Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Jaką lodówkę kupić? Jak wybrać dobry sprzęt?

  1. Lodówka do zabudowy
  2. Lodówka wolnostojąca
  3. Lodówka jednodrzwiowa, dwudrzwiowa, a może side by side?
  4. Lodówka z zamrażarką czy bez?
  5. Wymiary lodówki i pojemność
  6. Klasa energetyczna
  7. Głośność lodówki (kiedy można uznać, że lodówka jest cicha)
  8. Dodatkowe funkcje lodówki

Kamery w lodówce, dzięki którym sprawdzisz, co masz na półkach, a czego brakuje? Brzmi jak z filmu science-fiction? Jeśli tak sądzisz, to zdecydowanie się mylisz. Zobacz, dlaczego ta funkcja jest ważna dla Mateusza Gesslera i co jeszcze musi znaleźć się w jego lodówce!

Lodówka do zabudowy

Lodówka do zabudowy czy wolnostojąca? Za pierwszym typem przemawia fakt, że najłatwiej dopasować go do stylu danej kuchni (plus za uniwersalność), a dodatkowo łatwo się czyści. Głównymi niedogodnościami w użytkowaniu lodówek do zabudowy bywa ich zmniejszona pojemność oraz trudności, które mogą wystąpić przy montażu urządzenia.

Sprawdź lodówki do zabudowy marki Bosch

Lodówka wolnostojąca

Lodówka wolnostojąca, poprzez swoje rozmiary, może zdominować całość wystroju kuchni, dlatego należy wybierać ją rozważnie. Niewątpliwą zaletą jest swoboda w ustawianiu sprzętu oraz mnogość modeli „samodzielnych” lodówek dostępnych na rynku. Atrakcyjną propozycję stanowią kolorowe lodówki, np. chłodziarko-zamrażarka No Frost Serie | 6 marki Bosch, zaskakująca intensywną, czerwoną barwą szklanej tafli.

Lodówka jednodrzwiowa, dwudrzwiowa, a może side by side?

Lodówka jednodrzwiowa

Lodówka jednodrzwiowa to rodzaj urządzenia najczęściej wybierany przez właścicieli niewielkich mieszkań. Ograniczone do zazwyczaj trzech półek na drzwiach miejsce – np. do schładzania butelek – to minus tego rozwiązania. Niewątpliwym plusem będzie za to elastyczność takiego typu lodówki, która zmieści się nawet w małej kuchni. Przemyśl jedynie, biorąc pod uwagę wymiary wnętrza i reszty sprzętów, a także Twoją wygodę, w którą stronę – lewą czy prawą – powinna otwierać się Twoja lodówka. Warto wiedzieć, że wiele modeli umożliwia zmianę kierunku otwierania drzwi. Ewentualna, późniejsza modyfikacja nie będzie więc żadnym problemem.

Lodówka dwudrzwiowa

Modele lodówek z zamrażalnikami, które mają oddzielne drzwi, automatycznie zajmują więcej miejsca w pomieszczeniu, dlatego już na etapie planowania ustawienia poszczególnych sprzętów, warto przewidzieć dla nich odpowiednią przestrzeń. Lodówka taka, co prawda zajmie sporo miejsca w kuchni, ale pomieścisz w niej wszystkie typy potrzebnych produktów (nabiał, owoce i warzywa, mięso, masło, jaja, soki itd.).

Lodówka side by side

Pojedyncze lub podwójne drzwi to niejedyne kryterium, które różnicuje modele lodówek. W tradycyjnych chłodziarko-zamrażarkach strefa odpowiedzialna za mrożenie znajduje się nad lub pod strefą chłodzącą. Lodówka side by side to dwudrzwiowy sprzęt, w którym obie części (zamrażarka i chłodziarka) umieszczono koło siebie. Wybierając urządzenie przypominające szafę z dwoma skrzydłami, zyskujesz dużo przestrzeni na ułożenie produktów (wykorzystaj miejsce na półkach, a także na drzwiach). Ponadto lodówki side by side często wyposażane są w dodatkowe udogodnienia, np. dystrybutor wody lub kostkarkę do lodu, jak ma to miejsce w przypadku chłodziarko-zamrażarki NoFrost side by side marki Bosch (Serie | 6).

[photo id="23"]

Lodówka z zamrażarką czy bez?

