Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Pasztet

Pasztet

Pasztet, a właściwie pâté - pochodzi z Francji, gdzie jadano go już w średniowieczu. Na bogatych dworach zatrudniano wówczas pasztetników – specjalnych kucharzy zajmujących się wyłącznie przygotowywaniem pasztetu, ale,...

Czytaj więcej
Pasztet
Filtry
Poziom trudności Strzałka w dół
Czas przygotowania Strzałka w dół
Dieta Strzałka w dół
Autor przepisu Strzałka w dół
Sortuj: Od najnowszych Strzałka w dół

 

Pasztet, a właściwie pâté - pochodzi z Francji, gdzie jadano go już w średniowieczu. Na bogatych dworach zatrudniano wówczas pasztetników – specjalnych kucharzy zajmujących się wyłącznie przygotowywaniem pasztetu, ale, wbrew pozorom, nie jest to skomplikowany proces, zwłaszcza obecnie, kiedy do jego przygotowania zaangażujemy roboty kuchenne.

Tradycyjny pasztet

Do miłośników pasztetu należał, m.in. król Jan III Sobieski.

Tradycyjny pasztet przyrządza się ze zmielonych ugotowanych mięs – drobiu, wołowiny, wieprzowiny czy dziczyzny, delikatniejszy pasztet z wątróbki najczęściej serwowany bywa jako pâté – pasztet w formie pasty do smarowania pieczywa.

Najlepszy pasztet mięsny powstaje z kilku rodzajów mięsa z dodatkiem grzybów, suszonych śliwek lub żurawiny czy orzechów. O jego smaku i jakości decydują dobrej jakości składniki, odpowiednio wyselekcjonowane. Jednym z najsłynniejszych pasztetów jest przygotowywany z gęsich wątróbek francuski pâté de foie gras.

Jak podać pasztet?

Pasztet domowy doskonale nadaje się na świąteczne menu jako przystawka podawana z żurawiną lub domowymi marynatami lub jako ciepłe danie. W Polsce popularny jako wędlina nie tylko świąteczna, ale także jako dodatek do kanapek. Pasztet podawany na święta to najczęściej pasztet wieprzowy lub z dziczyzny, choć niezwykle popularne i smaczne są również wegetariańskie wersje, czyli pasztet warzywny z selera, soczewicy czy ciecierzycy.