Wiosenne dekoracje, wiosenne porządki – wiosna w domu!
- Wiosenne porządki – zaproś wiosnę do czystego domu!
- Pięknie pachnące mieszkanie – kwiaty i domowe odświeżacze powietrza
- Wiosenne dekoracje – zrób to sam!
Za zmianami w przyrodzie podążają zmiany w domu. Początek wiosny to idealny moment, żeby posprzątać każdy zakamarek, wprowadzić do aranżacji zastrzyk koloru i nowe zapachy. Zobacz, jak krok po kroku przygotować dom na nadejście wiosny.
Wiosenne porządki – zaproś wiosnę do czystego domu!
Wiosenne porządki są pierwszym punktem programu przed zmianą wystroju i dekorowaniem. Obejmują mycie okien, czyszczenie i konserwację podłóg, przegląd garderoby, sprzątanie szafek kuchennych i szuflad, pranie dywanów oraz zasłon, a więc szereg czynności, na które nie mamy czasu w codziennym pędzie.
Nie musisz – i z pewnością nie zdążysz – wykonać wszystkich prac w jedno popołudnie. Sprzątaj na spokojnie, przeznaczając jeden dzień na jedno pomieszczenie lub wybrany zakątek domu. Wiosenne porządki powinny być przyjemnym rytuałem – dzięki mądremu rozplanowaniu prac, nie zmęczysz się, a dom zostanie posprzątany jak należy. Przy okazji zorientujesz się, co trzeba wyrzucić, czego w domu brakuje, a co zdążyło się zużyć/zepsuć i wymaga naprawy lub odświeżenia.
Przeczytaj: Wiosenne porządki. Jak przeprowadzić skuteczne i szybkie sprzątanie domu krok po kroku?
A gdyby tak posprzątać dom bez żadnego wysiłku? Wiosenne porządki przebiegną szybko i sprawnie, jeśli zaopatrzysz się w odpowiednie sprzęty. Lekki i poręczny Bosch Unlimited odkurzy wszystkie powierzchnie w domu, od sufitów, przez ściany i podłogi, po tapicerkę mebli i szuflady. Urządzenie pracuje z taką samą mocą jak tradycyjne odkurzacze, ale dociera do każdego zakamarka i pozwala zapomnieć o plączącym się pod nogami kablu.
Elektryczna myjka okienna wyczyści szyby w błyskawicznym tempie – bez uciążliwego polerowania i litrów zużytej wody. Za to z doskonałym efektem. Z umyciem wodoodpornych powierzchni, takich jak płytki, fugi i armatura, poradzi sobie parownica lub mniejsza myjka parowa, która wytwarza parę wodną pod wysokim ciśnieniem. Narzędzie zabija bakterie i usuwa uporczywe zabrudzenia bez konieczności szorowania i użycia drogich detergentów.
Przeczytaj: Soda i ocet, czyli skuteczne czyszczenie piekarnika, pralki i fug
Pięknie pachnące mieszkanie – kwiaty i domowe odświeżacze powietrza
Słodki aromat kwiatów, zapach wilgotnej ziemi i kwitnących drzew – z nadejściem wiosny świat roztacza upojną woń. Piękne zapachy mogą wypełniać nie tylko ogród, ale również wnętrze domu. Jeśli chcesz zaprosić wiosnę do środka, sięgnij po pachnące dekoracje:
- cięte kwiaty w wazonie
Pierwsze kwiaty cebulowe, takie jak tulipany i żonkile, zakwitają już w marcu. Nieco później, bo w kwietniu i maju, pojawiają się fiołki, konwalie oraz niektóre odmiany irysów. Kompozycje ułożone z pachnących kwiatów zachwycą nie tylko wzrok, ale również zmysł powonienia.
- wiosenne kwiaty doniczkowe
Oprócz kwiatów ciętych, w mieszkaniu mogą zagościć intensywnie pachnące kwiaty doniczkowe, na przykład różnokolorowe odmiany hiacyntów. Ich słodka woń bywa męcząca, dlatego zrezygnuj z uprawy hiacyntów w sypialni i pokoju dziecięcym.
- naturalne odświeżacze powietrza
Domowy odświeżacz powietrza to zdrowa i ekologiczna alternatywa dla drogeryjnych sprayów, świec zapachowych i kadzidełek. Preparat może być przygotowany na bazie trzech prostych składników: wody, sody oczyszczonej i ulubionego olejku eterycznego. Wiosną warto wybierać lekkie i delikatne kompozycje z nutą orzeźwiających cytrusów, kojącej lawendy lub jaśminu. Składniki należy wymieszać, umieścić w niewielkim naczyniu i nakryć je ażurową przykrywką, by zapach stopniowo się uwalniał.
Piękny zapach w domu to – w dużej mierze – zasługa wypranych firan, zasłon, pościeli i ręczników. Aby cieszyć się świeżym i pachnącym praniem bez względu na pogodę, zamień tradycyjne metody suszenia na szybkie i wygodne suszenie w suszarce bębnowej. Wyjęte z niej tkaniny będą perfekcyjnie suche, miękkie i wolne od zagnieceń.
Przeczytaj: Jak prać i suszyć firanki i zasłony
Wiosenne dekoracje – zrób to sam!
