Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Dekoracje z dyni – DIY

Dekoracje z dyni – DIY
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

 

Dynia to nie tylko smaczne warzywo, ale także baza unikalnych dekoracji jesiennych. Nie tylko na Halloween! Jak zrobić oryginalne ozdoby z dyni do ogrodu i domu? Dowiedz się tego z naszego artykułu!

Dekorowanie dyni – jaką dynię wybrać?

Dynie dzielimy na dwie grupy. Pierwsza to dynie jadalne (piżmowa, hokkaido, makaronowa, muszkatołowa, dynia zwyczajna). Ostatnia wymieniona, pomimo faktu, że nadaje się do jedzenia, najczęściej jest wybierana jako tworzywo jesiennych dekoracji i należy do także do drugiej grupy – dyń ozdobnych, wśród której znajduje się też dynia olbrzymia. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ nawet dynie dekoracyjne można zjeść, chociaż ich walory smakowe są ograniczone. Do tworzenia efektownych ozdób polecamy szczególnie dynie typu:

  • Big Max,
  • Mammoth,
  • Howden
  • czy Big Moon.

>> Poznaj przepisy na pyszne dania z dyni

Dynie halloweenowe

Tradycja dekorowania dyń na Halloween, czyli 31 października, nie wzięła się – jak wielu z nas myśli – ze Stanów Zjednoczonych, ale… z Irlandii. Sympatyczny zwyczaj nieodłącznie wiąże się z legendą o oszuście Jacku, który miał być też hazardzistą. Mężczyzna oszukał demona, a ten w zemście po jego śmierci zesłał go z powrotem na ziemię, gdzie miał odtąd poruszać się z latarnią na głowie. Od tamtej pory nazywano go Jack–o’–lantern, czyli Jack w lampionie. Co ważne, wtedy funkcję latarni pełniły wydrążone rzepy.

Dekoracje z dyni

W połowie XIX wieku, na skutek Wielkiego Głodu, wielu Irlandczyków przeniosło się do Stanów Zjednoczonych, gdzie zamiast rzepy w roli latarni zaczęto używać dyń. Umieszczone w pomarańczowym warzywie świeczki symbolizowały błąkające się dusze zmarłych.

Zainspiruj się! Ozdoby i dekoracje na Halloween

Już wiesz, skąd wzięły się dynie halloweenowe – czas poznać najlepszy pomysł na wycięcie dyni. Zacznij od przygotowania potrzebnych przedmiotów:

  • łyżkę do wydrążenia i wyciągnięcia miąższu,
  • pisak do narysowania wzoru na skórce,
  • duży nóż do odcięcia dołu dyni
  • oraz mały, ostry nożyk do wycięcia właściwego wzoru.

Instrukcję krok po kroku  znajdziesz w dalszej części artykułu.

Jesienne dekoracje z dyni

Dekoracje z dyni nie ograniczają się jedynie do pomarańczowych buziek. Z dyniowego tworzywa mogą powstać m.in. przyciągające wzrok stroiki, rozświetlające pokoje lampiony, a nawet dekoracje z dyni, które stworzysz z pomocą swoich dzieci. Ozdoby z dyni sprawdzą się zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i w ogrodzie lub na schodach. Do ich wykonania będziesz potrzebować innych skarbów jesieni, które znajdziesz w naturze lub kupisz w kwiaciarni: wrzosów, astrów, chryzantem, różnego typu gałęzi, liści, suszonych kwiatów, żołędzi, kasztanów, szyszek i jarzębiny.

Sprawdź inne pomysły: Dekoracje i ozdoby, czyli jesienny wystrój domu

Jak zrobić stroik z dyni ozdobnej?

Jesienne dekoracje z dyni obejmują z pewnością stroiki. Zaopatrz się w wianek z gałęzi, wikliny albo styropianu. Większe elementy przymocuj drucikiem, mniejsze przytwierdź dzięki pistoletowi z klejem. Całość udekoruj wstążkami.