W tradycyjnych lodówkach zamrażarka może zostać umieszczona w dwóch pozycjach: na górze i na dole. Podczas zakupu sprzętu AGD trzeba zadać sobie pytanie: jaka opcja będzie wygodniejsza? Jeśli często korzystasz z mrożonych produktów, wybierz lodówkę z przepastnym zamrażalnikiem na dole. Wszystkie świeże składniki do przygotowania posiłku będziesz mieć na wyciągnięcie ręki, a w razie potrzeby skorzystasz ze schowanych mrożonek. Jeżeli zależy Ci na dużej pojemności chłodziarki, zdecyduj się na model lodówki z małym zamrażalnikiem u góry.

Lodówka bez zamrażalnika nie jest codziennym widokiem w polskim domu, choć ten sposób przechowywania produktów zaczyna być coraz popularniejszy wśród pracowników biur i innych obiektów publicznych. W przypadku lokali prywatnych takie rozwiązanie będzie odpowiednie nie tylko dla osób dysponujących niewielką ilością miejsca w kuchni. Lodówka pozbawiona przestrzeni zamrażającej przyda się także tym, którzy na bieżąco zużywają większość produktów żywnościowych, ale i wtedy warto pomyśleć o osobnym, małym zamrażalniku ustawionym np. w spiżarni. Mogą oni wybrać również małą chłodziarkę podblatową marki Bosch (Serie | 6, z zamrażarką 15 l) lub taką do zabudowy, posiadającą zintegrowany przedział zamrażalnika – tam przestrzeń mrożącą ograniczono do niezbędnego minimum (spokojnie zmieścisz w niej pizzę na obiad, lody lub mrożone zioła).

Wymiary lodówki i pojemność

Wymiary standardowe + pojemność

Właściwie dobrana do pomieszczenia lodówka powinna być zgodna z jego kubaturą. Lodówka standardowej wielkości ma od 170 do 200 cm wysokości, szerokość 60-70 cm oraz głębokość dostosowaną do głębokości zabudowy kuchennej (ok. 65 cm). W zależności od modelu (większy lub mniejszy zamrażalnik) litraż części chłodzącej waha się w granicach 185-300, a mrożącej od 65 do 112 litrów.

Wymiary niestandardowe (duża i mała lodówka) + pojemność

Jaką lodówkę wybrać: małą czy dużą? Niewielki sprzęt doskonale wkomponuje się w przestrzeń nieustawnej kuchni czy aneksu połączonego z salonem, z kolei w dużych kuchniach – osobnych pomieszczeniach aranżacyjne pomysły właścicieli ogranicza jedynie wyobraźnia. Priorytetem staje się wtedy nie dopasowanie lodówki do wnętrza, ale wybór przemyślanego wzornictwa i jak największy litraż urządzenia.

Najbardziej pojemne chłodziarko-zamrażarki (190 x 76 x 100 cm) potrafią mieć nawet 770 litrów do zagospodarowania, natomiast małe lodówki kuszą swoją kompaktowością. Dla przykładu, SmartCool chłodziarka do zabudowy hyperFresh marki Bosch ma tylko 55,8 cm szerokości i 122,1 cm wysokości, co nie zmienia faktu, że takie wymiary pozwolą na zaspokojenie potrzeb np. dwuosobowej rodziny, która będzie dysponować 187 litrami przestrzeni chłodzącej.

[photo id="24"]

Klasa energetyczna

Klasa energetyczna lodówki pozwala określić, w jak dużym stopniu urządzenie jest energooszczędne, a co za tym idzie, jakie będą koszty jego eksploatacji. Zorientowaniu się w klasie sprzętu służą specjalne literowe oznaczenia na etykiecie energetycznej. Skala dla lodówek rozpoczyna się na literze A z trzema plusami (najtańsze użytkowanie), a kończy na D (największy pobór prądu). Jeżeli zależy Ci na urządzeniu wysokiej klasy, które nie będzie pobierać ogromnej ilości energii elektrycznej, kup lodówkę z symbolem A umieszczonym na zielonym tle, czyli A, A+, A++ lub A+++.

