Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Bigos

Bigos

Bigos to tradycyjna polska potrawa, której nie może zabraknąć na świątecznym stole. Klasyczny bigos z kiszonej kapusty, mięsa wieprzowego, kiełbasy i grzybów można wzbogacić dodatkiem czerwonego wytrawnego wina lub...

Czytaj więcej
Bigos
Filtry
Poziom trudności Strzałka w dół
Czas przygotowania Strzałka w dół
Dieta Strzałka w dół
Autor przepisu Strzałka w dół
Sortuj: Od najnowszych Strzałka w dół

 

Bigos to tradycyjna polska potrawa, której nie może zabraknąć na świątecznym stole. Klasyczny bigos z kiszonej kapusty, mięsa wieprzowego, kiełbasy i grzybów można wzbogacić dodatkiem czerwonego wytrawnego wina lub śliwki. Niektóre szkoły mówią, że tradycyjny bigos powinien być przygotowany z kapusty słodkiej i kiszonej w równych proporcjach. Także proporcje mięsa i kapusty powinny być zbliżone. Bigos podaje się z pieczywem, najczęściej jako gorącą przystawkę lub przekąskę.

Rodzaje bigosu

Oprócz bigosu tradycyjnego znane są różne warianty potrawy: bigos litewski z dodatkiem kwaśnych jabłek, węgierski z dodatkiem ostrej papryki i śmietany, bigos myśliwski z dziczyzną (najlepiej sarną) z dodatkiem jałowca. Potrawę przygotowuje się także w kuchni litewskiej i białoruskiej, a pierwsze wzmianki o bigosie pojawiają się już w średniowieczu.

Tajemnicą bigosu jest jego długie gotowanie – im dłużej, tym lepiej. Smak potrawy powinien być lekko pikantny. W niektórych regionach bigos doprawia się koncentratem – dodatek ten nie był jednak znany w kuchni staropolskiej. Bigos domowy jest najlepszy, gdy smaki się wymieszają, może być wielokrotnie odgrzewany, co także pozytywnie wpływa na jego smak. Zawekowany można trzymać w słoikach nawet kilka tygodni, a zamrożony kilka miesięcy.