Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Jaką zmywarkę kupić, na co zwrócić uwagę?

  1. Rodzaje zmywarek
  2. Rozmiary i pojemność zmywarki
  3. Programy zmywarki
  4. Klasa suszenia i klasa zmywania
  5. Dodatkowe funkcje zmywarek

Jakie cechy zmywarki są najważniejsze dla Mateusza? Zdecydowanie powinna być ona cicha oraz posiadać funkcję TimeLight, która wyświetla na podłodze pod urządzeniem istotne informacje o przebiegu procesy zmywania. Prawda, że to wygodne? Jeśli zatem zastanawiasz się, jaką zmywarkę wybrać, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Rodzaje zmywarek

W każdej, nawet najmniejszej kuchni, znajdzie się miejsce na zmywarkę. Wystarczy dobrać odpowiedni model urządzenia: do zabudowy, wolnostojący w wersji kompaktowej lub modułowej.

Zmywarki do zabudowy

Zmywarka do zabudowy daje ogromną swobodę aranżacyjną. Możesz ją obudować dowolnym frontem meblowym, ustawić pod blatem albo zamontować na wysokości wzroku. Zmywarki do zabudowy marki Bosch mają szerokość 45 lub 60 cm, dlatego bez problemu znajdzie się dla nich miejsce w każdej kuchni, nawet tej najmniejszej. W sprzedaży dostępne są modele z otwartym panelem sterującym oraz w pełni zintegrowane (z panelem ukrytym w górnej krawędzi drzwiczek).

Sprawdź modele zmywarek do zabudowy marki Bosch

Zmywarki wolnostojące

Nowoczesna zmywarka wolnostojąca to idealny wybór do gotowej kuchni. Może stanąć w każdym miejscu: obok kuchennej zabudowy, w całkowitym odosobnieniu albo pod blatem, zastępując jedną z szafek. Biorąc pod uwagę funkcje i parametry, modele wolnostojące nie różnią się zasadniczo od tych do zabudowy. Mają także taką samą szerokość – 45 lub 60 cm. Wybierz więc takie rozwiązanie, które najbardziej odpowiada Twoim upodobaniom. Dopasuj ją także do wystroju kuchni i wybierz model biały lub stalowy.

Sprawdź modele zmywarek wolnostojących marki Bosch

Zmywarki kompaktowe

Zmywarki kompaktowe powstały z myślą o niewielkich mieszkaniach. Dzięki poręcznym wymiarom, mieszczą się bezpośrednio na blacie, tuż obok ekspresu do kawy czy robota kuchennego.

Zobacz, jakie zmywarki kompaktowe ma w ofercie marka Bosch

Zmywarki modułowe

W małej kuchni, projektowanej na wymiar, sprawdzi się zmywarka modułowa. Urządzenie łączy zalety niewielkich zmywarek kompaktowych oraz modeli przeznaczonych do zabudowy. Marka Bosch ma w swojej ofercie zmywarki modułowe w dwóch wymiarach – 45 cm szerokości x 81-85 cm wysokości x 60 głębokości oraz 60 cm szerokości x 81-85 cm wysokości x 60 cm głębokości. Wysokość zmywarki bez problemu dopasujesz dzięki możliwości regulacji nóżek, które posłużą także do precyzyjnego wypoziomowania urządzenia. W niektórych zmywarkach XXL wysokość można wyregulować nawet do 87 cm. 

Sprawdź modele zmywarek modułowych marki Bosch

[photo id="20"]

Rozmiary i pojemność zmywarki

Producenci oferują dwa podstawowe rozmiary zmywarek: 45 x 85 cm i 60 x 85 cm. Dobierając konkretne rozwiązanie, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko wielkość kuchni, ale przede wszystkim liczbę domowników, ich styl życia i potrzeby. Małe zmywarki, o szerokości 45 cm, mogą pomieścić do 10 kompletów naczyń. To dobre rozwiązanie dla osób mieszkających w pojedynkę, bezdzietnych par oraz trzyosobowych rodzin, które spędzają w kuchni mało czasu. Duże zmywarki mieszczą nawet 13-15 kompletów naczyń. Są więc polecane rodzinom z dziećmi oraz wszystkim amatorom gotowania.

Programy zmywarki

Każda zmywarka do naczyń jest wyposażona w szereg mniej lub bardziej przydatnych programów. Które z nich warto znać i stosować? Program normalny (50-60°C) radzi sobie doskonale ze średnim stopniem zabrudzeń. Możesz użyć go do mycia talerzy, sztućców czy szklanek. Do garnków i patelni przeznaczony jest program intensywny (60-70°C), który usuwa trudne zabrudzenia: zaschnięte resztki jedzenia czy ślady spalenizny. Kieliszki oraz inne kruche wyroby wymagają natomiast delikatnego traktowania (40°C). W sytuacjach awaryjnych, gdy na już potrzebne są czyste naczynia, możesz użyć programu szybkiego, który trwa zaledwie pół godziny. Z jego pomocą przywrócisz świeżość lekko przybrudzonym szklankom czy talerzom.

Segregacja naczyń, ze względu na typ materiału i stopień zabrudzenia, może okazać się uciążliwa. Na szczęście istnieje proste rozwiązanie tego problemu: zmywarka Bosch z funkcją Strefa Intensywna, która pozwala umyć w czasie jednego programu dwa rodzaje naczyń. Podczas gdy brudne garnki i patelnie zostają poddane intensywnemu czyszczeniu w dolnym koszu, szkło i porcelana są delikatnie opłukiwane w górnym.