Wiosenna aranżacja nie może obejść się bez prostych, inspirowanych naturą dekoracji. Zamiast kupować gotowe ozdoby do domu, spróbuj wykonać je samodzielnie. Zaangażuj do pomocy całą rodzinę – dzieci potraktują proces tworzenia jako doskonałą zabawę, a dorośli jako formę relaksu i twórczej aktywności.
Wiosenny wianek na drzwi
Wiosenny klimat powinien towarzyszyć nam już od progu. Aby umilić bliskim codzienne powroty do domu, zawieś na drzwiach dekoracyjny wianek. To piękna i efektowna ozdoba, która sprawdzi się w każdym sezonie – nie tylko w okresie Bożego Narodzenia.
Jak zrobić wiosenny wianek na drzwi? Do wykonania dekoracji potrzebna będzie okrągła podstawa ze styropianu, wikliny lub gałązek. Obręcz może być ozdobiona w dowolny sposób – za pomocą sztucznych kwiatów i gałązek, kolorowych wstążek, piórek, sztucznego mchu, drewnianych zawieszek i przepiórczych jajek. Do zamocowania elementów użyj pistoletu z klejem na gorąco i (opcjonalnie) sznurka.
Wiosenne dekoracje na okna
Z nadejściem wiosny zadbaj o piękną oprawę okien. Umieszczone w nich dekoracje ozdobią dom zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Najwięcej radości dostarczą w dziecięcym pokoju.
Popularnym rodzajem wiosennej dekoracji na okno są wycinanki z papieru, które wystarczy przykleić do szyby. W oknie dziecięcego pokoju mogą zakwitnąć wielobarwne kwiaty, rozgościć się motyle, pszczoły, ptaki i biedronki. Najmłodsi domownicy poradzą sobie z ich wykonaniem bez pomocy dorosłych.
W oknie salonu pięknie zaprezentują się dekoracje wiszące, na przykład girlanda z jajek. Do wykonania ozdoby potrzebne będą gotowe plastikowe wydmuszki i sznurek. Jeśli w jajkach nie ma otworów, należy wykonać je samodzielnie, a następnie nawlec wydmuszki na sznurek i przywiązać do karnisza lub podwieszonej w oknie gałęzi.
Przeczytaj: Aranżacje okien w salonie
Planując wiosenny wystrój, pamiętaj o najpiękniejszej ozdobie okien i parapetów, czyli żywych roślinach. Na parapecie w salonie mogą stanąć doniczki z hiacyntami, bukiet żonkili lub żółtych tulipanów. Kuchenne okno będzie idealnym tłem dla aromatycznych ziół, takich jak bazylia, oregano, mięta, szczypiorek czy pietruszka.
Kwiaty do wazonu
Wazon jest równie ważny, co jego zawartość – odpowiednio dobrany podkreśla urodę roślin i sam stanowi ozdobę wnętrza. Układając roślinne kompozycje, warto trzymać się zasady: im skromniejszy bukiet, tym ciekawszy wazon i odwrotnie – im bogatsza wiązanka, tym prostsze naczynie. W niektórych przypadkach można zupełnie zrezygnować z kwiatów i potraktować wazon jako samodzielną dekorację.
Warto pamiętać, że kwiaty w wazonie to tylko jeden z możliwych wariantów. Jeśli w domu mieszka wszędobylski kot, który namiętnie podgryza liście i płatki roślin, zrezygnuj z tej formy dekoracji. Zamiast tego włóż do wazonu sztuczne kwiaty. Niektóre wyglądają tak naturalnie, że trudno odróżnić je od żywych roślin.
Modną alternatywą dla kwiatów są gałązki drzew i krzewów owocowych, na przykład forsycji, jabłoni, czereśni lub wiśni. Najlepiej wsadzić je do wazonu, zanim zdążą zakwitnąć. Pod wpływem ciepła pąki na gałęziach otworzą się, ukazując kolorowe kwiaty.
Dekoracje z żywych kwiatów i gałązek wyglądają zachwycająco, ale wiążą się z dodatkowym bałaganem. Aby szybko uprzątnąć osypujące się płatki i liście, sięgnij po lekki odkurzacz akumulatorowy. Takie sprzątanie „na bieżąco” pomoże Ci na długo utrzymać porządek w domu i wyrobi dobry nawyk drobnych, ale ważnych dla czystego domu czynności.
Jak zrobić stroik wiosenny na stół?
Idealnym dopełnieniem wiosennej aranżacji będzie stroik na stół. Wiele osób traktuje tę ozdobę jako akcent typowo świąteczny. Tymczasem stroik może stać się elementem codziennego wystroju, który będzie nam towarzyszył przez cały sezon wiosenny.
Jak zrobić stroik na stół? Ile osób, tyle pomysłów. Urok wiosennego stroika polega na tym, że może być wykonany na tysiące sposobów. Nas oczarował stroik w formie grubego wieńca z miejscem na świecę, doniczkę lub wazon pełen wiosennych kwiatów. Aby go wykonać, należy zaopatrzyć się w ten sam zestaw materiałów i narzędzi, które są potrzebne do wykonania wianka na drzwi. Gotowy stroik powinien spocząć na ozdobnej paterze lub płaskiej podstawce z drewna.
Przeczytaj: Dodatki do domu, które odmienią każde wnętrze
Czysty, pachnący kwiatami i subtelnie udekorowany dom jest już gotowy na przyjęcie wiosny. Pora odpocząć i nacieszyć się jej obecnością!