Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Jak wyczyścić piekarnik?

Jak wyczyścić piekarnik?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Piekarnik – informacje ogólne
  2. Jak wyczyścić zabrudzony piekarnik?
  3. Dbanie o piekarnik na co dzień

Czyszczenie piekarnika może przysporzyć wielu problemów. Zwłaszcza jeśli urządzenie zostało mocno zaniedbane, a na jego ściankach osiadła gruba warstwa przypalonego tłuszczu. Jak wyczyścić piekarnik z trudnych do usunięcia zabrudzeń? Czym zastąpić silne środki czyszczące, które mogą przenikać do jedzenia, szkodzić zdrowiu i rysować powłokę piekarnika? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Piekarnik – informacje ogólne

Rodzaje piekarników

Mycie piekarnika może okazać się mniej lub bardziej skomplikowane, w zależności od rodzaju urządzenia. Popularne piekarniki elektryczne (zarówno tradycyjne, jak i parowe) są wyposażone w szereg przydatnych funkcji, które ułatwiają pieczenie, a coraz częściej również utrzymanie czystości. Piekarniki gazowe, zasilane gazem ziemnym, nie mają tego typu udogodnień. Podejmując próbę ich wyczyszczenia, musimy polegać wyłącznie na własnych siłach.

Dowiedz się, jaki piekarnik wybrać z artykułu Doroty Szelągowskiej, w których znajdziesz mnóstwo przydatnych informacji i inspiracji.

Jak wyczyścić zabrudzony piekarnik?

Przyczyny zabrudzeń piekarnika

Większość z nas popełnia ten sam błąd: nie dba o piekarnik na co dzień. Tymczasem łatwiej usunąć świeże zabrudzenia niż pozbyć się tych starych i zaschniętych. Osad, plamy z tłuszczu i zapieczone resztki jedzenia, których przybywa wraz z upływem czasu, intensywnością i sposobem pieczenia, tworzą coraz grubszą i trudniejszą do zdarcia powłokę. W skrajnych przypadkach jej doczyszczenie może okazać się niemożliwe.  

Jak wyczyścić piekarnik - zdjęcie 1

Funkcja samoczyszczenia piekarnika

Codzienne mycie piekarnika wyda się błahostką, jeśli wybierzesz urządzenie z funkcją samoczyszczącą. Na rynku dostępnych jest kilka rozwiązań, które różnią się sposobem i skutecznością działania.

Piekarniki z funkcją czyszczenia parowego są wyposażone w pojemnik na wodę. Po uruchomieniu programu zawartość zbiornika zostaje podgrzana, aby wytworzyć parę wodną i w ten sposób rozmiękczyć warstwę tłuszczu i spalenizny. Niestety, na tym nie koniec. Po zakończeniu pracy piekarnika wszystkie pozostałe zabrudzenia należy usunąć ręcznie.

Nieco większą wygodę oferują piekarniki z funkcją katalizy. Zastosowane w nich panele katalityczne mają porowatą powierzchnię, która absorbuje tłuszcz oraz inne zanieczyszczenia, ograniczając powstawanie zabrudzeń. Komora zostaje oczyszczona samoistnie po nagrzaniu piekarnika powyżej 200°C – tłuszcz i niewielkie resztki jedzenia ulegają spaleniu na popiół, który wystarczy wymieść. Użytkownicy zwracają jednak uwagę na dwa kluczowe problemy: czyszczenie katalityczne jest niedokładne, a panele w piekarniku trzeba regularnie wymieniać.

Świetną alternatywą dla tego rozwiązania są piekarniki marki Bosch z technologią EcoClean Direct. Dzięki specjalnej powłoce z mikrocząsteczkami ceramicznymi, która pochłania i neutralizuje tłuszcz poprzez utlenienie, piekarnik czyści się automatycznie przy każdym pieczeniu. W przeciwieństwie do wkładów katalitycznych, funkcja EcoClean działa przez cały okres eksploatacji.

Jak wyczyścić piekarnik - zdjęcie 2

Jeśli szukasz urządzenia, które wyręczy Cię w sprzątaniu w 100%, wybierz piekarnik z pyrolizą. Po włączeniu programu drzwi piekarnika zostaną zablokowane, jego wnętrze rozgrzeje się do 500°C, a po zabrudzeniach zostanie garstka popiołu. Czyszczenie pyrolityczne działa tak skutecznie, że niepotrzebne są żadne poprawki. W wybranych piekarnikach z pyrolizą marki Bosch do samoczyszczenia przystosowane są nawet prowadnice, blachy i ruszty, więc nie musisz wyjmować ich z komory na czas działania programu. Przed zastosowaniem pyrolizy, należy jednak upewnić się, czy blachy, znajdujące się w piekarniku, rzeczywiście są przystosowane do tego typu czyszczenia – w przeciwnym wypadku skończymy z zadymionym mieszkaniem i blachą, nadającą się jedynie do wyrzucenia.

Czyszczenie piekarnika sodą

Jak wyczyścić piekarnik bez pomocy nowoczesnych funkcji samoczyszczących? Z trudnymi do usunięcia zabrudzeniami, takimi jak przypalony tłuszcz i ślady spalenizny, poradzi sobie soda oczyszczona. Z jej pomocą wyczyścisz ścianki, dno, blachy i wewnętrzną szybę piekarnika.

Zanim przystąpisz do czyszczenia piekarnika sodą, wyjmij ze środka wszystkie elementy ruchome. O ile z wyciągnięciem blach i rusztu poradzi sobie każdy, o tyle demontaż prowadnic może okazać się problematyczny. Z pomocą przychodzą piekarniki marki Bosch, w których zastosowano wymienne prowadnice teleskopowe VarioClip. Dzięki specjalnemu mocowaniu na klipsy możesz je bez trudu wyjąć, a po skończonej pracy zamontować na dowolnym poziomie.

Po wyciągnięciu zawartości piekarnika, przygotuj środek czyszczący: przesyp sodę oczyszczoną do miski i dodaj odrobinę wody, aby uzyskać konsystencję gęstej papki. Załóż gumowe rękawice ochronne i rozprowadź substancję na całej powierzchni piekarnika. Odczekaj ok. 20 minut i wyszoruj najbardziej zabrudzone miejsca za pomocą szorstkiej gąbki lub szczoteczki do zębów. Na koniec usuń resztki sody, używając czystej, wilgotnej ściereczki.

Jak wyczyścić piekarnik - zdjęcie 3

Czyszczenie piekarnika octem

Jeśli zabrudzenia na powierzchni piekarnika to przypalone resztki jedzenia, użyj octu spirytusowego, który z pewnością stoi w Twojej kuchni.

Przygotowanie preparatu jest bardzo proste: wystarczy wymieszać ocet z wodą w proporcji 1:1. W związku z tym, że jego zapach nie należy do przyjemnych, spróbuj delikatnie zneutralizować uciążliwy aromat, dodając do roztworu kroplę płynu do naczyń lub olejku eterycznego. Następnie zanurz miękką ściereczkę lub gąbkę w przygotowanej miksturze i starannie wyczyść cały piekarnik, zwracając szczególną uwagę na miejsca, w których znajdują się zaschnięte resztki jedzenia i tłuste plamy. Pozostaw roztwór na powierzchni urządzenia przynajmniej przez kilkanaście minut – czas ten może wydłużyć się nawet do kilku godzin, w zależności od stopnia zabrudzenia sprzętu. Gdy uznasz, że efekt jest zadowalający, namocz czystą ścierkę w ciepłej wodzie i dokładnie przemyj urządzenie raz jeszcze.

Jak wyczyścić piekarnik - zdjęcie 4

Specjalistyczne środki czyszczące

[cytat autor="Dorota Szelągowska" text="Czyszczenie piekarnika sodą i octem nie przyniosło oczekiwanych rezultatów? Sięgnij po specjalistyczne środki myjące, które radzą sobie z większością zabrudzeń. Wybór preparatów do czyszczenia piekarników jest tak duży, że na pewno znajdziesz rozwiązanie dla siebie. Zawsze stosuj preparat zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdują się w karcie produktu lub na etykiecie."]

WAŻNE! Zanim użyjesz wybranego środka, zajrzyj do instrukcji obsługi piekarnika i upewnij się, że nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań.

Dbanie o piekarnik na co dzień

Czyszczenie piekarnika na bieżąco

Jak już wspominaliśmy – piekarnik należy czyścić na bieżąco. Wystarczy szybkie przetarcie powierzchni po każdym użyciu, aby pozbyć się tłuszczu i resztek jedzenia. Raz na kilka miesięcy warto przeprowadzić gruntowne czyszczenie piekarnika, używając pyrolizy, pasty na bazie sody lub innego z wymienionych wyżej sposobów. Zabieg powinien zostać powtórzony w okresie intensywnej eksploatacji, zwłaszcza po świętach. Czyszcząc piekarnik, pamiętaj o umyciu wszystkich elementów, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz urządzenia.