A może zrobisz wazon z dyni? Wystarczy, że wytniesz w górze warzywa okrągły otwór, a następnie usuniesz miąższ dużą łyżką. W środku może znaleźć się obszerny i raczej niski słoik z wodą. Alternatywą będzie umieszczenie w dyni wyściółki z folii spożywczej i uzupełnienie jej o gąbkę florystyczną, którą znajdziesz w każdej kwiaciarni. Dekoracje z dynią w roli głównej stworzysz z pomocą:

  • samych chryzantem – kwiaty te występują w dużej liczbie odmian kolorystycznych – warto to wykorzystać;
  • białej dyni, czerwonej jarzębiny, fioletowych wrzosów i żółtych słoneczników – wielobarwna kompozycja oparta na kontrastach zachwyci domowników i gości;
  • wielu różnych skarbów jesieni – układanie bukietu z kwiatów uzupełnij osadzeniem w kompozycji szyszek, żołędzi oraz kasztanów. 

Lampion z dyni – jak zrobić?

Myślisz intensywnie o tym, aby aranżacja Twojego salonu, balkonu, podjazdu przed domem, ścieżki w ogrodzie, a może schodów wzbogaciła się o dyniowe lampiony? Świetny wybór! To jedna z najbardziej efektownych dyniowych dekoracji. By ją przygotować, postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami:

  1. Odetnij dużym nożem wierzch lub spód dyni, dzięki czemu podczas wycinania wzoru będzie stała stabilnie.
  2. Wydrąż dynię. Pozbądź się miąższu, a usunięte pestki upraż i zjedz ze smakiem.
  3. Narysuj wzór na dyni, używając pisaka. W klasycznej wersji wystarczy zaznaczyć dwa otwory jako oczy – okrągłe bądź trójkątne – i kanciasty uśmiech pod spodem, ale wszystko zależy od Twojej inwencji twórczej.
  4. Wytnij części dyni według wzoru, a na koniec wstaw do lampionu świeczki – tradycyjne bądź bezpieczniejsze LED. I gotowe!
Dekoracje z dyni 2

Dekoracje z dyni dla dzieci

Podczas dekorowania dyń z maluchami warto wykorzystać powierzchnię warzywa jako metaforyczne płótno obrazu. Ciekawą kompozycję stworzycie razem, używając cekinów, wstążek czy ozdobnych naklejek. Interesującym pomysłem będzie też malowanie dyń – farbami lub sprayem, oczywiście pod kontrolą rodzica. Wśród internetowych trendów związanych z dekoracjami dyniowymi prym wiodą ostatnio egzemplarze duocolor, czyli malowane na dwa kolory. Górę wraz z ogonkiem i podstawę maluje się na biało, a środek na złoto – lub na odwrót. Popularnością cieszą się też całe złote lub srebrzyste dynie.

Jak wydłużyć żywotność ozdób z dyni?

Chcesz cieszyć się dekoracjami jesiennymi z dyni nieco dłużej? Zacznij od wybrania zdrowego i ładnie wyglądającego egzemplarza bez widocznych uszkodzeń – ubytków, obtłuczeń, gnijących bądź miękkich miejsc. Drugi sposób na wydłużenie żywotności ozdób bazuje na zabezpieczeniu skórki dyni – suchej i oczyszczonej – olejem roślinnym lub lakierem do włosów. Dynie dłużej zachowają swoją świeżość i piękny wygląd, jeśli nie będą mieć bezpośredniego kontaktu z wodą, a będą przechowywane w suchym oraz dość chłodnym miejscu.

Dekoracje z dyni to świetny sposób na upiększenie nie tylko samego mieszkania, ale także ogrodu, balkonu czy okolic domu. Lampiony, stroiki i wazony DIY z dyni, w towarzystwie innych skarbów jesieni, wprowadzą do domu odświętną i ciepłą atmosferę.  – dynie w dłoń!