Likier
Jego nazwa wywodzi się z języka włoskiego – od słowa liquori. Pierwsze alkoholowe wyroby tego typu traktowano jak leki, a ich smak i zapach odbiegał od dzisiejszych ideałów. Obecnie...
Czytaj więcej
Jego nazwa wywodzi się z języka włoskiego – od słowa liquori. Pierwsze alkoholowe wyroby tego typu traktowano jak leki, a ich smak i zapach odbiegał od dzisiejszych ideałów. Obecnie wyróżnić możemy różne rodzaje likierów, które stanowią podstawę lub dodatek do wielu koktajli i deserów.
Jak zrobić likier?
Nie istnieje jeden wybrany przepis na likier, ponieważ istnieją likiery ziołowe, owocowe i inne. Jednym z najsłynniejszych, sprawdzających się zarówno jako dodatek do deseru czy koktajlu, jak i w wersji solo jest likier kawowy. Do jego przygotowania niezbędne są wysoko procentowy alkohol (wódka lub spirytus), świeżo zmielona kawa, cukier i mleko skondensowane. W podgrzanym mleku należy rozpuścić cukier, płyn połączyć z zaparzoną kawą, a po ostygnięciu dodać alkohol. Wymieszane składniki wystarczy przelać do butelki i odczekać przynajmniej dobę.
Jak pić likier?
Likiery owocowe oraz te bardzo gęste i słodkie serwuje się w temperaturze 12-24 ° C. Likiery gorzkie, korzenne i ziołowe – w temperaturze 10-12 ° C, natomiast cytrusowe, adwokat, likier kakaowy czy anyżkowy należy schłodzić do temperatury 8-10 ° C. Likiery podaje się w małych kieliszkach w kształcie tulipana, najczęściej na zakończenie posiłku. Drinki na bazie likierów podaje się natomiast jako aperitif. Do najsłynniejszych drinków z likierem należą m.in. Long Island Ice Tea, White Russian, Cosmopolitan czy Margarita.