Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Jak urządzić pokój dla chłopca – zbiór pomysłów i porad

Jak urządzić pokój dla chłopca – zbiór pomysłów i porad
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

 

Aranżacja pokoju chłopięcego to spore wyzwanie. Takie pomieszczenie powinno być nie tylko kolorowe, ale również funkcjonalne. Pokój dla chłopca powinien pozwolić mu nie tylko odpoczywać i uczyć się, ale być także komfortową przestrzenią do codziennych zabaw. Na co zwrócić uwagę planując wystrój tego pomieszczenia?

Projekt pokoju dla chłopca – od czego zacząć?     

Kluczowym zabiegiem podczas projektowania pokoju dla chłopca powinien być podział na odpowiednie strefy: wypoczynkową i tą służącą do zabawy. Warto wspomnieć, że wraz z biegiem czasu ich proporcje będą się zmieniać. W miarę dorastania dziecka przestrzeń do zabawy zostanie zastąpiona miejscem do nauki i rozwijania hobby. Miejsce do odpoczynku powinno być natomiast stałym elementem wnętrzarskiego „programu”. Pamiętaj, aby w pierwszej kolejności zaplanować rozmieszczenie niezbędnych elementów wyposażenia wnętrz, które będą dopasowane do wieku dziecka.

Meble dla chłopca     

Łóżko, szafa oraz regał lub komoda – to podstawowe meble dla chłopca. Wygodne łóżko ma ogromne znaczenie w momencie, w którym organizm dziecka wciąż intensywnie się rozwija. Możesz wybrać modele, które dzięki dodatkowym elementom i specjalnej konstrukcji powiększają się wraz ze wzrostem malucha lub postawić na wymianę mebli co jakiś czas. Ciekawym uzupełnieniem pokoju młodszego chłopca będzie stolik do rysowania i prac manualnych, które wspomagają rozwój tzw. małej motoryki. Kiedy dziecko wkracza w wiek szkolny, w jego przestrzeni nie może zabraknąć odpowiednio szerokiego biurka oraz krzesła z regulacją oparcia i wysokości.

Niezależnie od wieku chłopca warto zainteresować się tematem przechowywania. Uwzględnij to na etapie planowania wyposażenia pokoju chłopięcego. Oprócz mebli w roli garderoby (szafy bądź komody), pamiętaj o licznych organizerach, pudełkach do przechowywania, koszach, a nawet płóciennych matach, które po godzinach szalonej zabawy można zawiązać i umieścić w kącie – dzięki takim rozwiązaniom w pokoju chłopięcym łatwiej będzie utrzymać porządek. Dobrym pomysłem jest także zakup dużej skrzyni, która nie tylko posłuży do przechowywania zabawek, ale i pobudzi wyobraźnię do zabaw np. odgrywania scenek z życia piratów lub odkrywców skarbów. Z kolei książeczki i drobne zabawki pociecha może przechowywać na ściennych półkach np. w ciągle modnym stylu skandynawskim.

Jakie kolory do pokoju dla chłopca?    

Jeśli rozmawiamy o kolorystyce pokoju dla chłopca, istnieją dwa odmienne podejścia. Jeżeli celem jest stworzenie spokojnej, kojącej zmysły aranżacji, strzałem w dziesiątkę będzie wybór uniwersalnych bieli i szarości – to rozwiązanie jest częściej wybierane w przypadku naprawdę małych dzieci.

Druga opcja polega na porzuceniu pastelowych odcieni na rzecz wyraźnych, mocnych barw, do których należą m.in. zieleń, granat, żółty, czerwień oraz fiolet. Dorastający chłopcy zwykle uwielbiają dynamiczne formy i ostre, często neonowe barwy, dlatego żywe kolory możesz wpleść w aranżację w postaci dodatków. Intensywny total look mógłby się okazać zbyt przytłaczający, a pamiętajmy, że pokój chłopca służy również do odpoczynku i regenerującego snu. Nie zapominajmy też o właściwościach farb do pokoju chłopca – dobrze, by były plamoodporne.

