzonego kamienia, która prowadzi do rozszczelnienia tego podzespołu.

W zmywarkach występują pompy – albo jedna obiegowa, albo dwie: myjąca i odpływowa. Ich funkcją jest pompowanie czystej wody do komory zmywarki oraz wypompowywanie tej zabrudzonej. Jeśli Twoja zmywarka przecieka, być może uszkodzona jest właśnie pompa lub jej uszczelka. Każda zmywarka posiada spryskiwacze i zależnie od modelu dzielą się one na górne, dolne i sufitowe. Jeśli są uszkodzone, wówczas strumień wody może być nakierowany na drzwi, przez co zmywarka będzie przeciekać. Sprawdź, czy przypadkiem nie poluzowało się ich montowanie. Drzwi zmywarki, a dokładnie ich nieszczelna uszczelka lub wygięte zawiasy, są kolejnymi przyczynami wody pojawiającej się na kuchennej podłodze. Warto sprawdzić także poprawność i dokładność podłączenia węża dopływowego do zaworu wody i zmywarki do odpływu wody.

System AquaStop – jak to działa w sprzętach Bosch?

Zabezpieczeniem, które w 100% eliminuje ryzyko wycieku wody, niezależnie od miejsca i uszkodzenia sprzętu, jest system AquaStop w zmywarkach i pralkach Bosch. Dzięki temu nie musisz obawiać się wycieku wody i zalania! AquaStop w pralkach składa się z węża o specjalnej konstrukcji, doprowadzającego wodę do pralki, zaworu bezpieczeństwa oraz zbiornika podłogowego z wyłącznikiem pływakowym, który zapobiega zalaniom różnego rodzaju – tym związanym z nieszczelnością węża oraz z wyciekami wody wewnątrz pralki. Pralka Bosch HomeProfessional otwierana od frontu to jeden z modeli, który posiada system AquaStop. Oprócz zapewnienia bezpieczeństwa związanego z brakiem wycieku wody, posiada system AntiStain, dzięki któremu możesz precyzyjnie dostosować parametry prania do rodzaju plamy (nawet do 16 rodzajów uporczywych plam).

Z pralkami i zmywarkami Bosch nie grozi Ci zalanie mieszkania - zdjęcie 2

System AquaStop znajduje się także w zmywarkach Bosch – w tych urządzeniach składa się z węża z mechanicznym zaworem, który doprowadza wodę do zmywarki oraz wyświetlacza. Spływająca woda zbiera się w obudowie węża i powoduje pęcznienie zawartej tam gąbki, która mechanicznie zatrzymuje przepływ wody. Każda zmywarka Bosch chroni przed wyciekiem wody przy każdorazowym zmywaniu. Jedną z takich zmywarek jest zmywarka do zabudowy w pełni zintegrowana Serie | 6 Bosch, która posiada silnik EcoSilence Drive, czyli synonim wysokiej jakości zmywania połączony z cichą pracą.

Dożywotnia gwarancja ochrony przed zalaniem!

Mamy pewność co do sprawności i niezawodności systemu AquaStop w naszych sprzętach AGD, dlatego Bosch daje dożywotnią gwarancję ochrony przed zalaniem. Nawet jeżeli „jakimś cudem” dojdzie do zalania mieszkania, użytkownik naszego sprzętu może otrzymać odszkodowanie.

AquaStop zapewnia ochronę przed zalaniem Twojego mieszkania, a także mieszkania sąsiadów. Spokój ducha zapewniony na długie lata, a właściwie na zawsze!