Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Pralka z suszarką – razem czy osobno?

  1. Zalety suszenia ubrań w suszarce
  2. Pralko-suszarki 2 w 1
  3. Cechy dobrej pralko-suszarki do ubrań
  4. Suszarka i pralka osobno

Dla Mateusza pranie to… świetny sposób na relaks! A do tego potrzeba odpowiedniego sprzętu, np. pralko-suszarki marki Bosch. Przetestowaliśmy ją także w ekstremalnych sytuacjach, bo Mateusz uprawia motocross. Dodam jeszcze tylko, że skarpetki nie znikają… Zainteresowany?

Zalety suszenia ubrań w suszarce

Automatyczna suszarka to sprzęt, który uwalnia od wielu czynności i oszczędza czas. Przede wszystkim, mając w domu takie urządzenie, nie musisz już wywieszać mokrych ubrań, a ich suszenie trwa znacznie krócej. Jeśli wybierzesz suszarkę marki Bosch z funkcją zdalnego sterowania, możesz nawet ustawić program suszenia, na przykład w momencie, gdy jesteś w pracy. Po powrocie będą na Ciebie czekały świeżo wysuszone, gotowe do założenia ubrania. A to wszystko dzięki aplikacji Home Connect. Co więcej, dzięki tak szybkiemu i wygodnemu suszeniu, dowolnie wykorzystasz uwolnioną przestrzeń w salonie, łazience czy na balkonie, wcześniej zajmowaną przez rozwieszone pranie.

Kolejny praktyczny aspekt, to przyjemny zapach tkanin, które podczas suszenia nie mają kontaktu np. z oparami z gotowanych potraw. Suszarka automatyczna to także sprzęt, jaki szczególnie docenią właściciele zwierząt domowych. Urządzenie wydmuchuje sierść podczas suszenia – wystarczy ją później usunąć z filtra. Z kolei, suszarka z funkcją pary to dobry wybór, w domach, w których są małe dzieci i alergicy, ponieważ z pomocą wysokich temperatur ubrania pozbawiane są bakterii. Przed zakupem, musisz jednak zdecydować, czy wybierasz urządzenie 2 w 1, czy osobą suszarkę, jaką ustawisz np. na pralce.

Pralko-suszarki 2 w 1

Praktycznym rozwiązaniem, szczególnie gdy dysponujesz niewielkim metrażem, jest pralko-suszarka. To urządzenie posłuży Ci zarówno do prania ubrań, jak i ich szybkiego suszenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu, oszczędzasz miejsce i co ważne – ponosisz jeden koszt podczas zakupu. Musisz jednak liczyć się z tym, że ładowność suszarki z reguły bywa mniejsza niż przy praniu, więc może być to utrudnieniem przy większej liczbie domowników. Weź także pod uwagę potencjalną awarię. Gdyby do niej doszło, nie będzie możliwe ani pranie, ani suszenie. Dlatego też lepiej postawić na sprzęt renomowanego producenta, który zapewni długi okres gwarancyjny i sprawny serwis.

Sprawdź, jakie pralko-suszarki ma w ofercie marka Bosch

Cechy dobrej pralko-suszarki do ubrań

Jeśli zależy Ci na urządzeniu 2 w 1 i zastanawiasz się, jaką suszarkę do ubrań kupić, musisz zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Niewątpliwie wygodę codziennego korzystania z tego sprzętu zapewni duża ładowność bębna. Pojemność suszarki jest przeważnie mniejsza o średnio połowę w porównaniu do pralki i w efekcie pranie trzeba dzielić na dwa suszenia. Jeśli nie chcesz rozkładać tej czynności na raty, postaw na model pralko-suszarki marki Bosch Serie | 6, której ładowność prania i suszenia w jednym cyklu wynosi aż do 6 kg.

Bardzo istotny parametr to także energooszczędność. Wybieraj pralko-suszarki, które mają wysoką klasę efektywności energetycznej A lub B, a także systemy takie, jak VarioPerfect, zmniejszające zużycie energii nawet o 50%. To uchroni Cię przed wysokimi rachunkami za prąd. Nowoczesne sprzęty, oprócz wysokiej klasy prania i wirowania, są także wyposażone w wiele przydatnych funkcji i programów, które np. chronią delikatne tkaniny podczas suszenia lub umożliwiają parowe odświeżanie tkanin. Pralko-suszarki Bosch mają praktyczny system AutoDry, jaki dobiera odpowiednią temperaturę i warunki podczas suszenia, tak by osiągnąć określone efekty np.: ekstra suche, do prasowania czy do szafy. Jednocześnie funkcja ta zapewnia ochronę nawet bardzo delikatnych tekstyliów. Istotny jest także hałas generowany przez urządzenie. Zwróć uwagę na pralko-suszarki z technologią EcoSilence Drive, czyli cichym silnikiem bezszczotkowym. To napęd nie tylko trwały i wydajny, ale także wyjątkowo cichy.

[photo id="29"]

Suszarka i pralka osobno

Pralko-suszarka może być jednak niewystarczająca, jeśli masz liczną rodzinę. Inwestując w dwa osobne urządzenia, zaoszczędzisz dużo czasu, np. możesz wstawić kolejne pranie, podczas gdy poprzednie już suszy się w suszarce. Osobne sprzęty to także więcej możliwości, dzięki bardziej zaawansowanym funkcjom. Przykładowo możesz wybrać suszarkę kondesacyjną z pompą ciepła (Serie | 8 marki Bosch), która cechuje się wysokim poziomem energooszczędności i pozwala na suszenie w niższych temperaturach niż w konwencjonalnych suszarkach. To gwarantuje jeszcze lepszą ochronę delikatnych tkanin.