Motywy przewodnie w pokoju chłopca

Zainteresowania dzieci mają zwykle dość krótką „datę ważności”, dlatego urządzając pokój dla chłopca, podejdź do tego z rozsądkiem. Z jednej strony uszanuj potrzebę dziecka, aby wystrój nawiązywał do zainteresowań, a z drugiej wprowadź elementy, które łatwo zmienić bez nadmiernych kosztów. Tapetę, dekoracyjne naklejki i inne dodatki do pokoju chłopca może połączyć jeden motyw przewodni np.

  • bajkowy;
  • kosmiczny;
  • motoryzacyjny;
  • z dinozaurami;
  • ze zwierzętami na safari;
  • przedstawiający bogactwo podwodnego świata;
  • marynistyczny;
  • superbohaterski.

Przeczytaj: Modne dekoracje do pokoju dziecięcego

Jak urządzić pokój chłopca - infografika

Pokój dla chłopca 3 latka

Pokój dla małego chłopca powinna wyróżniać atmosfera bezpieczeństwa, spokoju i kreatywnej zabawy. Pokoik dla chłopca nierzadko wypełniają motywy ze znanych bajek, zwierzęce maskotki z sympatycznymi pyszczkami, komfortowe pufy oraz akcesoria związane z różnymi pojazdami: wozami strażackimi, karetkami, dźwigami, autkami wyścigowymi itp. Nadal dużą popularnością cieszą się dywany o różnych wielkościach imitujące małe miasteczka (z narysowanymi ulicami, sygnalizacją świetlną, budynkami i parkingami) lub puchate modele, które sprawiają, że godziny spędzone na podłodze mijają niepostrzeżenie. Aranżację takiego wnętrza dopełni lampka koło łóżka o delikatnym, rozproszonym świetle i przyjaznym kształcie: serduszka, chmurki, misia, kotka bądź gwiazdki.

Pokój dla chłopca 7 lat – inspiracje     

Wiek wczesnoszkolny wiąże się z już bardziej „dorosłymi” zainteresowaniami. Tematami, które często pociągają chłopców w wieku kilku lat, są:

  • zagadki kryjące się w kosmosie;
  • życie różnych gatunków dinozaurów;
  • piłka nożna na czele z ulubioną drużyną;
  • podróże i odkrycia geograficzne.

Dość neutralne stylowo meble do pokoju chłopca warto przełamać tematycznymi dodatkami. Dla przykładu: chłopiec – amator kosmosu ucieszy się z lampy w kształcie układu słonecznego, w której każda żarówka przedstawia inną planetę. Chłopięcy wielbiciele sportu powiedzą „tak” naklejkom ściennym w kształcie piłkarskiej bramki, zielonej ścianie za łóżkiem oraz plakatom z ulubionymi drużynami. Maskotki i figurki w kształcie tyranozaura czy pterodaktyla mogą skłonić chłopców do poszukiwania ciekawostek o tych niezwykłych stworzeniach, a mapa świata zawieszona na ścianie pobudzi ich ciekawość świata.

Pokój młodzieżowy dla chłopaka        

Twój syn wchodzi w wiek dorastania – co się zmienia? Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że od teraz prawdopodobnie sam będzie chciał decydować o wystroju swojego pokoju. Pokój młodzieżowy dla chłopaka o neutralnym tle, np. w postaci drewnianych lub malowanych na biało mebli, sprzyja eksperymentom z dodatkami. Nastolatek może wybrać dekoracje z motywem ulubionego zespołu muzycznego czy drużyny lub chcieć zmienić własną przestrzeń w gamingowy raj.

Dowiedz się, jak urządzić pokój gamingowy, czyli kącik gracza

Nie zapominaj o tym, że zarówno maluch, dziecko w wieku szkolnym, jak i nastolatek powinni mieć decydujący głos, jeśli chodzi o to, jak urządzić pokój dla chłopca. Rolą rodzica jest jednak dbanie o estetykę wnętrza, ponieważ dobry gust warto kształtować już od najmłodszych lat.