Pasztet z czerwonej soczewicy
4 porcje
Średnie
Składniki
Wartości odżywcze
Pasztet z czerwonej soczewicy
Pasztet z czerwonej soczewicy
Wybierz składnik, który chcesz przeliczyć:
Opis wykonania
Domowy pasztet z soczewicy można przygotować w wersji wegetariańskiej i wegańskiej - w przypadku tej drugiej jajka należy zastąpić zblendowanych siemieniem lnianym.
Soczewicę namaczamy na noc, a następnie gotujemy ją do miękkości zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Pasztet z soczewicy czerwonej ma delikatniejszy smak i łatwiej się rozpada podczas gotowania. Soczewica czerwona jest miękka i kremowa w konsystencji. Z kolei soczewica zielona zachowuje swój kształt i teksturę, co może sprawić, że pasztet będzie miał bardziej ziarnistą konsystencję.
Marchewki, pietruszkę i selera również gotujemy do miękkości, a następnie odcedzamy. Czosnek przeciśnij przez praskę lub pokrój w cienkie plasterki, a następnie podsmaż go na oliwie z oliwek, aż będzie lekko zrumieniony. Opcjonalnie do domowego pasztetu z soczewicy możesz dodać ulubione dodatki, takie jak pokrojone i podsmażone na oleju pieczarki, suszone pomidory, czerwoną paprykę, kukurydzę.
Wszystkie ugotowane warzywa i soczewicę miksujemy na gładką masę. Dodaj oliwę z czosnkiem oraz pestki dyni i słonecznika. Następnie przypraw masę solą, pieprzem i innymi ulubionymi przyprawami. Dodaj jajko i bułkę tartą, dokładnie wymieszaj, aby wszystkie składniki się połączyły.
Przełóż pasztet warzywny z soczewicą do keksówki i piec w piekarniku nagrzanym do 200°C przez 50-60 minut, aż stanie się złocisty i chrupiący.
Podanie
Z czym podawać domowy pasztet z soczewicy? Pokrojone w słupki lub plasterki warzywa stanowią chrupiący kontrast do kremowej konsystencji pasztetu. Marynowane cebule, ogórki, papryka czy bakłażany są doskonałym towarzystwem dla pasztetu. Ich pikantny smak uzupełni kremową konsystencję dania. Podawaj pasztet z soczewicy na kawałkach pieczywa tostowego lub na kanapkach. To świetna opcja na przekąskę.
Komentarze