Flaki
Potrawa, która znana była w polskiej tradycji kulinarnej już w XIV w., choć spotkać ją można również w kuchniach innych narodów. Mimo że jej nazwa może nie zachęcać, ta...
Czytaj więcej
Potrawa, która znana była w polskiej tradycji kulinarnej już w XIV w., choć spotkać ją można również w kuchniach innych narodów. Mimo że jej nazwa może nie zachęcać, ta sycąca zupa wydobywa to co najlepsze z podrobów, głównie wołowych, które posiadają dużo związków wapnia. Przybiera formę rozgrzewającego bulionu, wzbogaconego dodatkiem mięsnym.
Flaki – przepis
Kiedy już przekonamy się do tego smaku, warto zastanowić się, jak zrobić flaki samemu. Przepis na flaczki nie należy do skomplikowanych. Trzeba jednak wiedzieć, jakie części żołądka wybrać. Za najlepsze uchodzą trawieniec i żwacz. Należy je oczyścić, obgotować, a następnie pokroić w cienkie paski. Stanowią one wsad do bulionu warzywnego, choć można go przygotować również z dodatkiem wołowiny lub wędzonki. Po wrzuceniu flaków do bulionu, należy gotować je aż zmiękną. Zupę doprawia się na ostro, dodając takie przyprawy jak gałka muszkatołowa, majeranek, imbir i mielona papryka. Danie występuje jednak w różnych wariantach, jednym z nich są flaki po warszawsku, do których dodaje się pulpety. Smacznie można też przyrządzić wegetariańskie flaki – w wersji bezmięsnej sprawdzą się flaczki z boczniaków.