Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Ciasto filo - jak zrobić i do czego wykorzystać?

Ciasto filo - jak zrobić i do czego wykorzystać?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Jak zrobić ciasto filo?
  2. Do czego wykorzystać ciasto filo?

Ciasto filo to prawdziwy specjał, z którego można przygotować wiele dań - zarówno na słodko, jak i słonych. Nazwa ciasta filo (phyllo pastry) pochodzi z języka greckiego, gdzie słowo phyllo oznacza liść. I rzeczywiście ciasto filo przypomina ułożone warstwami listki.

Do przygotowywania ciasta filo potrzebne są takie składniki jak: mąka, oliwa, woda, sól, ale też w niektórych przepisach ocet, żółtka jaj oraz skrobia ziemniaczana i mąka kukurydziana do oprószania. Ciasto jest rozwałkowywane na stolnicy na cienkie jak papier warstwy. Przypomina ono ciasto francuskie, ale tylko z wyglądu. To co odróżnia ciasto filo od ciasta francuskiego to stosowany tłuszcz. Do przygotowania ciasta francuskiego wykorzystywane jest masło, natomiast w drugim przypadku jest to oliwa i ciepła woda, które nadają elastyczność.

Jak zrobić ciasto filo?

Potrzebne będą składniki: mąka (400 g), mąka ziemniaczana do oprószenia, ciepła woda (300 ml), 3 łyżki oliwy i płaska łyżeczka soli

  • W misce umieść mąkę, sól i wodę, zmiksuj. Gdy składniki zaczną się łączyć, wlej oliwę, nadal miksując. Miksuj, aż ciasto będzie miękkie i elastyczne.
  • Wyłóż ciasto na stolnicę oprószoną mąką ziemniaczaną. Podziel na mniejsze kawałki, uformowane w kulki. Ułóż je na blaszce oprószonej mąką ziemniaczaną, w odległości kilku centymetrów od siebie. Przykryj je  ręcznikiem i pozostaw w chłodnym pomieszczeniu na 2 godziny. 
  • Po dwóch godzinach rozwałkuj ciasto na oprószonej mąką stolnicy. Następnie  rozciągaj je dłońmi tak, aby było cienkie jak papier. Warstwę ciasta delikatnie przykryj wilgotnym ręcznikiem. 
  • Tak samo przygotuj kolejne warstwy, układaj je na sobie po posypaniu wcześniejszego płata mąką.
  • Ciasto filo piecz w temperaturze około 190-200°C .

Do czego wykorzystać ciasto filo?

Ciasto filo wykorzystuje się w kuchniach Europy Środkowo-Wschodniej i na Bałkanach. Do najbardziej popularnych przysmaków przyrządzanych z tego ciasta należą Bakława, Burek, Banica, Spanakopita, Gibanica, Zelnik, Tiropita czy Strudel.