Czym można zastąpić papier do pieczenia?
- Porady na temat pieczenia w papierze do pieczenia
- Co można piec w papierze do pieczenia – pomysły i inspiracje
- Alternatywy dla papieru do pieczenia – kiedy i dlaczego warto je znać
- Folia aluminiowa – uniwersalny zastępca w piekarniku
- Silikonowe maty do pieczenia – nie tylko dla profesjonalistów
- Ceramika i szkło – tradycyjne, ale skuteczne
Papier do pieczenia to niezbędny przedmiot w każdej kuchni. Zapobiega on przywieraniu wypieku do naczynia bądź blaszki. Czym można zastąpić papier do pieczenia, gdy akurat nie mamy go pod ręką? Sprawdź wszystkie możliwe sposoby i ciesz się udanymi wypiekami!
Porady na temat pieczenia w papierze do pieczenia
Wielu domowych miłośników wypieków zastanawia się, mając w rękach papier do pieczenia, która strona jest właściwa. Wyjaśniamy! Papier do pieczenia w arkuszach czy w rolce, aby dobrze pełnił swoją funkcję, powinien być położony tak, by błyszcząca strona stykała się z jedzeniem. Wtedy ograniczamy ryzyko przywarcia potrawy.
O czym jeszcze warto pamiętać podczas pieczenia w papierze do pieczenia?
- Zastosuj go tylko jeden raz inaczej może się pokruszyć, a jego silikonowa warstwa będzie już w większości spalona.
- Podczas zakupu sprawdź, jaka jest maksymalna temperatura, w jakiej można go użyć do pieczenia – zwykle jest to 220 lub 200 stopni. W innym przypadku papier do pieczenia może się zapalić.
- Biały papier do pieczenia (śniadaniowy) również może być przydatny w trakcie pieczenia, jednak wcześniej trzeba posmarować go tłuszczem. Do tego celu użyj oleju lub masła.
- Czy papier do pieczenia trzeba smarować tłuszczem? Nie, jeśli ma jedną stronę matową, a drugą z powłoką silikonową.
- Jak wyłożyć tortownicę papierem do pieczenia? Złóż go dwukrotnie na pół, później w formę trójkąta, a na koniec zwiń do środka i przytnij wystające fragmenty. Idealne koło gotowe!
- Mokry papier do pieczenia – czy to dobry pomysł? Tak! Delikatnie zgnieciony i zmoczony w wodzie pergamin nie będzie się wywijał, a dodatkowo zniesie wyższe temperatury.
Przeczytaj artykuł: Jak wyczyścić piekarnik bez szorowania i chemii?
Co można piec w papierze do pieczenia – pomysły i inspiracje
Piekarniki marki Bosch to idealne rozwiązanie dla osób lubiących ciasta i inne dania pieczone w papierze do pieczenia. Zacznijmy od słodkości. Ozdoby z czekolady? To świetna myśl! W ten sposób powstaną m.in. dekoracje z czekolady na tort. Papier do pieczenia będzie również przydatny podczas przyrządzania pieczonego łososia czy piersi z kurczaka.
Alternatywy dla papieru do pieczenia – kiedy i dlaczego warto je znać
Jeśli zastanawiasz się, czym zastąpić papier do pieczenia, już odpowiadamy na to pytanie. Poznaj sprawdzone alternatywy dla tradycyjnego papieru do pieczenia.
Folia aluminiowa – uniwersalny zastępca w piekarniku
Folia aluminiowa zamiast papieru do pieczenia to najczęściej wybierana opcja. Sreberko jest pokryte powłoczką żaroodporną, dlatego można piec w nim produkty wymagające obróbki cieplnej w wysokiej temperaturze. Pozwala ona także zachować soki wypływające z potrawy. Warto posmarować błyszczącą stronę (skierowaną do środka) folii tłuszczem, by nie przywierała do jedzenia. Unikaj stosowania jednocześnie folii aluminiowej i metalowych blach – mogą wchodzić w niepożądane reakcje chemiczne.
