Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Jak pozbyć się mrówek w domu?

Jak pozbyć się mrówek w domu?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Mrówki w domu są prawdziwym utrapieniem. Każda szczelina jest potencjalnym miejscem na założenie kolonii. Ich liczebność sprawia, że walka jest nierówna i uporczywa. Zakłócają spokój i higienę wszędzie, gdzie się pojawią. W tym artykule znajdziesz skuteczne metody, jak pozbyć się mrówek z domu, aby móc cieszyć się czystością.

Identyfikacja rodzaju mrówek

Mrówki w domu to duże wyzwanie. Jak pozbyć się tych insektów? Pierwszym krokiem do skutecznej eliminacji jest znalezienie przyczyny ich obecności. Jednak zidentyfikowanie rodzaju, z którym ma się do czynienia, jest równie ważne. Nie jest to łatwe. W Polsce występuje około 103 gatunków. Nawyki żywieniowe oraz preferencje tych owadów są różne. Rozpoznanie rodzaju to sposób na mrówki w domu. Wtedy masz szansę dostosować strategię zwalczania, która będzie skuteczna.

Jakie odmiany mogą zalęgnąć się wewnątrz budynku?

Mrówka faraona

Ma niespełna 2 mm długości i żółtawy kolor. Lubi ciepłe i suche miejsca, dlatego dobrze czuje się pod panelami, boazerią czy w szczelinach. Nawet najmniejszy okruszek jedzenia to dla niej uczta. Liczebność kolonii oraz łączenie gniazd w mega kolonie to prawdziwa udręka wielopiętrowych bloków czy nawet całych osiedli, a nie tylko jednego mieszkania. Mrówki faraonki w domu to duży problem, ponieważ bardzo trudno je wytępić.

Hurtnica pospolita, inaczej czarna

Królowa osiąga do 9 mm długości, z kolei robotnice do 5 mm. Najczęściej można je spotkać w trawie, ścianach i pod brukowanymi drogami. W ogrodzie ich obecność powoduje przesuszanie się ziemi. Lubią lekko wilgotną glebę i słodkie pokarmy. Hurtnica składa larwy i wychowuje pierwsze mrówki bez konieczności pożywiania się poza gniazdem.

Mrówka rudnica

Osiąga długość około 6 do 9 mm. Samice są czerwonobrązowe, z kolei samce — czarne. Mają dwie pary błoniastych skrzydeł i silnie rozwinięte żuwaczki. Zamieszkują głównie lasy iglaste. Są bardziej drapieżne. Żywią się innymi owadami i larwami. Ich ulubionym pokarmem jest spadź mszyc. Z tego powodu zapewniają opiekę mszycom i chronią je przed naturalnymi wrogami.

Kartonówka zwyczajna

Osiąga długość do 5 mm. Jest smoliście czarna i błyszcząca, a jej odnóża mają lekko żółtawy kolor. Kolonia tych mrówek może liczyć nawet 2 miliony osobników. Ich gniazda znajdują się najczęściej w lasach liściastych i w parkach. Najlepiej czują się pod pniami, korzeniami, w dziuplach i w spróchniałych drzewach. Żywią się drobnymi owadami i spadzią mszyc. Znane są z pasożytniczego wykorzystywania innych mrówek.

Lokalizacja gniazd i źródeł pożywienia

mrówki - 1

Jeśli masz mrówki w domu, określenie przyczyny ich obecności to pierwszy krok do wygranej. Te owady mają podstawowy cel — znaleźć pożywienie, a najlepiej stały dostęp do pokarmu. Lokalizują gniazda wokół domu, w tym również wewnątrz budynku. To idealne miejsca, gdzie zawsze znajdzie się jakiś okruszek.

Dowiedz się, jak utrzymać porządek na tarasie i balkonie.

Jeżeli mrówki w domu są Twoim problemem, ale nie wiesz, co konkretnie je przyciągnęło, musisz zabawić się w detektywa. Trzeba pozwolić na spokojne przemieszczanie się owadów, aby zaobserwować ich trasę. Najczęściej poruszają się w jednym rzędzie, dlatego zaprowadzą Cię bezpośrednio do źródła pokarmu. Po włóczce do kłębka — śledząc ich powrót, zlokalizujesz gniazdo. Możesz również użyć przynęty. Wystarczy celowo zostawić resztki jedzenia w łatwo dostępnym miejscu i obserwować, gdzie je zanoszą.

Zabezpieczenie dostępu przed mrówkami

Regularne sprzątanie to nie jedyny sposób na mrówki w domu. Zarówno w zwalczaniu, jak i w zapobieganiu pomoże szczelne zamknięcie pojemników z żywnością. Pudełko z płatkami, słoik miodu czy chlebak to smakowite wabiki na te owady.

Co jeszcze możesz zrobić? Niestety nie dasz rady zlikwidować wszystkich szczelin, ponieważ czasami problem leży głębiej. Ubytki fundamentów lub uszkodzone płytki tarasowe mogą być drogą inwazji mrówek. Jednak uszczelnianie okien, prześwitów pod drzwiami czy szpar we framugach to dobry pomysł na obronę przed nimi.

