Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Sandacz

Sandacz

Sandacz to drapieżnik wśród ryb. Należy do rodziny okoniowatych i w kuchni staropolskiej zajmował bardzo ważne miejsce. Był uważany za jedną z najszlachetniejszych ryb, dlatego nie mogło go również...

Czytaj więcej
Sandacz
Filtry
Poziom trudności Strzałka w dół
Czas przygotowania Strzałka w dół
Dieta Strzałka w dół
Autor przepisu Strzałka w dół
Sortuj: Od najnowszych Strzałka w dół

 

Sandacz to drapieżnik wśród ryb. Należy do rodziny okoniowatych i w kuchni staropolskiej zajmował bardzo ważne miejsce. Był uważany za jedną z najszlachetniejszych ryb, dlatego nie mogło go również zabraknąć na wigilijnym stole. Wówczas rybę tę podawano na różne sposoby: pieczoną, faszerowaną, w galarecie lub smażoną. Aby jednak zachować jak najwięcej właściwości odżywczych, najlepiej ją upiec lub ugotować na parze. Dzięki temu nie pozbawimy sandacza białka oraz witamin E i A, które pozytywnie wpływają na skórę, paznokcie i włosy. Co więcej, sandacz to także źródło kwasów omega-3, które zwalczają nadmiar cholesterolu i pozytywnie wpływają na pracę układu krążenia. Do dzisiaj sandacza przyrządza się na wiele sposobów i serwuje w towarzystwie dodatków, które podkreślają jego wyjątkowy, delikatny smak.

 

Jak przyrządzić sandacza by smakował wyśmienicie? 

 

Sandacz to wyjątkowa ryba. Charakteryzuje się delikatnym i chudym mięsem o lekko maślanym smaku. Aby podkreślić naturalny smak ryby, przed obróbką termiczną należy ją zamarynować. W tym celu warto wykorzystać oliwę, czosnek, sok z cytryny, koperek, natkę pietruszki, rozmaryn lub estragon. Sandacz w marynacie powinien znajdować się od 30 do 60 minut. Następnie można przejść do obróbki termicznej, której czas uzależniony jest od wielkości kawałków ryby. W przypadku smażenia będzie to kilka do kilkunastu minut, a w przypadku pieczenia nawet 30 minut. 

 

Przepisy na sandacza

 

Mięso sandacza można przyrządzić na wiele sposobów. Z powodzeniem można je  piec, smażyć, zapiekać oraz gotować. Nadaje się również do marynowania w occie oraz przygotowania w galarecie. Z sandacza można ugotować również wyjątkowo smaczną zupę rybną. W daniach obiadowych warto połączyć go z pomidorami lub sosem śmietanowym. Dodatek ziół, soku z cytryny, masła, cebuli, czosnku lub boczku wzbogaci smak delikatnego mięsa sandacza. Doskonale smakuje on także w towarzystwie grzybów takich jak kurki, borowiki, prawdziwki czy pieczarki. Ciekawym połączeniem smakowym jest przyrządzenie sandacza z jabłkami. Słodko-kwaśny miąższ jabłek znakomicie komponuje się z rybą.

 

Nasze pomysłu na sandacza to:

 

  • Filet z sandacza z ziemniaczano-chrzanowym puree

  • Sandacz pieczony w ziołach

  • Sandacz z boczkiem i soczewicą

  • Bulion rybny