Jak wykorzystać folię aluminiową do pieczenia
Jak używać folii aluminiowej w kuchni? Możesz śmiało wykorzystać ją do przygotowania kurczaka oraz ryby. Zobacz, jak to zrobić.
- Pieczenie kurczaka w folii aluminiowej: zamarynowane w przyprawach mięso zawiń szczelnie folią błyszczącą stroną do wewnątrz. Piecz 20–60 minut w zależności od wielkości danego kawałka. Zrób to w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni Celsjusza.
- Pieczenie ryby w folii aluminiowej: doprawiony kawałek ryby zawiń w folię i piecz przez 20–30 minut. Jeśli na końcu pieczenia rozwiniesz folię, uzyskasz chrupiącą skórkę.
Silikonowe maty do pieczenia – nie tylko dla profesjonalistów
Czym zastąpić jeszcze można papier do pieczenia? Postaw na silikonowe maty. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość wielokrotne wykorzystania – przetrwają nawet kilka lat. Są one również bardzo odporne na wysokie temperatury, bezpieczne w kontakcie z żywnością i nie wymagają użycia tłuszczu. W szufladzie warto mieć maty oraz foremki w różnych kształtach i rozmiarach. W taki sposób łatwiej dopasujesz je do przygotowywanej potrawy. Maty cieszą się popularnością w kuchni również dlatego, że są jednocześnie elastyczne i stabilnie trzymają się blaszki. Jest to także ekologiczne rozwiązanie, które nie generuje zbędnych śmieci.
Porady dotyczące używania mat silikonowych
- Maty silikonowe ochronią przyrządzane danie przed przywieraniem oraz przypaleniem.
- Oprócz pieczenia – ciast, warzyw i mięs – możesz wykorzystać je także jako stolnicę do wyrabiania ciasta.
- Zwykle maty z silikonu wytrzymują temperaturę do 250 stopni Celsjusza, jednak dla pewności sprawdź tę informację na opakowaniu.
- Co ważne, nie używaj w ich pobliżu ostrych przedmiotów z metalu – zastąp je drewnianymi lub plastikowymi.
- Po użyciu umyj matę ciepłą wodą z mydłem, a następnie osusz.
Ceramika i szkło – tradycyjne, ale skuteczne
Naczynia ceramiczne i szklane jak najbardziej nadają się do umieszczenia w piekarniku. Będą odporne na wysokie temperatury, dzięki czemu mogą bezpiecznie przebywać nim przez dłuższy czas. Ich atutem jest gładka powierzchnia – zatem są higieniczne i łatwiej zadbać o ich czystość. Warto też wybierać modele z wygodnie wyprofilowanymi uchwytami. Szklane naczynia żaroodporne wyróżniają się także tym, że dzięki przezroczystości można kontrolować stan potrawy, natomiast ceramiczne – zwłaszcza z porcelany – wykorzystuje się również do mrożenia produktów. Wysmarowanie dna i ścianek tłuszczem gwarantuje perfekcyjne wypieczone danie.
Jak dostosować przepisy pieczenia do naczyń ceramicznych i szklanych
Zapiekanka makaronowa z warzywami, lasagne, cukinia faszerowana z kaszą i pieczarkami, ryba zapiekana ze szpinakiem oraz jajka w kokilkach to tylko niektóre z wielu przepisów. Dowiedz się więcej na temat dań, które można przygotować w naczyniach żaroodpornych.
Papier do pieczenia, chociaż może wydawać się niezbędny w kuchni, może być zastąpiony przez inne akcesoria: folię aluminiową, silikonowe maty czy ceramiczne i szklane naczynia żaroodporne. Wszystkie spełniają podwójną rolę: chronią produkty przez przypaleniem i sprawiają, że będą doskonale upieczone.