Naturalne środki odstraszające

Mrówki szybko się rozmnażają. Mają też skłonności do tworzenia kilku oddzielnych gniazd z odrębnymi królowymi. Aby całkowicie się ich pozbyć, musisz wytępić przedstawicieli każdej z kolonii. Jak to zrobić? Świetny sposób na mrówki w domu to cynamon, sól lub ocet. Osoby, które w internecie dzielą się swoimi zmaganiami, polecają także proszek do lutowania. Wystarczy umieścić takie składniki na ich trasie. To powinno je zniechęcić do przebywania w pobliżu tych aromatów.

Sprawdź też, jak ocet pomoże Ci skutecznie wyczyścić piekarnik, pralkę i fugi.

Elementem odstraszającym mrówki w domu są także rośliny o intensywnym zapachu. Mięta, lawenda lub majeranek sprawdzą się doskonale w tej roli. Możesz postawić je na parapetach, balkonie, tarasie lub przy drzwiach wejściowych. Przy okazji zyskasz piękną dekorację.

Środki chemiczne i pułapki

Czasami naturalne sposoby na mrówki w domu nie są wystarczające. Jeżeli owadów jest zbyt dużo lub są uodpornione na takie metody, trzeba sięgnąć po silniejsze środki. Roztwory chemiczne w różnej postaci, a także specjalne pułapki są łatwo dostępne w sklepach, zwłaszcza ogrodniczych. Oto kilka przykładów.

  • Spray na mrówki – musi być rozpylony bezpośrednio w skupiskach, w których przebywają owady;
  • Płytka owadobójcza – umieszcza się ją blisko gniazd, w pomieszczeniu z dobrą cyrkulacją powietrza;
  • Proszek na mrówki – zawiera substancje wabiące. Owady przenoszą preparat do gniazda, powodując tym samym zniszczenie całej kolonii;
  • Pułapka na mrówki w formie karmnika z trutką.

Środki chemiczne do zwalczania tych insektów działają już po kilku godzinach. Niektóre nawet po kilkunastu minutach dają widoczne efekty. Należy zachować ostrożność przy tej metodzie tępienia mrówek. Przede wszystkim trzeba uważać na dzieci i zwierzęta. Spożycie przez nie środków chemicznych może być bardzo niebezpieczne.

Fachowe wsparcie

mrówki - 2

W przypadku poważnej inwazji lub nieefektywnych prób zwalczania mrówek warto skorzystać z pomocy ekspertów. Wezwanie profesjonalnej firmy może skutecznie rozwiązać problem. Często zarządcy bloków mieszkalnych czy obiektów handlowych korzystają z takich usług regularnie.

Zawodowcy mają różne sposoby. Jednym z nich jest metoda żelowa, która pozwala błyskawicznie wyeliminować kolonie owadów, niezależnie od miejsca ich przebywania. Żel działa jak zatruta przynęta – mrówki zabierają go do gniazda jako pożywienie, aby karmić nim larwy i królową. Przez kilka godzin nie można przebywać w budynku, gdzie prowadzona jest dezynsekcja. Po zakończeniu czynności profesjonalnej firmy należy porządnie przewietrzyć wszystkie pomieszczenia.

Sprawdź, jakie moskitiery wybrać, aby ochronić się przed insektami.

Czyszczenie i dezynfekcja

Jeżeli plaga mrówek w domu to jeszcze nie jest Twoje zmartwienie, możesz zapobiec jej pojawieniu. Najprostszym sposobem jest utrzymanie porządku, zwłaszcza w kuchni. Regularne sprzątanie pozwoli Ci pozbyć się resztek jedzenia. Pamiętaj, aby nie pomijać zakamarków, gdzie mogą zalegać okruszki lub pozostałości po rozlanych napojach. Właśnie to jest najlepszą okazją dla tych owadów.

Mrówki zanieczyszczają nie tylko jedzenie, ale także powierzchnie, po których się poruszają. Dlatego po zwalczeniu owadów konieczne jest umycie wszystkich powierzchni, w tym podłóg, blatów czy stołów. Posprzątanie, a następnie dezynfekcja pomoże Ci zapobiec ponownej inwazji. Szczególną uwagę musisz poświęcić porządkom po zastosowaniu środków chemicznych. Ich pozostałości mogą być niebezpieczne dla Twojego zdrowia.

Dowiedz się, jak szybko posprzątać dom i poznaj sprytne sposoby na utrzymanie porządku.

Podsumowanie

Pozbycie się mrówek z domu może być wyzwaniem, ale nie jest niemożliwe. Niezależnie od wybranej metody likwidacji kolonii, są dwa podstawowe kroki. Najpierw trzeba zidentyfikować problem, a następnie usunąć źródło, które przyciąga insekty. Różne rozwiązania, od naturalnych pomysłów po środki chemiczne, są szansą na wygranie tej walki. Jej efektem jest odzyskanie kontroli nad przestrzenią domową.