Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Drzwi pokojowe – jak dopasować do wnętrza?

Drzwi pokojowe – jak dopasować do wnętrza?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Odpowiednio dobrane drzwi wewnętrzne są nie tylko funkcjonalnym elementem, ale też ozdobą aranżacji. Do czego je dopasować? Co wziąć pod uwagę przy ich wyborze? Czy białe drzwi wewnętrzne są praktyczne? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Drzwi wewnętrzne z ościeżnicą czy bez?

Choć wybierając drzwi pokojowe, głównie skupiamy się na ich kolorze i designie, to na początku tego artykułu chcemy zwrócić uwagę na to, jak ważne są ościeżnice, potocznie zwane futrynami. To do nich montuje się skrzydła drzwi, więc są niezbędnym elementem stanowiącym ramę i podstawę. Ościeżnice mogą być wykonane z różnych materiałów. Najczęściej inwestorzy wybierają futryny z drewna lub płyty meblowej – ten drugi materiał daje dużą swobodę, jeśli chodzi o dobór kolorystyki.

Czy jednak w każdej aranżacji ościeżnica jest konieczna? Wszystko zależy od tego, jakimi pomieszczeniami dysponujemy. Jeśli zdecydujesz się na ościeżnicę, może być ona stała lub regulowana. Trzecia możliwość to montaż drzwi bez ościeżnicy, a właściwie z ukrytą ościeżnicą.

Jak wybrać drzwi z ościeżnicą w komplecie?

Pamiętaj, że ościeżnica to dodatkowy element, który nie zawsze jest sprzedawany w komplecie z drzwiami pokojowymi. Powinien składać się z dwóch elementów pionowych – stojaków z zawiasami i dwóch elementów poziomych – górnej belki nadprożowej i dolnej belki tzw. ślepego progu. Jej barwę najczęściej dopasowuje się do koloru drzwi.

Drzwi pokojowe – jak dopasować do wnętrza? - zdjęcie 1

Jaki zatem typ ościeżnicy wybrać? Tak jak wspominaliśmy, na rynku dostępne są ościeżnice stałe lub regulowane. Ten pierwszy wariant sprawdza się w nowoczesnym budownictwie o typowej grubości ścian od 6 do 10 cm. Dobrze prezentują się w niewielkich pomieszczeniach. Natomiast ościeżnice regulowane stosowane są w przypadku niestandardowych grubości ścian, np. w starym budownictwie. Uwaga! W przypadku tego typu ościeżnicy ściany nie mogą być cieńsze niż 7,5 cm. Coraz więcej osób wybiera ościeżnice regulowane, gdyż są łatwiejsze w montażu i wyglądają bardziej estetycznie.

Myślisz, że wyczerpaliśmy temat, jeśli chodzi o rodzaje ościeżnic? Nic z tych rzeczy. Musisz zmierzyć się z jeszcze jednym ważnym wyborem: drzwi bezprzylgowe czy przylgowe? Brzmi skomplikowanie, ale już wyjaśniamy różnice. W drzwiach bezprzylgowych zawiasy nie są widoczne po zamknięciu, chowają się. Takie rozwiązanie rekomendowane jest przez ekspertów do aranżacji nowoczesnych np. minimalistycznych lub industrialnych.

W drzwiach przylgowych skrzydło po zamknięciu tylko częściowo chowa się w ościeżnicy, a częściowo na nią nachodzi. W tym przypadku łatwo możemy uregulować zawiasy, co jest ważne, jeśli montujemy je w nowych domach, w których ściany cały czas pracują i osiadają.

Drzwi bez ościeżnicy – czy pasują do wnętrza?

Istnieje też możliwość montażu drzwi bez ościeżnicy, a właściwie z ukrytą ościeżnicą. W takim przypadku widoczne są tylko skrzydła drzwi, a ościeżnica schowana jest w ścianę. To rozwiązanie sprawdza się w minimalistycznych i nowoczesnych wnętrzach. Eksperci rekomendują je również do małych mieszkań, gdyż ukryte ościeżnice optycznie je powiększą.

Przeczytaj: Nowoczesny salon – jak go urządzić i pomalować?

Najmodniejsze kolory drzwi wewnętrznych

Zanim przejdziemy do aktualnych trendów dotyczących kolorów drzwi wewnętrznych, mamy dla Ciebie kilka ogólnych wskazówek, które warto wziąć pod uwagę przed wyborem odpowiedniej barwy.

Jakość jest równie ważna jak kolor. Wybierz drzwi wykonane z trwałego materiału, bo to zakup na lata. Jeśli liczy się dla Ciebie jakość, zainwestuj w modele wykonane z litego drewna (dębowego, mahoniowego, sosnowego lub olchowego). Pamiętaj! Jeśli, w którymś momencie barwa drzwi znudzi Ci się, możesz przemalować je na dowolny kolor.

Spójna aranżacja mieszkania. Pamiętaj, że drzwi są integralnym elementem wnętrza. W tradycyjnych aranżacjach stawia się na drzwi pasujące do kolorystyki podłogi, okien, mebli. Modnym ostatnio minimalistycznym rozwiązaniem są drzwi wtopione w kolor ściany. Jeśli jednak lubisz eksperymentować i Twoje wnętrze jest wyraziste, może postawić na kolory kontrastowe. 

