Barszcz czerwony
Barszcz czerwony czysty to jedno z podstawowych dań na wigilijnym stole, zwłaszcza w Polsce południowej, gdzie podaje się go z fasolą lub uszkami z farszem grzybowym. Barszcz czerwony –...
Czytaj więcej
Barszcz czerwony czysty to jedno z podstawowych dań na wigilijnym stole, zwłaszcza w Polsce południowej, gdzie podaje się go z fasolą lub uszkami z farszem grzybowym.
Barszcz czerwony – właściwości
Barszcz czerwony na zakwasie jest nie tylko pyszny, ale także zdrowy. Pierwsze wzmianki o zupie przygotowywanej z buraków pochodzą z XVI wieku i dotyczą jego prozdrowotnych właściwości jako medykamentu na gorączkę i remedium na dolegliwości związane z nadmiernym spożyciem napojów alkoholowych. Buraki są bogate w składniki mineralne, takie jak: magnez, wapń, fosfor, żelazo, potas, a zakwas buraczany to naturalny probiotyk, bogaty w witaminę C, B oraz kwas foliowy. To naturalny medykament obniżający cholesterol, regulujący ciśnienie krwi i poprawiający przyswajalność żelaza. Buraczany zakwas wzmacnia system immunologiczny oraz poprawia stan flory bakteryjnej jelit.
Barszcz czerwony na zakwasie
Tradycyjny barszcz czerwony przygotowuje się na zakwasie zrobionym z buraków czerwonych, czosnku, przypraw i wody. Aby przygotować w domu zakwas do barszczu potrzeba od 3 do 7 dni. Zakwas można przygotować już kilka tygodni wcześniej i przechowywać w lodówce.
W wielu regionach Polski domowy barszcz czerwony na Wigilię przygotowuje się na wywarze z grzybów i warzyw, do którego dodaje się buraczany zakwas. Wigilijnego barszczu nie zabielamy – podawany jest jako czysta zupa, a grzyby z wywaru używane są do przygotowania farszu do pierożków. Tradycyjny barszcz wigilijny przyprawia się jedynie solą i cukrem, bez użycia pieprzu.
Zakwas można wykorzystać nie tylko do przygotowywania barszczu, ale także do koktajli, napojów lub zakwaszania potraw. Wypróbuj nasze przepisy na domowy barszcz czerwony na zakwasie.