Zaawansowane suszarki mogą także automatycznie dobierać temperaturę suszenia, a także mają wiele, przydatnych przy różnych okazjach, programów np. do wodoodpornych kurtek zimowych. Takie sprzęty są także wyposażone w praktyczne akcesoria, takie jak specjalne kosze do suszenia butów, wełny czy zabawek pluszowych. Z kolei, o delikatne tkaniny dbają zaawansowane systemy i funkcje. Przykładowo SensitiveDrying dopasowuje sposób suszenia do rodzaju tekstyliów (np. wełny, jedwabiu) i traktuje je w delikatny sposób przy pomocy zbieraków w kształcie fali, strumieni powietrza o stałej sile i stabilnej temperaturze. Co więcej, nie musisz obawiać się hałasu podczas pracy urządzenia. Suszarki marki Bosch, charakteryzuje konstrukcja AntiVibration Design, która umożliwia doskonałe wytłumianie dźwięków, niwelowanie drgań oraz zapewnia stabilność (suszarka nie drga).

To jeszcze nie koniec przydatnych funkcji, w które są wyposażone nowoczesne pralki. Takie urządzenie potrafi odświeżyć czyste ubrania, przesiąknięte zapachem np. gotowania. Umożliwia to program Active Oxygen Refresh, w trakcie którego tkaniny są odświeżane bez wody, przy użyciu aktywnego tlenu. Aktywny tlen w pralkach marki Bosch zapewnia także higieniczną czystość prania nawet w niskich temperaturach (np. 20°C). Wystarczy wybrać odpowiedni program i wcisnąć przycisk ActiveOxygenTM, by porcja tlenu usunęła bakterie i drobnoustroje. Dzięki temu nie musisz się już martwić o czystość delikatnych tkanin. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Z pewnością na praktyczną funkcję Start/Pauza, który pozwoli Ci na dołożenie zapomnianej rzeczy do bębna pralki w trakcie prania. Powyżej opisany sprzęt najlepiej pracuje w duecie z innowacyjną i zaawansowaną technologicznie pralką. Jaką warto wybrać? Przykładowo dla zapominalskich stworzono pralki z systemem automatycznego dozowania i-DOS, który sam dobiera ilość detergentów do rodzaju tkaniny, wielkości prania i wybranego programu. Czujniki precyzyjnie odmierzają ilość środków piorących oraz wody, co jest nie tylko wygodne, ale też ekonomiczne – w ten sposób oszczędzasz wodę i detergenty. Jeśli zależy Ci na szybkim praniu i jednocześnie trybie ECO, postaw na pralkę z systemem VarioPerfect. Możesz włączyć opcję TimePerfect – wtedy pierzesz szybciej aż o 65% lub EcoPerfect, gdy chcesz oszczędzać wodę i energię, co jednocześnie przekłada się na niższe rachunki.

Dwa sprzęty to nie tylko wiele zaawansowanych technologii, ale także mniejsza eksploatacja każdego z nich. Musisz jednak liczyć się z wygospodarowaniem na nie odpowiedniego miejsca, nawet jeśli umieścisz suszarkę na pralce. Niezależnie od tego, na jaki model urządzenia się zdecydujesz, jedno jest pewne – suszenie prania przestanie być czasochłonną czynnością. Uwolnisz mieszkanie od rozwieszonych ubrań, a jednocześnie zyskasz więcej czasu dla siebie.

Data publikacji: 2019-01-22

Krok po kroku urządzamy kuchnię
i pralnię Mateusza Gesslera

1
Urządzanie kuchni – jak zagospodarować przestrzeń?
Jak urządzić kuchnię, w której wszyscy będą spędzać czas z przyjemnością?
Zobacz Strzałka w prawo
2
Planowanie kuchni – jak dobrać meble i AGD?
Na co zwrócić uwagę i jakie rozwiązania wybrać?
Zobacz Strzałka w prawo
3
Jaki piekarnik wybrać?
Dobry piekarnik to skarb.
Zobacz Strzałka w prawo
4
Jaką zmywarkę kupić, na co zwrócić uwagę?
Jakie cechy zmywarki są najważniejsze dla Mateusza?
Zobacz Strzałka w prawo
5
Jaki robot kuchenny wybrać do domu i... dlaczego MUM?
MUM to niezastąpiony pomocnik kuchenny!
Zobacz Strzałka w prawo
6
Płyta indukcyjna – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez płyty indukcyjnej.
Zobacz Strzałka w prawo
7
Jaką lodówkę kupić? Jak wybrać dobry sprzęt?
Sprawdź, jakie funkcje musi mieć lodówka Mateusza!
Zobacz Strzałka w prawo
8
Przechowywanie i organizacja w kuchni
Skorzystaj z moich podpowiedzi, by utrzymać porządek i zadbać o perfekcyjną organizację w kuchni.
Zobacz Strzałka w prawo
9
Jaki odkurzacz wybrać?
Myślałeś kiedyś, że odkurzanie może być przyjemne?
Zobacz Strzałka w prawo
10
Pralka z suszarką – razem czy osobno?
Zobacz, na jakie rozwiązanie zdecydował się Mateusz
Zobacz Strzałka w prawo