Jednolite czy z przeszkleniami? Wersję drzwi z szybkami różnej wielkości możesz wybrać np. do łazienki lub ciemnego mieszkania. Natomiast drzwi wewnętrzne pełne to wybór dający dyskrecję – sprawdzi się więc w gabinecie, sypialni czy pokoju nastolatek.

Przeczytaj: Jak urządzić małe mieszkanie lub kawalerkę?

Drzwi wewnętrzne białe

Drzwi pokojowe – jak dopasować do wnętrza? - zdjęcie 2

Już od paru lat w naszych wnętrzach królują białe drzwi wewnętrzne, które pasują do nowoczesnych aranżacji, np. w salonie w stylu skandynawskim lub minimalistycznym. W ostatnim czasie są często wybierane także ze względu na to, że doskonale komponują się z odcieniem Classic Blue, czyli kolorem roku 2020.

Białe drzwi wewnętrzne są uniwersalne, gdyż pasują do większości kolorów, a do tego rozświetlają pomieszczenia i optycznie je powiększają. Możesz wybrać wersję jednolitą lub ze wstawkami z szyby mlecznej.

Obawiasz się białych drzwi wewnętrznych, ponieważ utrzymanie ich w czystości wymaga większego nakładu pracy niż w przypadku ciemniejszych modeli? To mit. O ciemne i jasne drzwi dbamy tak samo, przecierając je regularnie z kurzu i ewentualnych zabrudzeń.

Drzwi wewnętrzne drewniane

Jak już wspominaliśmy wcześniej, drzwi wewnętrzne drewniane to trwała inwestycja na lata. Co więcej, pasują do modnych naturalnych wnętrz i wprowadzają domową atmosferę.  Użytkownicy chętnie wybierają modele dębowe z uwagi na ich wytrzymałość i estetykę. Uwaga: drzwi z litego drewna wymagają odpowiedniej pielęgnacji.

Jeśli szukasz bardziej budżetowej wersji, postaw na drzwi z płyt drewnopochodnych: pilśniowych, wiórowych, MDF lub HDF (o większej odporności). Tego typu materiał jest równie trwały i umożliwia wybór różnych kolorów i oklein (lakier, fornir, laminat, farba, naturalna okleina).

Pamiętaj, że drewniane lub drewnopodobne drzwi najtrudniej dopasować do podłogi. Nigdy nie wybieraj dokładnie tego samego odcienia, gdyż stopi się z posadzką i takie zestawienie będzie nijakie. W wersji bezpiecznej możesz postawić na drzwi trochę jaśniejsze lub ciemniejsze, a w wersji odważnej na różne gatunki drewna.

Drzwi przesuwne naścienne – czy to dobry pomysł?

Czy wiesz, że przesuwne drzwi to pomysł inspirowany japońskimi ekranami shoji, czyli ruchomymi ściankami działowymi, dzięki którym wnętrza zmieniają się błyskawicznie – np. dzielą na mniejsze sypialnie? Eksperci zwracają uwagę na to, że mimo iż w naszej kulturze mieszkania mają wyraźny podział, to coraz częściej sięga się po takie rozwiązania, szczególnie do wnętrz o małym metrażu.

Na rynku dostępne są drzwi przesuwne z systemem naściennym z prowadnicami na podłodze i nad otworem drzwiowym oraz modele z systemem podwieszanym.

Dobrym pomysłem jest zastosowanie przesuwnych drzwi w mieszkaniu z kuchnią otwartą na salon, dzięki czemu w przypadku, gdy nasi goście zdecydują się nocować, uzyskamy dwie prywatne przestrzenie.

Przeczytaj artykuł: Mieszkanie w stylu industrialnym

Drzwi harmonijkowe do małego wnętrza

Drzwi pokojowe – jak dopasować do wnętrza? - zdjęcie 3

W małych mieszkaniach sprawdzą się zarówno nowoczesne przesuwne drzwi, jak i drzwi harmonijkowe drewniane, które niegdyś kojarzyły się z kiczowatymi wnętrzami. Dziś wracają do łask ze względu na to, że mają ciekawy design i wykonywane są z lekkich materiałów, okleiny drewnopodobnej lub drewna.

Co więcej, to rozwiązanie jest łatwe w montażu i nie trzeba do niego instalować dodatkowych prowadnic. Możesz je zastosować:

  • między kuchnią a salonem,

  • w małych pokojach (np. dziecięcych),

  • w garderobie,

  • w wersji wodoodpornej jako drzwi łazienkowe.

Na rynku znajdziesz wiele wariantów stylistycznych drzwi harmonijkowych: jednolite, wzorzyste, z wypełnieniem szklanym lub pleksi.

Wbrew pozorom wybór drzwi pokojowych to nie tylko kwestia odpowiednio dobranego koloru. Zdając sobie sprawę z różnych niuansów, m.in. technicznych i aranżacyjnych, będziesz w stanie dopasować optymalne rozwiązanie na lata.