Głośność lodówki (kiedy można uznać, że lodówka jest cicha)

Głośność lodówki to ważny aspekt jej funkcjonowania, przede wszystkim dla osób wyczulonych na najmniejszy dźwięk oraz posiadaczy aneksu kuchennego w salonie. Według obowiązujących norm 40 dB to granica komfortowego dla uszu poziomu natężenia dźwięku. Jeśli głośność wybranego modelu plasuje się poniżej lub w okolicach tej wartości, wtedy można powiedzieć, że lodówka pracuje cicho. Informację o poziomie generowanego hałasu znajdziesz na etykiecie energetycznej (na samym dole, z prawej strony).

Dodatkowe funkcje lodówki

Nowoczesne chłodziarko-zamrażarki to nie tylko urządzenia służące do przechowywania, chłodzenia oraz mrożenia. Obecnie to prawdziwe multifunkcjonalne sprzęty z szeregiem usprawnień, ułatwiających pracę w kuchni i podnoszących komfort życia. Wśród ulepszeń w lodówkach side by side marki Bosch znajdują się m.in. technologia NoFrost (nigdy więcej rozmrażania urządzenia – system cyrkulacji powietrza odprowadza wilgoć z zamrażarki do specjalnego parownika), dystrybutor wody (niezastąpiony podczas cieplejszych miesięcy), kostkarka do lodu, a nawet mini bar (HomeBar) umieszczony w drzwiach (swobodny dostęp do napoi, bez niepotrzebnej utraty energii).

Warto w tym miejscu wspomnieć też o zestawie funkcji lodówek Bosch, które służą jednemu celowi: zachowaniu świeżości produktów. Chłodziarko-zamrażarki z serii 6 i 8 wyróżniają się na tle konkurencji dzięki komorze VitaFresh (PLUS oraz PRO), czyli tzw. komorze świeżości, utrzymującej dobrą kondycję owoców i warzyw od dwóch do trzech razy dłużej, dzięki zachowaniu optymalnej wilgotności. Z kolei VitaFresh 0° (komora zero) to specjalna podwójna szuflada: na górze przechowasz mięso i ryby (bez przenikania się zapachów, z możliwością regulacji temperatury suwakiem), a świeżość owoców i warzyw na dole zapewni modyfikacja poziomu wilgotności.

Ciekawym patentem na przechowywanie butelek ulubionych trunków będzie zaopatrzenie się w chłodziarkę na wino, np. taką w rozmiarze XXL z dwoma cyfrowymi termometrami wewnątrz. Idealny stan wina w maksymalnie 197 butelkach gwarantuje przyciemniana szyba UV.

Data publikacji: 2019-01-22

Krok po kroku urządzamy kuchnię
i pralnię Mateusza Gesslera

1
Urządzanie kuchni – jak zagospodarować przestrzeń?
Jak urządzić kuchnię, w której wszyscy będą spędzać czas z przyjemnością?
Zobacz Strzałka w prawo
2
Planowanie kuchni – jak dobrać meble i AGD?
Na co zwrócić uwagę i jakie rozwiązania wybrać?
Zobacz Strzałka w prawo
3
Jaki piekarnik wybrać?
Dobry piekarnik to skarb.
Zobacz Strzałka w prawo
4
Jaką zmywarkę kupić, na co zwrócić uwagę?
Jakie cechy zmywarki są najważniejsze dla Mateusza?
Zobacz Strzałka w prawo
5
Jaki robot kuchenny wybrać do domu i... dlaczego MUM?
MUM to niezastąpiony pomocnik kuchenny!
Zobacz Strzałka w prawo
6
Płyta indukcyjna – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez płyty indukcyjnej.
Zobacz Strzałka w prawo
7
Jaką lodówkę kupić? Jak wybrać dobry sprzęt?
Sprawdź, jakie funkcje musi mieć lodówka Mateusza!
Zobacz Strzałka w prawo
8
Przechowywanie i organizacja w kuchni
Skorzystaj z moich podpowiedzi, by utrzymać porządek i zadbać o perfekcyjną organizację w kuchni.
Zobacz Strzałka w prawo
9
Jaki odkurzacz wybrać?
Myślałeś kiedyś, że odkurzanie może być przyjemne?
Zobacz Strzałka w prawo
10
Pralka z suszarką – razem czy osobno?
Zobacz, na jakie rozwiązanie zdecydował się Mateusz
Zobacz Strzałka w prawo