Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Flaki

Flaki

Potrawa, która znana była w polskiej tradycji kulinarnej już w XIV w., choć spotkać ją można również w kuchniach innych narodów. Mimo że jej nazwa może nie zachęcać, ta...

Czytaj więcej
Flaki
Filtry
Poziom trudności Strzałka w dół
Czas przygotowania Strzałka w dół
Dieta Strzałka w dół
Autor przepisu Strzałka w dół
Sortuj: Od najnowszych Strzałka w dół

 

Potrawa, która znana była w polskiej tradycji kulinarnej już w XIV w., choć spotkać ją można również w kuchniach innych narodów. Mimo że jej nazwa może nie zachęcać, ta sycąca zupa wydobywa to co najlepsze z podrobów, głównie wołowych, które posiadają dużo związków wapnia. Przybiera formę rozgrzewającego bulionu, wzbogaconego dodatkiem mięsnym.

Flaki – przepis

Kiedy już przekonamy się do tego smaku, warto zastanowić się, jak zrobić flaki samemu. Przepis na flaczki nie należy do skomplikowanych. Trzeba jednak wiedzieć, jakie części żołądka wybrać. Za najlepsze uchodzą trawieniec i żwacz. Należy je oczyścić, obgotować, a następnie pokroić w cienkie paski. Stanowią one wsad do bulionu warzywnego, choć można go przygotować również z dodatkiem wołowiny lub wędzonki. Po wrzuceniu flaków do bulionu, należy gotować je aż zmiękną. Zupę doprawia się na ostro, dodając takie przyprawy jak gałka muszkatołowa, majeranek, imbir i mielona papryka. Danie występuje jednak w różnych wariantach, jednym z nich są flaki po warszawsku, do których dodaje się pulpety. Smacznie można też przyrządzić wegetariańskie flaki – w wersji bezmięsnej sprawdzą się flaczki z boczniaków.