Przelicznik wartośći

Chce przeliczyć na

Szybkie ciasto z jabłkami i orzechową kruszonką

Opis wykonania

Idealne na nagłą wizytę gości lub spontaniczny piknik nad jeziorem.

Czasem sytuacja wymaga szybkich działań i równie szybkich rezultatów. Tak samo jest i w kuchni – nagłe odwiedziny znajomych, spontaniczny wyjazd albo nagła ochota na „coś słodkiego”. Co wtedy? Szybkie ucierane ciasto posypane kruszonką. Jabłkowe oczywiście, bo kto nie lubi szarlotki? A w połączeniu z orzechami to zupełna bajka!

Opis przygotowania:

 1. Połącz suche składniki ciasta: mąki, cynamon, proszek do pieczenia, cukier.
 2. Jabłka umyj i obierz ze skóry, a następnie przekrój na połówki i usuń gniazda nasienne. Owoce pokrój w kostkę lub półtalarki.
 3. W rondelku, na wolnym ogniu rozpuść masło.
 4. Do suchych składników dodaj jogurt, jaja i rozpuszczone masło. Całość utrzyj lub zmiksuj na wolnych obrotach.
 5. Do ciasta dodaj wnętrze laski wanilii i jeszcze chwilę miksuj.
 6. Następnie dodaj pokrojone jabłka i przemieszaj (nie miksuj!).
 7. Foremkę do ciasta wyłóż papierem do pieczenia i wlej ciasto.
 8. Przygotuj kruszonkę: zmiel orzechy, połącz je z pozostałymi składnikami kruszonki.
 9. Rozetrzyj kruszonkę palcami nad ciastem, posypując całą powierzchnię.
 10. Ciasto piecz 45 minut w temperaturze 170-180 stopni. Przed wyłączeniem piekarnika sprawdź patyczkiem, czy ciasto się do niego nie przykleja.

TIP DIETETYCZNY

 • Do ciasta warto wybrać jabłka, które charakteryzują się lekką kwaskowatością. Najlepiej sprawdzą się: ligol, papierówka, gloster i antonówka. Szara reneta to natomiast odmiana raczej kwaskowata – bardziej pasuje do szarlotki z dodatkiem lodów. Jakiekolwiek owoce wybierzemy, dostarczymy organizmowi błonnika oraz witamin C, A, E, K oraz kwercetynę. Ta ostatnia działa korzystnie w kwestii alergii, stanów zapalnych, problemów z układem krwionośnym.

TIP TECHNICZNY

 • Gotowanie na gazie to doskonały sposób na przygotowanie posiłków. Jednak regulacja płomienia może budzić wątpliwości. Co tak naprawdę oznacza: gotować na średnim ogniu? Dzięki płytom FlameSelect bez trudu wybierzesz właściwą wartość grzania. Do przygotowania szybkiego ciasto z jabłkami i orzechową kruszonką skorzystaj z niskich poziomów mocy: 1-3.

 

Bosch do kuchni