Groch
Należy do rodziny bobowatych i jest rośliną strączkową, która występuje w trzech odmianach – zielonej, żółtej i białej. Stanowi jedną z najwcześniej uprawianych roślin przez człowieka, a jego właściwości...
Czytaj więcej
Należy do rodziny bobowatych i jest rośliną strączkową, która występuje w trzech odmianach – zielonej, żółtej i białej. Stanowi jedną z najwcześniej uprawianych roślin przez człowieka, a jego właściwości znane są już od tysięcy lat w różnych szerokościach geograficznych.
Groch – właściwości
Najczęściej wykorzystywany w kuchni, oprócz groszku cukrowego, spożywanego w całości, jest groch łuskany, którego ziarna stosuje się w tradycyjnych polskich potrawach takich jak kapusta z grochem czy grochówka. Wykorzystać można go także jako bazę do past kanapkowych, należy jednak pamiętać, że oprócz białka groch zawiera sporo węglowodanów, dlatego szybko zapewnia uczucie sytości. Groch łuskany jest bogatym źródłem białka roślinnego, zawiera też wiele minerałów, takich jak fosfor, potas (aż 362 mg w 100 g!), magnez czy wapń. W grochu znajduje się również kwas foliowy, spore dawki witaminy A, K oraz witaminy z grupy B, chroniące układ nerwowy. Groch zawiera ponadto antynowotworowe przeciwutleniacze oraz błonnik.