Urządzanie mieszkania – co musisz wiedzieć? Porady Doroty!
- Urządzanie wnętrz – ustal, co Ci się podoba
- Urządzamy mieszkanie – inspiracje
- Inspiracje – małe mieszkanie
- Współpraca z projektantem wnętrz: po pierwsze zdjęcia!
- Aranżacja mieszkania: funkcjonalność i wygoda
- Bariery architektoniczne
Jeśli chcesz urządzić mieszkanie, które sprosta Twoim potrzebom i wymaganiom, musisz dobrze przemyśleć kilka kwestii. Aranżacja salonu, planowanie wnętrz i dekorowanie domu – zobaczysz, to nie jest aż takie trudne. Zacznij już teraz przygodę, jaką jest urządzanie mieszkania!
Urządzanie wnętrz – ustal, co Ci się podoba
Każdego dnia bombardują nas zdjęcia pięknych, starannie wystylizowanych wnętrz. Przeglądając profile na Instagramie czy Pintereście, łatwo ulec złudzeniu, że to, co aktualnie modne, sprawdzi się również w naszym mieszkaniu. W pierwszej kolejności musisz więc ustalić, co naprawdę budzi Twój zachwyt, w jakim otoczeniu czujesz się najlepiej, jakie style wnętrz, kolory i materiały preferujesz. Żeby to zrobić, spróbuj sobie przypomnieć specyfikę miejsc, które szczególnie zapadły Ci w pamięć albo w których czułeś się dobrze. To trudne zadanie, więc potrzebujesz na nie czasu, narzędzi oraz pomocy, o jakich piszę w dalszej części tekstu.
Urządzamy mieszkanie – inspiracje
Wybór odpowiedniego kierunku nie jest rzeczą prostą. Jeśli tak jak ja cierpisz na nadmiar pomysłów, stwórz tablicę inspiracji, która stanie się Twoim drogowskazem na drodze do wymarzonego mieszkania. Jak się do tego zabrać? Zacznij gromadzić zdjęcia, wycinki z gazet oraz próbki materiałów i kolorów, które pasują do Twojej koncepcji. Szukaj inspiracji nie tylko w internecie i czasopismach, ale również w życiu codziennym, podglądając wnętrza mieszkań znajomych, ulubionych restauracji, kawiarni czy sklepów. Zebranych materiałów użyj do stworzenia moodboardu, a potem… do woli zmieniaj, dodawaj i odejmuj poszczególne elementy, aż uzyskasz zadowalający efekt.
Inspiracje – małe mieszkanie
[cytat autor="Dorota Szelągowska" text="Jeśli na swojej tablicy gromadzisz inspiracje do małego mieszkania, pamiętaj, by realnie ocenić jego powierzchnię – w przeciwnym razie możesz zgromadzić w nim zbyt dużo przedmiotów i wprowadzić niepotrzebny chaos."]
Na szczęście dziś można pięknie urządzić zarówno duże, jak i małe przestrzenie – inspiracje otaczają nas z każdej strony! Wystarczy pójść do pobliskiej knajpki, odwiedzić znajomych, otworzyć gazetę czy po prostu uruchomić przeglądarkę internetową – bez trudu znajdziesz tam kolorowe i niezwykle efektowne inspiracje wnętrz małych mieszkań.
Pamiętaj, że Kuchnia powinna zachwycać, ale przede wszystkim musi być funkcjonalna.
Wspomniany moodboard może mieć formę fizycznej tablicy, do której przyczepiasz zdjęcia, materiały z prasy itd. O wiele wygodniejsza będzie jednak dedykowana, prywatna tablica w serwisie Pinterest. Na nią wrzucasz zdjęcia, jakie zainspirowały Cię w mediach społecznościowych, w artykułach czy na forach. To też miejsce na Twoje fotografie miejsc, czy pojedynczych elementów wyposażenia, które szczególnie przypadły Ci do gustu. Po prostu zrób zdjęcie i wrzuć na swoją tablicę. Dla wygody możesz te grafiki opisać własnym systemem tagów, słów kluczowych czy kategorii, żeby potem o wiele łatwiej się odnaleźć w materiałach. Pamiętaj, zbieraj inspiracje, a urządzanie mieszkania stanie się prawdziwą przyjemnością i... świetną zabawą!
Współpraca z projektantem wnętrz: po pierwsze zdjęcia!
Tablica inspiracji pomaga uporządkować własne myśli i pomysły. To również doskonały punkt wyjścia do rozmowy z projektantem. Dostarczone zdjęcia (a także inne materiały) pozwalają zrozumieć, czego tak naprawdę oczekuje klient i co rozumie pod pojęciem „styl skandynawski” albo „przytulne wnętrze”. Profesjonalny projektant wnętrz weźmie pod uwagę Twoje preferencje i sprawi, że wnętrze będzie maksymalnie zindywidualizowane. Możesz także przedstawić mu swój własny projekt pokoju – wystarczy, że naszkicujesz rozmieszczenie przedmiotów i układ sprzętów, a projektant z pewnością zrobi wszystko, by jak najlepiej zrealizować Twoją wizję.