Każde gospodarstwo domowe powinno zaprzyjaźnić się z programem ECO (50°C), który sprzyja oszczędzaniu. Tryb ekonomiczny zużywa bardzo małe ilości wody oraz energii, ale w zamian wydłuża cykl mycia do ok. 2,5 h. Chociaż taki pomysł może wydawać się kuszący, nie wolno stosować programu ECO przez cały czas. Nie jest bowiem na tyle skuteczny, by uporać się z każdym zabrudzeniem. Jeśli chcesz mieć pewność, że naczynia będą dobrze domyte, a ilość zużytej wody i energii optymalna, stosuj program automatyczny (45-65°C).

Klasa suszenia i klasa zmywania

Kupując zmywarkę, na pewno oczekujesz, że umyte w niej naczynia będę idealnie czyste i dobrze wysuszone. Aby tak się stało, musisz wybrać urządzenie o wysokiej klasie suszenia i zmywania. Obydwa parametry są oznaczane symbolami od A do G, przy czym klasa A oznacza sprzęty o najwyższej skuteczności.

O ile dokładne umycie załadunku nie sprawia większych trudności (wystarczy zastosować odpowiedni program i prawidłowo ułożyć zawartość zmywarki), wysuszenie niektórych naczyń może okazać się wyzwaniem. Szczególnie uciążliwy bywa plastik. Z myślą o tym problemie zaprojektowano zmywarki Bosch PerfectDry, wyposażone w system suszenia Zeolith®. Zastosowany w nich wielokierunkowy strumień powietrza 3D pozwala dosuszyć wszystkie rodzaje naczyń, również te wykonane z tworzywa sztucznego.

Dodatkowe funkcje zmywarek

Przed zakupem, zwróć uwagę na dodatkowe funkcje zmywarki. Jeśli Twoim priorytetem jest ekonomiczny tryb pracy, poszukaj urządzenia z sensorem załadunku. Narzędzie dostosowuje poziom wody do ilości załadowanych naczyń, ograniczając tym samym jej niepotrzebne zużycie. Dzięki funkcji opóźnienia czasu startu zaplanujesz pracę zmywarki na dowolną porę, na przykład w godzinach tańszej taryfy energetycznej. W obniżeniu rachunków pomoże również czujnik regulujący zużycie wody, który kontroluje stopień jej zabrudzenia i na tej podstawie skraca lub wydłuża pracę zmywarki.

Kupując zmywarkę, chcesz, by wystarczyła na naprawdę długo. Zmywarki marki Bosch wyposażone są w funkcję czyszczenia – kluczową dla przedłużenia żywotności urządzenia. Czyszczenie zmywarki może odbywać się płynem na dowolnym programie intensywnym lub za pomocą specjalnego programu MachineCare do cyklicznego czyszczenia zmywarki. Wystarczy, że dodasz specjalny środek, włączysz program przy pustej komorze, a po 90 minutach zmywarka będzie perfekcyjnie czysta.

Jeśli wybierzesz odpowiedni sprzęt, nie będziesz musiał więcej martwić się zalaniem domu. Zmywarki marki Bosch wyposażone są w elektroniczny system bezpieczeństwa AquaStop, który na bieżąco monitoruje stan urządzania.

To jednak nie koniec zalet: kosze VarioFlex zostały zaprojektowane w taki sposób, by efektywnie wykorzystać całą przestrzeń komory zmywarki, nawet gdy chcesz umyć naczynia o nietypowych kształtach. Gwarancję idealnie rozpuszczonej tabletki zapewnia Asystent Dozowania, a dzięki programowi VarioSpeed zmywasz do 3 razy szybciej.

Data publikacji: 2019-01-21

Krok po kroku urządzamy kuchnię
i pralnię Mateusza Gesslera

1
Urządzanie kuchni – jak zagospodarować przestrzeń?
Jak urządzić kuchnię, w której wszyscy będą spędzać czas z przyjemnością?
Zobacz Strzałka w prawo
2
Planowanie kuchni – jak dobrać meble i AGD?
Na co zwrócić uwagę i jakie rozwiązania wybrać?
Zobacz Strzałka w prawo
3
Jaki piekarnik wybrać?
Dobry piekarnik to skarb.
Zobacz Strzałka w prawo
4
Jaką zmywarkę kupić, na co zwrócić uwagę?
Jakie cechy zmywarki są najważniejsze dla Mateusza?
Zobacz Strzałka w prawo
5
Jaki robot kuchenny wybrać do domu i... dlaczego MUM?
MUM to niezastąpiony pomocnik kuchenny!
Zobacz Strzałka w prawo
6
Płyta indukcyjna – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez płyty indukcyjnej.
Zobacz Strzałka w prawo
7
Jaką lodówkę kupić? Jak wybrać dobry sprzęt?
Sprawdź, jakie funkcje musi mieć lodówka Mateusza!
Zobacz Strzałka w prawo
8
Przechowywanie i organizacja w kuchni
Skorzystaj z moich podpowiedzi, by utrzymać porządek i zadbać o perfekcyjną organizację w kuchni.
Zobacz Strzałka w prawo
9
Jaki odkurzacz wybrać?
Myślałeś kiedyś, że odkurzanie może być przyjemne?
Zobacz Strzałka w prawo
10
Pralka z suszarką – razem czy osobno?
Zobacz, na jakie rozwiązanie zdecydował się Mateusz
Zobacz Strzałka w prawo