Projektowanie pokoju, a tym bardziej całościowe projektowanie wnętrz, to spore wyzwanie, szczególnie przy niewielkim metrażu. Jak zaprojektować małe mieszkanie? Do tego zadania przyda się odrobina sprytu i doświadczenie – jeżeli projektowanie pomieszczeń nie jest Ci obce, możesz przystąpić do tego samodzielnie. W przeciwnym wypadku konieczna będzie pomoc profesjonalisty.
Chcesz samodzielnie zaprojektować swoje mieszkanie? Koniecznie przeczytaj mój artykuł Na co zwrócić uwagę przy urządzaniu mieszkania pod katem funkcjonalności!
Aranżacja mieszkania: funkcjonalność i wygoda
Dopasuj wystrój wnętrz do własnych potrzeb
Wybrane sprzęty, meble czy materiały muszą być nie tylko ładne, ale przede wszystkim dopasowane do potrzeb domowników. Zastanów się więc, jaki styl życia prowadzisz, jak wygląda Twój plan dnia i czego potrzebujesz na co dzień. Aranżacja salonu powinna być dostosowana do wszystkich domowników, aby każdy z nich czuł się w tym pomieszczeniu komfortowo. Przykładowo w moim mieszkaniu telewizor jest ukryty. Korzystam z niego sporadycznie i nie lubię, gdy stoi w centralnym punkcie pomieszczenia.
Aranżacja pokoju dziennego to nie lada wyzwanie – wystrój salonu nie może być zbyt przytłaczający, ponieważ jest to miejsce relaksu i odpoczynku. To właśnie tutaj spędzamy czas z najbliższymi i „ładujemy akumulatory” na kolejny dzień pełen wyzwań. Miejscem spotkań z przyjaciółmi i przyjmowania gości również jest salon. Aranżacje tego pomieszczenia należy zatem dostosować także do tego aspektu – wygodne kanapy, pufy czy fotele z pewnością przypadną gościom do gustu i pomieszczą wszystkich przyjaciół. W moim mieszkaniu nie mogło zabraknąć też dużego stołu w jadalni, bo razem z domownikami uwielbiamy grać w planszówki – to również doskonałe miejsce na rodzinne spotkania!
Aranżacja kuchni
Projektując własną kuchnię, dążyłam do tego, żeby pogodzić funkcjonalność z estetyką. Chciałam mieć kuchnię, którą z dumą pokażę moim znajomym i będę się w niej doskonale czuła. Zależało mi, aby stworzyć spójny wystrój. Dlatego też wybrałam czarny, bardzo nowoczesny sprzęt AGD do zabudowy, który można łatwo wkomponować w ciąg kuchennych szafek. Na jednolitej, granatowej ścianie mebli wyróżniają się jedynie metaliczne panele sterujące oraz uchwyty.
Każde z urządzeń odpowiada na potrzeby moich domowników. Ponieważ kocham gotować i podejmować gości, zdecydowałam się aż na dwa piekarniki. Podstawą jest klasyczny piekarnik do zabudowy, który w zupełności wystarczy do codziennej pracy w kuchni. Piekarnik kompaktowy z mikrofalą stanowi dodatkowe wsparcie w sytuacji, gdy mam okazję przyrządzać posiłki dla większej liczby osób. Dzięki temu oszczędzam mnóstwo czasu, bo mogę na przykład zrobić pieczeń, dodatki oraz przygotować desery na ciepło za jednym zamachem, szybciej i smaczniej. Ten piekarnik celowo umieściłam dość nisko, by moja córka bez problemu mogła na przykład podgrzać sobie mleko. W kuchni znalazły swoje miejsce również duża, dwudrzwiowa lodówka Bosch z Serii 6 – w sam raz dla czteroosobowej rodziny, pojemna zmywarka z tej samej serii oraz niezawodny robot kuchenny Bosch OptiMUM, który wygląda tak elegancko, że stanowi stały element wystroju.
Bariery architektoniczne
Zanim wdrożysz w mieszkaniu konkretne rozwiązanie, upewnij się, że masz ku temu odpowiednie warunki. Przykładowo – wybrane przeze mnie – grzejniki kanałowe są montowane w specjalnie przygotowanych kanałach w podłodze. W związku z tym wymagają zastosowania odpowiednio grubej warstwy wylewki. W starych domach i mieszkaniach wdrożenie takiego systemu może okazać się niemożliwe lub zupełnie nieopłacalne.
Odbierasz nowe mieszkanie i nie wiesz, jak zabrać się za jego urządzanie? Sprawdź moje porady w artykule Na co zwrócić uwagę w czasie urządzania wnętrz w stanie deweloperskim.
Projektowanie i urządzanie domu to długotrwały proces. Koncepcja mojego wymarzonego mieszkania powstawała przez ok. 4-5 miesięcy. W tym czasie wielokrotnie zmieniałam zdanie, wpadałam na nowe pomysły, burzyłam, a potem budowałam swoją wizję od początku. Chociaż kluczowe decyzje zostały już podjęte, wciąż nie mogę powiedzieć, że etap planowania mam już za sobą. W końcu jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana!